TSK Muvazzaf Subay Alımı Hakkında Önemli Açıklama! Açıklanan Subaylık Müracaat Sonuçları!

TSK muvazzaf subay alımı çeşitli zamanlarda yayınlanan ilanlardan oluyor. Çeşitli sınıflarda gerçekleştirilen ilanlar için yayınlanan başvuru şartlarını taşıyan adaylar müracaatlrını yapmaktadırlar. TSK muvazzaf subay alımı için başvuru süresi dolduktan sonra başvuru sonuçları peyderpey ilan ediliyor.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA! 16-18 Mart 2020 tarihleri arasında icra edilmesi planlanan Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Adayı Temin Faaliyeti İkinci Grup Kayıt İşlemleri, Corona Virüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir. İkinci Grup Kayıt İşlemlerine ilişkin yeni takvim bilahare duyurulacaktır.

AÇIKLANAN SUBAY TEMİNİ BAŞVURU SONUÇLARI

2019 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY TEMİNİ 2'NCİ SINIFLANDIRMA SONUCU DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ (13.03.2020)

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ HUKUK SINIFI SUBAY TEMİNİ İÇİN TIKLAYINIZ(11 MART)

2019 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY TEMİNİ SINAV SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ (27 ŞUBAT)

375'inci Dönem Yedek Subaylıktan Muvazzaf Subaylığa Geçiş Sınav Sonucunuza ulaşmak için tıklayınız (18 ŞUBAT)

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ İLE KUVVET KOMUTANLIKLARINA 2019 YILI ÖĞRETMEN VE MÜHENDİS SINIFI SUBAY TEMİNİ BAŞVURU SONUÇLARI (18 ŞUBAT)

2020 YILI SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI MUVAZZAF/SÖZLEŞMELİ SUBAY TEMİNİ BAŞVURU SONUÇLARI (14 ŞUBAT)

2020 YILI JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU SONUÇLARI (14 ŞUBAT)

2020 YILI JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI MUVAZZAF TABİP/DİŞ TABİBİ SUBAY TEMİNİ BAŞVURU SONUÇLARI (14 ŞUBAT)

****

MUVAZZAF SUBAY KİME DENİR? HAKLARI NELERDİR?

Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve sayfanın müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

Muvazzaf subay adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmelerini müteakip, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler "Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi"ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, "Teğmen" rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın okulundaki kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır. Özel Kuvvetler Komutanlığında kontenjana giren adaylar yürürlükteki mevzuat esaslarına göre eğitime planlanırlar.

Özlük Hakları

Rütbe Bekleme Süreleri: 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda muvazzaf subaylar için belirlenen rütbe bekleme süreleri, dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanlar için de uygulanır.

Atama ve Yer Değiştirme: Dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanların kıt'a, karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Sağlık: Dış kaynaktan muvazzaf subaylığa alınanların ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kimselerin sağlık işlemlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu hükümleri uygulanır.

İzin İşlemleri: Temin edilen muvazzaf subay adayları "Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi" süresince, TSK Sınıf Okulları Yönetmeliği hükümlerine tabidirler.
Yukarıda belirtilen haller dışında; muvazzaf subaylığa alınanların izin işlemleri, 926 sayılı TSK Personel Kanunu ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği ile TSK İzin Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

Konuttan Faydalanma: Kuvvet Komutanlığı tahsis yetkisindeki konutlardan MSY 319-2 (B) TSK Konut Yönergesi esaslarına uygun şekilde istifade ederler.

Mali Hakları

1- 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda emsali rütbe ve derecedeki muvazzaf subaylar hakkında uygulanan aylık, tazminat, yan ödeme ve diğer mali ve sosyal haklardan istifade ederler.

2- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile İlişkileri:

a-5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilişkilendirilirler ve bu Kanunun subaylara tanıdığı bütün haklardan aynen faydalanırlar.

b-205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu çerçevesinde OYAK Kurumunun daimi üyesidirler.

3-Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapan personel için ilave mali haklar bulunmaktadır.

TSK Muvazzaf Subay Alımı Genel Başvuru Şartları: 

(a) Muvazzaf subay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu 14’üncü ve 14/A maddesi ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait Yönetmelik 25/a ve 25/b maddelerinde düzenlenmiş olan,

(I) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

(II) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,

(III) Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,

(IV) Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,

(V) Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak,

(VI) Herhangi bir kadın/erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,

(VII) Hakkında Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz kararı bulunmamak.

(b) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.

(c) Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.

ç) 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait Yönetmelik’teki diğer şartlara sahip olmak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
irem 4 hafta önce

çok istiyorum tskda çalışmak ama hiç şansım yok inşAllah bende asker olabilirim kadın olmak ne zor ya