ABONE OL

Yaz Tatiline Denk Gelen Mazeret İzinleri Daha Sonra Kullanılabilir Mi?
Evlilik nedeniyle mazeret izni

Kendisi veya çocuğunun evlenen öğretmene, talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (evlilik) izni verilir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, evlilik mazeretine istinaden memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini, kendisinin veya çocuğunun (çocuklarının) evlenmesi olayının gerçekleşmesi şartına bağlamıştır. Bu nedenle, öğretmenin evlilik mazeretine ilişkin izne hak kazanması, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ile mümkün olmaktadır.

Bu itibarla, kendisi veya çocuğu evlenen öğretmen, evlilik mazeretine ilişkin izni ancak evliliğe ilişkin resmi nikâhın yapılmasından itibaren 7 gün içerisinde kullanabilecektir. Hal böyle olunca, yaz tatilinin bitimine 7 gün veya daha fazla süre kala gerçekleşen resmi nikâhlara ilişkin evliliklerden dolayı öğretmen mazeret izni kullanamayacak, ancak mazeret izninin tatil süresi sonrasına sarkan kısımlarını ise tatil sonrası kullanabilecektir.

Doğum nedeniyle mazeret izni


Kadın memura; doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) verilmektedir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir.

Buna göre, doğum yapan öğretmen, doğum öncesi ve doğum sonrasına ilişkin mazeret izinlerinin (analık iznini) yaz tatiline denk gelen kısmını kullanamamakta ve yaz tatiline denk gelen süreleri tatil sonrasında kullanması da mümkün olamamaktadır. Ancak, ancak mazeret izninin tatil süresi sonrasına sarkan kısımlarını ise tatil sonrası kullanabilecektir.Babalık nedeniyle mazeret izni


Eşi doğum yapan öğretmene, talebi üzerine 10 günü aşmayacak şekilde mazeret (babalık) izni verilir.

657 sayılı Kanun, memura isteği üzerine babalık izni verilmesini eşinin doğum yapması şartına bağlamıştır. Bu nedenle, öğretmenin babalık iznine hak kazanması, eşinin doğum (sağ veya ölü doğum) yapmasıyla mümkün olmaktadır.

Bu itibarla, eşi doğum yapan öğretmen, babalık mazeretine ilişkin izni ancak eşinin doğum yapmasından itibaren 10 günü içerisinde kullanabilecektir. Hal böyle olunca, yaz tatilinin bitimine 10 gün veya daha fazla süre kala gerçekleşen doğumlara ilişkin olarak, öğretmen babalık izni kullanamayacak, ancak mazeret izninin tatil süresi sonrasına sarkan kısımlarını ise tatil sonrası kullanabilecektir.Ölüm nedeniyle mazeret izni

Eşi veya çocuğu ölen öğretmene ve eşinin ya da kendisinin anne, baba veya kardeşi ölen öğretmene talebi üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret (ölüm) izni verilir.

657 sayılı Kanun, ölüm mazeretine istinaden memura isteği üzerine mazeret izni verilmesini, Kanunda sayılan yakınlarından herhangi birinin ölüm olayının gerçekleşmesi şartına bağlamıştır. Bu nedenle, öğretmenin ölüm mazeretine ilişkin izne hak kazanabilmesi, Kanunda sayılan yakınlarından birisinin ölümü halinde mümkün olmaktadır.

Bu itibarla, yukarıda sayılan yakınlarından birisini kaybeden öğretmen, ölüme bağlı mazeret iznini, ölüm olayının gerçekleşmesinden itibaren 7 gün içerisinde kullanabilecektir. Hal böyle olunca, yaz tatilinin bitimine 7 gün veya daha fazla süre kala gerçekleşen ölüm olaylarından dolayı öğretmen mazeret izni kullanamayacak, ancak mazeret izninin tatil süresi sonrasına sarkan kısımlarını ise tatil sonrası kullanabilecektir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.