Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dönem dönem yayınladığı ilanlar ile sözleşmeli er alımı yapıyor! En az ilköğretim mezunu olan ve diğer başvuru şartlarını taşıyan adaylar nasıl başvuru yapmalılar? Başvuruların akabinde Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları Sözleşmeli Er Temini için seçim aşaması faaliyetleri nasıl oluyor? Sözleşmeli erler hangi görevleri yapıyorlar? Soruların cevapları haberimizde...

**** Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2019 Yılı Sözleşmeli Er Teminleri Sonucunda Kontenjan Dışında Kalan Adayların Kara Kuvvetleri Komutanlığına Kayıt İşlemleri Duyurusu için TIKLAYINIZ

**** MSB DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 2019 YILI SÖZLEŞMELİ ER TEMİNİ KESİN KAYIT / EĞİTİM İLANI; Kayıt ve ön sözleşme işlemleri 16-20 Mart 2020 tarihleri arasında 08:30-16:30 saatleri arasında ilan metninde belirtilen Eğitim Merkezinde yapılacaktır. Kayıt işleminin belirtilen tarihler arasında yapmanız gerekiyor.

Sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Kayıt ve ön sözleşme işlemleri için tıklayınız.

**** GENEL BİLGİLER

Sözleşmeli erlik için başvurular nasıl yapılmaktadır?
Sözleşmeli er temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Bunun dışında (posta veya belgegeçer yoluyla CV, dilekçe vb.) başvurular kabul edilmemektedir.

Sözleşmeli er başvurusunda öğrenim şartı nedir? En az ilköğretim (ortaokul) mezunu olmak şartı aranmaktadır.

Sözleşmeli er başvurusunda yaş şartı nedir? Müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır.

Sözleşmeli er başvurusunda askerlik şartı nedir? - Askerlik hizmetine devam etmek - Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak tamamlamış olmak - Askerlik hizmetine başlamamış olmak şartı aranmaktadır.

Askerlik hizmetinin bitiminde teskere bırakarak sözleşmeli er olunabiliyor mu? Teskere bırakarak askerde kalma şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır.

Sözleşmeli er seçim aşaması sınavları hangi aşamalardan oluşmaktadır? Sözleşmeli er seçim aşaması sınavları aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır: a. Başvuru evraklarının incelenmesi/Evrak Kontrol, b. Fiziki Değerlendirme (Boy ve Kilo oranlarının kontrolü), c. Fiziki yeterlilik testi (FYT), ç. Mülakat, d. Sağlık raporu/güvenlik soruşturması işlemleri. (Fiziki Değerlendirme (Boy ve Kilo oranlarının kontrolü),fiziki yeterlilik testi ve mülakatta başarılı olan adaylar içindir.)

Sözleşmeli er adaylarına yazılı sınav yapılmakta mıdır? Sözleşmeli er adaylarına yazılı sınav yapılmamaktadır.

Fiziki değerlendirmede nelere bakılmaktadır? Adayların boy ve vücut ağırlığının istenen standartlarda olup olmadığı, bu konuda görevlendirilen personeller tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara uygun olarak kontrol edilmektedir.

Fiziki yeterlilik testi (FYT) hangi aşamalardan oluşmaktadır ve standartları nelerdir? Fiziki yeterlilik testi (FYT) mekik koşusu veya 400 metre koşu, mekik ve şınav branşlarından oluşmaktadır. Standartları ise başvuru kılavuzunda belirtilmektedir.

Mülakatta nelere dikkat edilmektedir? Mülakat görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir. Mülakatla ilgili diğer hususlar başvuru kılavuzunda belirtilmektedir.

Sözleşmeli erlikten muvazzaf astsubaylığa geçiş hakkı var mıdır? Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde astsubaylığa nasbedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

Sözleşmeli erler hangi görevleri yaparlar? Sözleşmeli erbaş ve erler; istihdam edildikleri kadro görevleri ile -11 sayılı TSK İç Hizmet Kanununda erbaş ve erler için belirtilen görevleri yaparlar.

Sözleşmeli erler akşam mesaiden sonra evlerine gidebilirler mi? Sözleşmeli erler yükümlü erbaş ve erler gibi kışlada iskân edilirler. Akşam mesaiden sonra evlerine gidemezler.

(Bu bilgiler MSB resmi sitesinden - personeltemin.msb.gov.tr - sitesinden alınmıştır)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Özçelik 6 gün önce

Ben varım İzmir deniz kuvvetleri komutanlığına gidecem ama ne zaman çağrılır bilmiyorum yardımcı olacak olan varmı veya İzmir'e başka çıkan varmı

Misafir Avatar
Özçelik 6 gün önce

Ben varım İzmir deniz kuvvetleri komutanlığına gidecem

Misafir Avatar
Özçelik 6 gün önce

Ben varım İzmir deniz kuvvetleri komutanlığına gidecem

Misafir Avatar
Coşkun 6 gün önce

Sözleşmeli er olmak istiyorum vatanım için görev yapmak istiyorum

Misafir Avatar
Yalçın 1 hafta önce

Er ve erbaş

Misafir Avatar
Alican yayla 1 hafta önce

Bende gitmek istiyorum ikinci alımlar varmı

Misafir Avatar
Muhammed 2 hafta önce

Arkadaslar uzman onbaşı için nasıl baş vuruluyo

Misafir Avatar
Baba Yaga 2 hafta önce

Bugün ayın 23ü yani 20si geçerli 3 gün oldu hala ve hergün inatına israrla inatlaşırmışcasına umursuzca fütursüzce aynı haberi yapılıyor 3 gün geçti 1 - 2 - 3 bu çıkan reklam seside paraya nasıl taptıklarının bir imaresi işaresi kanıtı