ABONE OL

YENİ YÖNETİCİ GÖREVİLENDİRME TASLAĞI

 Yeni Taslakta Neler Var?

1. Yönetim Sertifikası Şartı: Bu taslakta yer alan en önemli değişikliklerden birisi hiç şüphesiz sertifika şartıdır. Nitekim yönetici olabilmek için tezli yüksek lisans, doktora ya da eğer bunlar yoksa yönetim sertifikası almış olma şartı getiriliyor. Bu durumda Tezsiz Yüksek Lisans dikkate alınmıyor.

2. Müdür Başyardımcılığı: Daha önce var olan bir süredir kaldırılmış olan Müdür Başyardımcılığı bu taslakla geri getiriliyor.

3. Mülakatlar Kalkıyor: Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı ilk atamaları yazılı sınav ve Ek-1 Değerlendirme formunun aritmetik ortalamasından elde edilen puan üstünlüğüne göre yapılacaktır. Bu durumda mülakatlar tümüyle kaldırılmaktadır.

4. Yeniden Görevlendirmeler:  Kanunla düzenlenmiş olan 4+4 formülü ve aynı kurumda en fazla sekiz yıl görev yapma şartı zorunlu olarak yönetmelik taslağında da korunmaktadır. Bu nedenle dört ya da sekiz yılını dolduran yöneticiler daha önce olduğu gibi Ek-1 Değerlendirme Formu üzerinde yapılan değerlendirmede elde edilen puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

5. Ek-1’de en az 40 puan barajı: Bu taslakta pek dikkati çekmeyen ancak detaylı incelendiğinde en can alıcı noktalarından birisi hiç şüphesiz Ek-1 üzerinde yapılan değerlendirmede 40 puan barajının konulmuş olmasıdır. Çünkü 40 puan ve üstünde alanların yeniden görevlendirilmeye hak kazanması, altında kalanların ise doğrudan öğretmenliğe döndürülmesi öngörülmektedir. Ek-1 üzerinde detaylı bir değerlendirme yapıldığında halihazırdaki bir çok yöneticinin belki bu barajın altında kalarak elenmesi hatta deyim yerindeyse tırpanlanması gibi bir sonucu doğuracağı açıktır.

6. Ek-1 Değerlendirmesi: Bu form incelendiğinde genel olarak aşağıdaki değerlendirmelerin ön plana çıktığını ve doğuracağı sonuçları itibariyle aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür.

a) 40 puan altında olanlar değerlendirmeye alınmayacak, direk öğretmenliğe döndürülecektir.

b) 4 yıl öğretmenlik, 4 yıl müdür yardımcılığı, 4 yıl müdürlük, 1 başarı belgesi, 1 üstün başarı belgesi kriterlerini taşıyan bir kişinin, toplamda  yaklaşık olarak 37 puan alacağı düşünülürse bu niteliklerin dışında ek puan getiren başka durumlar yoksa 40 puanın altında kalarak öğretmenliğe döneceğini söylemek mümkündür.

c) Yönetici olma şartlarında Tezsiz yüksek lisans dikkate alınmadığı için Ek-1’de de açıkça belirtilmemiş olmakla beraber dikkate alınmaması ihtimal dahilindedir.

d) Buraya kadar olan ve bilinen önceki kriterlerin dışındaki kriterlere bakıldığında ise daha çok üniversitelerde akademik unvan terfileri için aranan makale ya da kitap yayınları, uluslar arası yayınlar, projeler, yarışmalar vb. kriterler olduğu görülmektedir. Eğer üniversiteler ile okullar karıştırılmadıysa bu kriterlerin daha çok akademik personele yönelik kriterler olduğunu söylemek mümkündür. Dahası okulların yönetici ihtiyacına cevap vermeyeceği, aksine zarar vereceği açıktır. Nitekim tüm zamanını ve performansını projelere ve okul dışı çalışmalara harcayan yöneticilerin bırakın okuluna faydalı olmayı, okuluna uğramaya bile pek vaktinin olmayacağı açıktır.

e) Bir diğer puan kriteri ise DYK, Destek Eğitim ve İYEP gibi okul yöneticilerini öğretmenliğe yönlendiren kriterler olup, bunlar da yöneticilerle öğretmenler arasında bir tür yarışa sebep olup, iş barışına zarar verme potansiyeli olan uygulamalardır.

