1 Yılı Dolmayan Tazminat Alır
Soru: Bir işyerinde 8 ay çalıştım. İşyerim hiçbir mazeret göstermeden beni işten çıkarttı. Bir yılı doldurmadığımdan tazminat alamadım.Bir arkadaşım ihbar edip tazminat alabileceğimi belirtti. Böyle bir hakkım var mı? KAAN SUBAŞI

Cevap: Yasalarımıza baktığımızda işçilerin kıdem tazminatı alabilmeleri için en az 1 yıl çalışma şartı konulmuş durumda. Bu yüzden bir yılın altında çalışması bulunanlar işten kendi istekleriyle ayrılmasalar bile kıdem tazminatı alamıyorlar. Ancak bir yılı dolmayan işçilerin de alabildikleri tazminatlar bulunuyor.



4857 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesi gereğince iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. Yani işçisine işten çıkarmadan önce gerekli süre içerisinde ihbar etmek şartıyla sözleşmesini fesih edeceğini bildirmek zorundadır.
Aynı durum işçi için de geçerlidir.
İşten ayrılmadan önce yine gerekli süre içinde işçi, işten ayrılacağını bildirmek zorundadır.
Bu şartlara uymayan işçi veya işveren ihbar tazminatı öder. İşte ihbar tazminatını alabilmek için 6 aydır çalışıyor olmak yeterli oluyor. Yasa işçinin kıdemine göre yani çalışma süresine göre ne kadar ihbar tazminatı alabileceğini de şöyle belirliyor:



- İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
- İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,
- İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,
- İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra feshedilmiş sayılır. İş sözleşmesini belirlenen bildirim sürelerine uymaksızın fesih eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır. Yani 6 ay çalışması olan bir işçi ihbar süresine uymadan çıkartılırsa işveren ona iki haftalık ücret ödemek zorunda. Yasa gereği bildirim süreleri bölünemez, kısmen uygulanamaz.

Böylesi bir uygulama halinde, tüm bildirim süresi esas alınarak ihbar tazminatı ödenmesi gerekecektir.

Faruk Erdem
Kaynak : Yeni Asır 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adil ozkan 1 ay önce

Değerli arkadaşlar böyle yazılar insanları kandırıyor 1 yılı doğrulayan tazminat alır diye başlık atıyorlar ama tıkliyorsun arkasından ihbar tazminatı çıkıyor önce ihbar tazminatı ile kıdem.tazminatıni öğrensinler sonra yazi(makale yazsinlar) yazık insanların duygularıyla para uğruna oynamayin

Misafir Avatar
Gokhan 1 ay önce

Merhabalar ben tekstil fabrikasında çalışıyorum pamuk iplik fabrikasında 1ay önce hastim teşisi koyuldu bende heyete girdim tozlu ve dumanlı ortamlarda ve hastimi etkiliyecekkimyasallarda çalışamaz roporu aldım ve işyerine verdim 10gun oldu hala cevapyok dedikleri cevap işyeri doktoru görecek diyorlar oyaliyorlarmi yoksa negibi islemyapacak işyeri doktor

Misafir Avatar
Fatih 1 ay önce

Meryem hanım sizin bilginiz olmadan cikisinizi yapamazlar ihbar süresi boyunca yani avukatin bir buçuk aylık dediği süreyi sizin evrak üzerinde imzalamaniz gerekir günlük iki saat iş arama hkkiniz var erken çıkarsınız buna benzer haklariniz var

Misafir Avatar
erdal 1 ay önce

ben 2014 yılında iş kazası geçirdim sağ el birinci boğuma kadar koptu yüzük parmağım ikinci boğuma kadar hasar gördü tazminat almadım işten ayrıldım üç ay önce önce tekrar iş başı yaptım bir iş kazası daha geçirdim sol el orta parmak birinci boğumdan koptu nekadar tazminat alabilirim nasıl yol izlemem gerekir

Misafir Avatar
Meryem 1 ay önce

Benim 1 yılım doldu 1 yılım daha dolcaktı 1 ay öncesinden işten çıkarttılar. Kıdem Tazminantımı aldım ama ihbarı almadım araştırdım avukat lara sordum 1, 5 ay çalıltırıyorlar seni ihbarını çalıştırarak veriyorlar dedi. İhbarı çalışarak aldım doğrumu

Misafir Avatar
Meryem 1 ay önce

Benim 1 yılım doldu 1 yılım daha dolcaktı 1 ay öncesinden işten çıkarttılar. Kıdem Tazminantımı aldım ama ihbarı almadım araştırdım avukat lara sordum 1, 5 ay çalıltırıyorlar seni ihbarını çalıştırarak veriyorlar dedi. İhbarı çalışarak aldım doğrumu

Misafir Avatar
Bilal idiz 1 ay önce

Özel bir şirkette 3 ay kadar çalıştım benimle birlik 30 kişi işten çıkarıldı ve sizi iskurdan alaçam dediler 25 ağustosta
Ama aradan 20 gün geçti bize dedikleri tek şey iskurdan haber bekliyoruz
30 kişi çoğusu işsiz ve maddi sıkıntı çekmekte onları aradığımızda cevap vermiyorlar
Ayrıca haberimiz olmadan sigortamızı kesmişler
Ve bizi işten çıkarmışçıkarmışlar bunuda bize 1 ay sonra söylediler