Köy Korucusu alımları nasıl oluyor? Yıllardır terörle mücadele halinde olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin emniyet sağlama kurumlarından birisi olan koruculuk sistemi özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bölge halkını ve vatan topraklarını korumak için köylerde, mezralarda görev yapan silahlı kolluk kuvvetleri olan korucular yaşadıkları bölgelerden seçilmektedir. Terörle mücadelenin ana unsurlarından olan koruculardan zaman içerisinde pek çok şehit verilmiştir. Köy korucusu olabilmenin belli başları kriterleri bulunmaktadır.

Özellikle doğu illerinde Askeri personel ile sırt sırta mücadelede etkin rol alan köy korucuları devleti bekçileri olarak gözünü budaktan sakınmıyor. Daha önce geçici köy korucusu olarak adlandırılan korucular sonrasında yapılan düzenleme güvenlik korucusu ünvanını almıştı. Köy korucularının belirlenmesinde en büyük etken ise korucu olarak görev alan kişilerin görev yapacakları bölgelere hakim olması ve herhangi bir acil durumda askeri personele destek verebilecek kabiliyette olmaları düşünelerek belirleniyor.

Köy korucusu kime denir; Köy korucusu 26 Mart 1985 tarihinde 442 sayılı Köy Kanunun 74. Maddesinde yazan, muhtarlığın önerisi, kaymakamlığın uygun görmesi ile gönüllü ya da valiliğin önerisi ve İçişleri Bakanlığının uygun görmesi ile görev yapan silahlı personeldir İdari olarak mülki amirlerine, mesleki olarak Jandarma komutasının altındadırlar. Köy korucusu, kırsal bölgelerde güvenlik güçlerine yardımcı olan sivil görevliler olarak da adlandırılabilirler.

Köy korucuları ne iş yaparlar, görevleri; Köy korucuları terörle mücadelede çok önemli bir yere sahiptirler. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yaparlar. Köy korucuları bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamakla görevlendirilmişlerdir. Başbakanlık tarafından çıkarılan KHK ile terörle mücadele de kolluk kuvvetlerine büyük yarar sağlayan geçici köy koruyucularının ismi "güvenlik koruyucusu" olarak değişmiştir. Köy korucularının maaşları asgari ücret üzerinden ödenirken 2019 yılında köy korucu maaşları 2.020,00 TL olarak ödenmektedir.

KÖY KORUCUSU OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR:

T.C. vatandaşı olmak

Türkçe okur-yazar olmak

Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak

Kamu haklarından mahrum bulunmamak

Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak

Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak

Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak

Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak

Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veyahut vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kazım kazimoglu 9 saat önce

Sayın İçişleri bakanım karşın selim ilçesi keke köyüne korucu alımı istiyoruz lütfen bu konuda bize yardımcı olurmusunuz bu şerefli görevi yapmak bizim icin onur grur ve sereftir saygilarimla

Misafir Avatar
Necmettin basyam 3 gün önce

Kahramanmaraş pazarcik koruyucu alimi daha nezaman olacak sayin bakan iki yildir beliyoruz

Misafir Avatar
BİNGÖL ILICALAR BELDESİ 3 gün önce

Koruyucu alımı istiyoruz

Misafir Avatar
Ramazan 3 gün önce

HEr yere oldu sadece diyarbakır ergani ilçesine alım olmadı onu anlamadık alım istiyoruz

Misafir Avatar
Eyüp 3 gün önce

artık elazığ paluyada korucu alımı olsun ya 2 yıldır bekliyoruz daha nekadar beklicez

Misafir Avatar
Cuma baran 5 gün önce

Saiyin bakanım batman sason orenagir köyünde alım bekliyoruz bizide unutmayın gonullude olur selametle kalın bakanım

Misafir Avatar
Nihat 6 gün önce

Maddi durumumuz iyi değil 3öğrencim var bakamıyorum çocuk parası ni niye kestiler bizlere yazık değil mi sahip çıkın lütfen

Misafir Avatar
tajdin ayhan 6 gün önce

Hekkari yukskova güvenlik kurucler maaş az kiradir eltrikdr su der tumun güvenlik kurucler maaş az öğrenci dir mutfakta tir yetmiyor enaz 5, BIN 600 ulmsi lazım