Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan öğretmenlerin en önemli tarih ve takvimlerinden birisi de öğretmenlerin yer değiştirme tarihleridir. Bir çok öğretmen görev yaptıkları bölgelerden daha çok istedikleriyerlere atanmak için bu atama takvimini beklemektedirler. Gerekli şartları taşıyan öğretmenler başvurularını yapmakta ve talep, kontenjan, puan değerlendirmleri sonucuna göre atama sıralarını beklemektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılır.

Hizmet sürelerinin eşitliği hâlinde, halen bulunduğu kadroda hizmet süresi fazla olan personele öncelik verilecek, eşitliğin bozulmaması halinde Bakanlıkça elektronik ortamda gerçekleştirilecek kur’a sonucuna göre atama yapılacaktır. İlan edilen kadrolara atama yapılacak olup, daha sonra herhangi bir sebeple boşalan kadrolar dikkate alınmayacaktır.

Başvurular MEBBİS üzerinden yapılacak. MEBBİS'e girdikten sonra Başvuru İşlemleri bölümünden il dışı yer değiştirme modülü üzerinden başvurular yapılacak.

Yer değiştirme suretiyle atamalara ilişkin sonuçlar, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr ve 
http://ikgm.meb.gov.tr internet adreslerinden duyurulacaktır. Yer değişikliği yapılan personelin atama kararnameleri Bakanlıkça eski ve yeni görev yerlerine gönderilecektir.

Bakanlıkça elektronik ortamda gönderilen kararnamelerde “dağıtım yapılmak üzere” ibaresi, 
yerleştiği il/ilçe norm ve ihtiyaç durumu dikkate alınmak suretiyle okul/kurumlara atama işlemleri Valilikler tarafından gerçekleştirilecektir.

7201 sayılı Tebligat Kanununun 7/a maddesi gereğince ilgililerin başvuruda belirttikleri e-posta 
adreslerine elektronik ortamda valiliklerce en kısa sürede tebligat yapılacaktır.

Ataması yapılan personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 62 nci ve 63 üncü maddelerinde 
belirlenen yasal süre içerisinde yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklardır. Aylıksız izinli olup atamaları yapılanlar aylıksız izinlerinin bitiminde göreve başlayacaklardır.

Başvuru süresince Valilikler ile başvuru sahipleri Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr internet adreslerinden değişiklikleri öğrenebileceklerdir. İl/İlçe unvan ve derece bazlı münhal kadro listesi başvuru ekranında ilan edilecektir

Öğretmenlerin il dışı yer dğeiştirme başvuruları genelikle Haziran ayının ilk haftası başlamaktadır. Atamalar ise Haziran ayının son haftasında yapılmaktadır.

2020 Yılı MEB İş Takvimine göre İl Dışı Atama sürecinin Mayıs'ın ilk haftası başlayacağı Haziran Ayı'nın son haftası sona ereceği görülmektedir.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İl içi ve il dışı 10 ay önce

İl içi ve il dışı 2. Kez yapılmalıdır

Misafir Avatar
Serkan BOSTAN 11 ay önce

Ben sınıf öğretmeniyim sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir

Misafir Avatar
Murat 11 ay önce

2015 Eylül atamasıyım. 2017 ağustosta eş durumu ile başka şehre geldim. Bu şehirden ildışı yapabilir iyim. Yoksa bu ilde üç yıl durmalımıyım

Misafir Avatar
cihan metin 11 ay önce

açıldı ve tam bir hayal kırıklığı

Misafir Avatar
Mehmet 11 ay önce

Ben 2016 şubat atamasıyım. 6 aylık staj eğitimimi memleketimde geçirdim daha sonra da 6 ay kısa dönem askerlik yaptım. İl dışı atamada aranan atandığı ilde 3 yıllık çalışma şartı hesaplandığında benim o 6 aylık adaylık sürem sayılacak mı? Tayin isteyebilir miyim ?

Misafir Avatar
isimsiz 11 ay önce @Mehmet

sayılır

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Fatih 11 ay önce

Hala açılmadı.

Misafir Avatar
Angel 11 ay önce

İhtiyaç listesi açıklanacak mı?

Misafir Avatar
B 11 ay önce

Mehmet hocam, Eylül 2019 itibariyle 3 yıl dediği için tayin isteyebiliyorsunuz.