Sonuç itibariyle okulların gerçeğiyle ve okullardaki hayatın doğal akışıyla hiç ilgisi olmayan, daha çok yöneticileri öğretmenliğe, akademik çalışmalara, yayınlara ve okul dışı projelere yönlendiren;  bir başka ifadeyle mevcut yöneticilerin kökünü kazımaya yönelik hazırlanmış olan bu taslağın ayaklarının yere basmadığı açıktır. Sendikaların ise bu vahameti idrak ederek ciddi bir değerlendirme ile bu sürece katkı sunma noktasından çok uzak olmaları ya da birçok konuda olduğu gibi öğretmenlere göre sırf sayısal azlıktan dolayı okul yöneticilerini hep ikinci plana atarak ihmal etmeleri düşündürücüdür.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği olarak, mevcut yöneticilerin kazanılmış haklarının korunacağı, yeni yönetici adaylarının ise mülakatsız ve liyakat esasıyla yönetici olma yollarının açılacağı, okulların gerçeğine uygun ve yöneticileri görevlerinin özünden saptırarak farklı uğraşlara yönlendirmek yerine okullarında tutarak kendi görevlerini yapmalarını esas alan bir yönetmelik çıkarılması noktasında bu sürece yapıcı ve olumlu katkı sunacağımızı yetkililere ve kamuoyuna sunarız.

Yönetmelik Taslağına ulaşmak için TIKLAYINIZ

 10.09.2020

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
YÖNETİCİ TASLAK YENİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Melodi 3 hafta önce

Her yerde 1 sınıf kayıtları için para aliyor müdürler elden bankaya yatırmak sucmus makbuz yok sonra vereceklermis Osmangazi ortaokulu Ahmet de alıyor Gaziantep te..

Misafir Avatar
levent 3 hafta önce

okularda hızmetlı yok memur yok.temizlık ve hijyen nasıl olacak.ödenek yok.para yok.

Misafir Avatar
Antep 3 hafta önce

Mehmet Tuncay Aykaç ilkokulu müdürü 1.sinif kayıtları için elden odasında mehtep hanım için 5 ile 10 bin para alıyor elden..bir veliye makbuz kesmiş diğerlerine kesmemis.bir veli parayı Eylül ayında getirirm demiş getirmemiş başka para veren Veli'nin çocuğunu kaydetmiş.mehtap ve eşi Mustafa cocuklarl araaba ile evlerine götürüp özel ders verir özel ders vermeyenelri dışlayan öğretmenciklerdir...Allah yedirmesin.eldennpara alanı garibani kapiciyi dislayani kahretsin..

Misafir Avatar
OSMAN ÖZKUL 3 hafta önce

Bu taslak ne zaman yürürlüğe girecek, süresi biten Müdür Başyardımcılarının durumu ne olacak acaba ?

Misafir Avatar
Hoca 3 hafta önce

Bir dönem öğretmen müdür yerine Kamu mezunu müdür atanacak muhabbeti vardı. Okullar idareci bulmakta zorlanıyor zaten biraz daha zorlarlarsa müdür de bulamayacaklar. Dışardan müdür atamak için mi yoksa bu çabalar

Misafir Avatar
ilhami özkaya 3 hafta önce

sınavsız ataanların hepsini sınavla yeniden atanırsa iyi our.snavlagelenin 4 yıl süreide kaldırılmalıdır.

Misafir Avatar
aY 3 hafta önce

BELGE KAZANACAĞIM DİYE OKULU VE ÖĞRENCİLERİ DÜŞÜNMEYEN KARİYER PEŞİNE TAKILANLARI ÇOĞALTACAĞIMIZA, İŞ BAŞINDA YETİŞTİRİP,KONTROL EDİLEREK DEGERLENDİRİLSE DAHA İYİ OLMAZMI ACEBA ,KARİYERİNİN KENDİSİNE FAYDASI VAR AMA ÖĞRENCİYE HİÇÇÇÇ FAYDASI YOKKKK.

Misafir Avatar
aY 3 hafta önce

OKULLARIN YÖNETİCİLERİ OKULLARINI BENİMSEMELİ VE BUNUN İÇİNDE SÜRENİN 5+5 OLMASI GEREKİR VE YERİNE OKULU TANIYAN GELİŞTİRECEK YÖNETİCİLER YETİŞTİRİLMESİ GEREKLİDİR. OKUL İDARECİLERİ DEĞİŞİYOR İLÇE MD VE ŞB.MD.DEĞİŞİYOR OKULU VE GEÇMİŞİNİ BİLEN YOK HAFIZASI KAYBOLUYOR .EMEKLERE YAZIK OLUYOR .KURUMLARDA KURUM KÜLTÜRÜ OLUŞMUYOR.