Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dış kaynaktan muvazzaf astsubay alımı gerçekleştireceğini zaman zaman duyuruyor ve akabinde astsubay adayları ön başvurularını yaparak seçilenler diğer seçim aşaması faaliyetlerine katılıyor. TSK en son olarak 2019 Yılı MSB muvazzaf astsubay alımı için tamamlanan başvuru sürecinin ardından diğer seçim aşaması faaliyetleri duyurusu yayınlamıştı. Seçim Aşaması Faaliyetleri 10 Aralık 2019 - 13 Şubat 2020 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştiriliyor.

*** Sınav sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız...

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 2019 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF ASTSUBAY TEMİNİ

1. Milli Savunma Bakanlığı 2019 Yılı Muvazzaf Astsubay Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri 10 Aralık 2019 - 13 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

2. Seçim Aşaması Faaliyetlerine çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarihte saat 08.00'da MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde hazır bulunacaklardır.

3. Genel Kültür Sınavına girecek olan adayların (Bando tercihi olanlar) sınavları 10 Aralık 2019 tarihinde MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde icra edilecektir. Genel Kültür Sınavı sonuçları aynı gün akşam duyurulacak ve başarılı olan adaylara, 11 Aralık 2019 tarihinde seçim aşamalarına katılmak üzere çağrı yapılacaktır.

4. Başvuru şartlarını taşıyan adaylardan her sınıf kontenjanının 10 katı kadar aday KPSS puanına göre sıralanarak sınavlara çağrılmıştır. Çağrılan adayların yüzde 20'si KPSS P3 puanına göre, yüzde 80'i de KPSS P93 puanına göre sıralanmıştır.

5. Sınav çağrısı için sınıf bazında taban puanlar belirlenmiştir. Adayların taban puanlarının üstündeki tercihleri dikkate alınacak, belirlenen taban puanların altında puanı olan adayların ilgili tercihleri geçersiz sayılacaktır. Taban Puanlara Ulaşmak için Tıklayınız.

6. Seçim aşaması faaliyetleri,

a) Genel Kültür Sınavı (Bando sınıfı için),

b) Evrak Kontrol,

c) Fiziki Değerlendirme,

d) Kişilik Değerlendirme Testi,

e) Fiziki Yeterlilik Testi (Spor),

f) Türkçe ve İngilizce Okuma Testi (Hava Trafik ve Kontrol İhbar Sınıfları İçin),

g) Psikomotor Testi (Hava Trafik ve Kontrol İhbar Sınıfları İçin),    

h) Yüzme Testi [Hava Piyade (Personel Kurtarma/Arama Kurtarma ihtisaslı Personel (AKİP) Astsubayları) sınıfı için],

i) Müzik Yeterlilik ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Sınıfı İçin),

j) Mülakat Sınavı,

k) Sağlık Kurulu Raporu İşlemleri aşamalarından oluşmaktadır.

7. Hava Trafik, Kontrol İhbar, Hava Piyade (AKİP) ve Bando tercihi olan adaylar tercih ettikleri sınıfın özelliğine göre ayrıca Başvuru Kılavuzunda belirtilen ilave sınavlara da gireceklerdir. Belirtilen tarihlerde sınavlara gelmeyen adayların ilgili tercihleri geçersiz sayılacaktır.

8. Tüm adayların sınavlara gelirken Fiziki Yeterlilik Testi için spor kıyafeti (Eşofman, spor şortu, spor fanilası, spor ayakkabısı vb.), yüzme testine girecek adayların ise mayo, terlik, bone ve havlu getirmeleri gerekmektedir.

9. Seçim aşaması faaliyetlerinin sonunda, başarılı olan adaylara mülakat sınav tarihleri ayrıca bildirilecektir. Adaylar kendilerine bildirilen tarih ve saatte MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde mülakat sınavı için hazır bulunacaklardır.

10. Adaylar sınavlara gelirken Başvuru Kılavuzunda belirtilen belgeler ile birlikte e-devlet şifrelerini de beraberinde getireceklerdir. Başvuru kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız...

11. Spor yapmasında sakınca bulunmadığına dair tek hekim raporu getirmeyen adaylar "Fiziki Yeterlilik Testi" ne alınmayacaklardır.

12. Adayların sınavlara gelirken belgelerinin aslı ile birlikte fotokopilerini de getirmeleri gerekmektedir. Ancak getirilen belgelerin asılları teslim edilmeyecek, adayın kendisinde kalacaktır.

