ABONE OL

Bankalar Emekli Maaşına Haciz Koyabilir Mi?
Emekli maaşıyla geçinen ve borcu olan vatandaşların, maaşlarının hangi durumda haczedilip edilmeyeceği konusu oldukça önemlidir.

EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULUR MU?

5510 Sayılı Kanun’un 93. Maddesi gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri SGK hükümlerinin uygulanması sonucu alacakları devir ve temlik edilemez.

Emekli hakkında icra takibi başlatılsa da emekli icra dairesine giderek, maaşından kesinti yapılmasına muvafakat etmedikçe, emekli maaşları haczedilemez.

BANKALAR EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KOYABİLİR Mi?

Bankalar emekli maaşına haciz koyabilir mi sorusunu medyaya yansıyan bir haberle açıklamak mümkündür.

Medyaya yansıyan bir haberde Emin İşler’e banka borcundan dolayı haciz işlemi başlattı ve İşlerden 346 lira kesti.

Bunun üzerine Emin İşler tüketici mahkemesine başvurdu. Mahkeme emekli lehine karar verdi ve bu tutarın iade edilmesine istedi. Banka konuyu bir üst mahkemeye taşıdı ancak tüketici hakem heyeti kararı onaylayarak, yapılan kesintinin iadesini istedi.

Ancak bunun bir istisnası var. İmzalatılan sözleşmelerde buna yönelik bir madde konulmuşsa işin rengi değişiyor ve banka emekli maaşına haciz koyabiliyor. Sözleşme gereği borçlu olan emekli izin vermiş oluyor. Yargıtay bu durumda genelde bankayı haklı bulunuyor. Bu nedenle sözleşmeleri okumadan imza atılmamalıdır.

Ayrıca eğer emeklinin izniyle kesilen maaş sonrası, emekli geçinemediğini söyleyip, İcra ve İflas Kanunu’nun 83. Maddesi gereğince şikâyette bulunursa mahkeme işçinin geçinemediğine yönelik karar verebilir ve haczi kaldırabilir.

EMEKLİ MAAŞINA HACİZ HANGİ DURUMLARDA KONULABİLİR

Emekli maaşlarının haciz konulması ile ilgili en sık sorulan soru SSK kendi alacağı için emekli maaşına haciz koyabilir mi?’

5510 Sayılı kanunun 88’inci maddesine göre, SGK’nın emekliden prim ya da Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDK) gibi alacağı varsa, emekli maaşına dörtte birine haciz konulabiliyor. Yani emekli maaşına haciz oranı yüzde 25’tir. Konulan haciz miktarı ise emekli maaşının yüzde 25’inden fazla olmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, emekli aylığı 1000 TL olan kişiden ancak 250 lira kesilebilir.

Emeklinin nafaka borcuna da haciz konulabiliyor.

Emekli kişinin ‘’maaşımdan kesilebilir’’ gibi bir onay vermesi durumunda da emekli maaşına haciz gelebilmektedir.

Kısacası, yukarıda sayılan durumlar ve nafaka borçları dışında emekli maaşları haczedilemiyor.

MEMUR EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULUR MU?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nda emekli maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmadığından, memur emeklilerin maaşlarına haciz konulabilir.

 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Arifi 10 ay önce

Bankayı bilmem ama BIR AYDAN bu yana
4c emekli maaşımı sgk bağlayamadı.
ONALTI GÜN den bu yana emekli ayligi
Bağlama işlemlerinde gidip geliyor.
Birde kalkmışlar Sekiz On gunde bağla
niyor diye haber yapılıyor..yazik..