Çek ve Sicil Affı Düzenlemesi TBMM'de Kabul Edildi
Kredi kartı ve kredi borçlarını yıl sonuna kadar yeniden yapılandıranlara sicil affı getirilecek. Bankaların kara listelerinden çıkarılacak bu kişilerin, kredi kullanmaları kolaylaşacak.

MADDE 48 - 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 2- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24/3/2020 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdi ve gayrı nakdi kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2020 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.""

"MADDE 49 - 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 5- (1) 5 inci maddede tanımlanan ve 24/3/2020 tarihine kadar işlenen suçtan dolayı mahküm olanların cezalarının infazı, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla durdurulur. Hükümlü tahliye tarihinden itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek zorundadır. Kalan kısmını altı aylık sürenin bitiminden itibaren ikişer ay arayla on beş eşit taksitle ödemesi durumunda mahkemece, ceza mahkumiyetinin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilir. İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç altı ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birinin ödenmediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir. Hükümlü taksitlerden birini süresi içinde ilk defa ödemediği takdirde ödemediği bu taksit, sürenin sonuna bir taksit olarak eklenir. Kalan taksitlerden birini daha ödemediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir.

(2) Hükmün infazının durdurulması halinde ceza zamanaşımı işlemez.

(3) Bu madde uyarınca infazı durdurulan kişi hakkında mahkemece Ceza Muhakemesi Kanununun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde yer alan adli kontrol tedbirine karar verilebilir.

(4) Bu madde uyarınca verilecek kararlarda, hükmü veren icra ceza mahkemesi yetkilidir. Mahkemece bu madde uyarınca verilecek tüm kararlar alacaklıya tebliğ edilir.

(5) Bu madde uyarınca verilecek kararlara karşı itiraz kanun yoluna gidilebilir. İtirazın incelenmesinde İcra ve İflas Kanununun 353 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirlenen itiraz usulü uygulanır.

(6) Bu madde hükümleri her bir suç için ancak bir kez uygulanabilir." 
Anahtar Kelimeler:
Çek Ve Sicil Affı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 4 gün önce

Ayni mehmet dolandirildim battim. düşenin dostu olmadiginı gördüm battıktan sonra neyim varsa yok pahasina sattım tefecisi mafyası hepsiyle uğraştım 1.5 senedir cezaevinde de yattım ilk yakalandığında ödüyorum bırakın itibar ödüyor denilirken onları da ödeyelim dememize rağmen hapise atıldım 1.5 senedirçektiğimi bir ailem ve bir Allah bilir. Şimdi çık dediler çıktık bakalım Allahım inşAllah hayırlısıyla ödemeyi nasip eder Evde mi kalacağız dışarda vatandaş ve para bulabileceğimiz iş mi yoksa eğer kaldıysa eş dostmu bulacağız diye koşturacağız bilmiyorum Allah yardımcımız olsun

Misafir Avatar
Mehmet 5 gün önce

Evde Kal Çagırısı Yapılan ve Ne zamana kadar süreceği belli olmayan bir dönemde zaten battığı için tüm herşeyini kaybetmiş birinden 3 Ay içerisinde onda 1 ni öde diyorsunuz maksat ekonomiye can vermek mi yoksa tepki toplamadan cezaevlerini bu viruslu ortamda bir nebze rahatlatmak için yapılan düşünülmeden verilen bir duzenlememi. Bir cinayette tek bir dna veya kullandigi aletin hangi bakkaldan alindigini bilen bir emniyetimiz varken çektw batan kişinin nasil battigina bakmadan iyi ve kötü niyetliyi bir tutup aynı cezayı verilmesi gibi şimdiki veilen durumda bu. kötü niyetli yine bir yolunu bulur ama iyi niyetliler gece gündüz benim gibi ne yapacağını kara kara düşünür.elde para yok dışarda kimse yok . Allah Büyük vesselam yoktan var eden O. Allah Hakkımızda hayırlısını eylesin

Misafir Avatar
Mehmet 5 gün önce

Evde Kal Çagırısı Yapılan ve Ne zamana kadar süreceği belli olmayan bir dönemde zaten battığı için tüm herşeyini kaybetmiş birinden 3 Ay içerisinde onda 1 ni öde diyorsunuz maksat ekonomiye can vermek mi yoksa tepki toplamadan cezaevlerini bu viruslu ortamda bir nebze rahatlatmak için yapılan düşünülmeden verilen bir duzenlememi. Bir cinayette tek bir dna veya kullandigi aletin hangi bakkaldan alindigini bilen bir emniyetimiz varken çektw batan kişinin nasil battigina bakmadan iyi veya kötü niyetliyi

Misafir Avatar
İlhami Bozbayır 6 gün önce

Sicil affı resmi gazetede ne zaman yayınlanır

Misafir Avatar
ilhami BOzbayır 6 gün önce

Sicil affı resmi gazete ne zaman yayınlanır

Misafir Avatar
Gökhan batur 6 gün önce

Mustafa mehmet Türkpğlu senin babandan miras çok gelmiş anlaşılan ticaret risktir biladerim riske girmek istemiyorsan malını peşin satacaksın fazla üstüne kar eklemeden senin zola malını çekle almıyorlar.benim 11 adet dairem vardı ve satsam çeklerin hepsini ödeyip üstüne param bile kalıyordu 2018 papaz krizinden sonra ne dairelerim ne araçlarım değerinde satıldı vakıfbakın 1 milyon bch ödefim beş kuruş destek kullanamadım tefelere düştüm mallarım zebil oldu.o yüzden yaşamadan konuşma kardeş kim ister bile bile ticaretini bitirmek kimliğini yok etmek

Misafir Avatar
Gökhan batur 6 gün önce

Mustafa mehmet Türkpğlu senin babandan miras çok gelmiş anlaşılan ticaret risktir biladerim riske girmek istemiyorsan malını peşin satacaksın fazla üstüne kar eklemeden senin zola malını çekle almıyorlar.benim 11 adet dairem vardı ve satsam çeklerin hepsini ödeyip üstüne param bile kalıyordu 2018 papaz krizinden sonra ne dairelerim ne araçlarım değerinde satıldı vakıfbakın 1 milyon bch ödefim beş kuruş destek kullanamadım tefelere düştüm mallarım zebil oldu.o yüzden yaşamadan konuşma kardeş kim ister bile bile ticaretini bitirmek kimliğini yok etmek

Misafir Avatar
Osman 6 gün önce

Ben burada herhangi bir değişiklik göremedim saçmalık bu nasıl bir imkan yaratcaksanız artık bu piyasada bu insanlar çalışıp ödeyesin borçlarını söylermisiniz saka gibi ya hiçbirşeyi kalmamış insanlar zaten yatıyor içeride
Bu arada mustafa mehmet Türkoğlu nası bir kafan senin 20sene boyunca hiç sektirmeden ödemisiz çeklerimizi milyonlar kazandırmışısız firmaya bir sekteye uğradık diye yapılırmı bu reva mıdır.Ayrıca sende cok iyi bilşyorsunki bu insakarın suçu değil bu piyasayı bu hale getirenlerin suçu onlardan soracan hesabını.