13. Cep telefonu ile sınav merkezine giriş kabul edilmeyecektir.

14. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları, getirecekleri belgeler üzerinden kontrol edilecektir. Adayların başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşıldığında veya evraklarının eksik/yanlış olduğu tespit edildiğinde, temin sürecinin hangi aşamasında olursa olsun adaylıkları sonlandırılacaktır.

15. Seçim aşaması faaliyetlerine gelmeden önce ilgili açıklamaları ve başvuru kılavuzunu tekrar okuyunuz ve çağrıldığınız tarihi mutlaka bir kez daha kontrol ediniz.

16. Bu duyuru tebliğ niteliğinde olup adaylara ayrıca posta veya telefon ile sınav tarihi tebliğ edilmeyecektir.

17. Ön başvuru sonucunuzu ve sınav tarihinizi görmek için tıklayınız...


2018 YILI DIŞ KAYNAKTAN BANDO SINIFI MUVAZZAF ASTSUBAY ADAYI TEMİNİ KAPSAMINDA ÖN KAYIT İLE İLGİLİ İLAN/AÇIKLAMALAR İÇİN TIKLAYINIZ...

**********

MUVAZZAF ASTSUBAY KİME DENİR? HAKLARI NELERDİR?

Muvazzaf Astsubay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az iki yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan erkeklerden istihdam edilen astsubaylardır. Muvazzaf astsubay adaylarından, tüm seçim aşamaları geçmelerini müteakip, başarı sıralaması esasına göre kontenjana girenler "Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi"ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, "Astsubay Çavuş" rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın okulundaki kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır.

ÖZLÜK HAKLARI

Rütbe Bekleme Süreleri: 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nda muvazzaf astsubaylar için belirlenen rütbe bekleme süreleri, dış kaynaktan muvazzaf astsubaylığa alınanlar için de uygulanır.

Atama ve Yer Değiştirme: Dış kaynaktan muvazzaf astsubaylığa alınanların kıt'a, karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Sağlık: Dış kaynaktan muvazzaf astsubaylığa alınanların ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kimselerin sağlık işlemlerinde TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu'nun muvazzaf astsubaylara ilişkin hükümleri uygulanır.

İzin İşlemleri: Temin edilen muvazzaf astsubay adayları "Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi" süresince, TSK Sınıf Okulları Yönetmeliği hükümlerine tabidirler. Yukarıda belirtilen haller dışında; muvazzaf astsubaylığa alınanların izin işlemleri, 926 sayılı TSK Personel Kanunu ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği ile TSK İzin Yönetmeliği hükümlerine tabidir.

Konuttan Faydalanma: Kuvvet Komutanlığı tahsis yetkisindeki konutlardan MSY 319-2 (B) TSK Konut Yönergesi esaslarına uygun şekilde emsali muvazzaf astsubaylar gibi istifade ederler.

(Bu bilgiler resmi site olan msb.gov.tr adresinden alınmıştır)

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Şafak 1 ay önce

Nerden ve nasıl başvuru yapılıyor ?

Misafir Avatar
kadriye 1 ay önce

arkadaşlar 24 ekim olan astsubaylik ilk cagrilar açıklandı

Misafir Avatar
oğuzhan 2 ay önce

24 ekimde biten basvuru alimi bu
Ben basvurdum 16.12.2019 sinava cagirildim kayit bulunamadi derse bilgisayardan deneyin . bendede kayitbulunamadi dedi ama sinav tarihi gözüküyor

Misafir Avatar
Semih 2 ay önce

Deniz Kuvvetlerinin mülakatına ne zaman gireceğimi nereden öğrenebilirim?

Misafir Avatar
murat 2 ay önce

Benimde kayit yok diyor bu başka basvurularmi bilen varmi

Misafir Avatar
Enes 2 ay önce

24 ekim basvuruları ne zaman acıklanır arkadaslar haberiniz varmı ?

Misafir Avatar
Mehmet 2 ay önce

Bu 24 Ekim'de biten astsubaylık ön başvuru sonucu değil arkadaşlar. Hava kuvvetleri alımında mülakata giren adaylara eğitime çağrı duyurusu.24 Ekim'de biten ön başvuru sonuçları henüz açıklanmadı.

Misafir Avatar
Emin 2 ay önce

Sanırım bu 24 ekimde son bulan başvuru değil daha onlar açıklanmadı