ABONE OL

Yarıyılda Yönetici Ek Atama Duyurusuna Çıkılmalıdır
2019 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına İlk Defa (Sınavlı) Yönetici Görevlendirme Takvimi ve Yönetmelik hükümleri doğrultusunda eylül ayı sonu itibariyle yönetici atama işlemleri tamamlanmıştı. 

Fakat yönetici atama işlemleri başladığında açılış onayı gelmediği için duyuruya eklenmeyen okullar, yeni açılan okullar ve çeşitli sebeplerle boş kalan yönetici kadroları bulunmaktadır. Bu okullar şuan geçici görevlendirme ile yönetilmektedir. 
         
Kamu yararı düşünüldüğünde okul müdürlüğü ve okul müdür yardımcılığı kadrosunun boş kalması yerine ikinci (ek) bir yönetici görevlendirme işleminin yapılması gerekmektedir. Boş bulunan okul yöneticiliklerine geçici personel görevlendirilmesi yerine bu kadroların sınav puanı elinde bulunan yönetici adayları arasından yeniden duyuruya çıkılarak kalıcı olarak görevlendirilecek(atanacak) kişiler tarafından yapılması yönetilmesi kamu yararı gereğidir.
       
YÖNETMELİKTEKİ AÇIK HÜKÜM UYGULANMALIDIR

Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme yönetmeliğin “Müdürlüğe ilk defa görevlendirme” başlıklı 24. Maddesinde ve “Müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme” başlıklı 25. Maddesinde:

“Müdür-Müdür Yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdürlüğüne, görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, müdür olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir.” 

Madde hükmü uyarınca yeni açılan kurumlar ve boş kalan kurumlara yeni bir takvim doğrultusunda ek yönetici görevlendirme duyurusu yapılması elzem olmuştur.

YÖNETİCİ EK ATAMA DUYURUSUNA 10 İL MÜDÜRLÜĞÜ ÇIKMIŞTIR

2019 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına İlk Defa Yönetici Ek Atama Duyurusuna; İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü, Sinop İl Mili Eğitim Müdürlüğü, https://diyarbakir.meb.gov.tr/www/duyurular/kategori/2, http://izmir.meb.gov.tr/www/duyurular/kategori/2 ve  https://kastamonu.meb.gov.tr/www/duyurular/kategori/2  bu 5 İl Milli Eğitim  Müdürlüğü (İstanbul, Sinop, Diyarbakır, İzmir, Kastamonu) çıkmıştır. 

2020 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına İlk Defa Yönetici Ek Atama Duyurusuna da;

https://bitlis.meb.gov.tr/www/ihtiyaci-karsilanmayan-egitim-kurumlarina-yonetici-gorevlendirme-duyurusu/icerik/2536, https://ordu.meb.gov.tr/www/meb-bagli-egitim-kurumlarina-2019-yilinda-sinava-dayali-olarak-ilk-defa-yonetici-gorevlendirme-kapsaminda-yapilan-gorevlendirme-sonrasinda-yoneticilikleri-bos-kalan-egitim-kurumlari-ile-yeni-acilan-egitim-kurumlarina-yonetici-gorevlendirme/icerik/3786, 

https://aksaray.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_01/03110427_yonetici_sYnava_dayalY_ek_atama_duyuru.pdf   ,   

http://kirikkale.meb.gov.tr/www/2019-egitim-kurumlari-ilk-defa-yonetici-ek-gorevlendirme-duyurusu/icerik/1947, 

http://agri.meb.gov.tr/www/2019-ek-yonetici-olarak-atanacaklar-icin-munhal-bulunan-okul-kurum-listesi/icerik/1691 bu 5 İl Milli Eğitim  Müdürlüğü (Bitlis, Ordu, Aksaray, Kırıkkale, Ağrı) çıkmıştır.

Yukarıda duyurularda da görüleceği üzere Ekim ayından itibaren 10’dan fazla İl Milli Eğitim Müdürlüğü farklı zamanlarda ek yönetici ataması duyurusu yapmıştır. 

Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni bir genelge ile bekleyen yönetici adaylarını göreve atamak, sizin elinizdedir. Sizden genelge veya emir gelmediği sürece İl Milli Eğitim Müdürlükleri ek yönetici atama duyurusu yapacak gibi durmuyor. 

Milli Eğitim Bakanlığını sınav puanı ile yöneticiliği hak etmiş kişilere, görev vermesi isabetli olur diye düşünüyoruz.

Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığının iller açısından uygulama birliği sağlaması için okul ve kurumlarda boş kalan yönetici kadrolarına yarıyılda ikinci kez (ek) yönetici görevlendirme duyurusu yapılması için gerekli takvim açıklanarak, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine talimat verilmesi kamu yararına olacaktır. 

Sınava Dayalı Ek Yönetici Atama Platformu 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Osmanlıevladı52 7 ay önce

Ülke genelinde tekrar yönetici atama yapılmalı 180 tl sınava 115 tl kitaba sürekli para vereceğiz. Sayın bakanımız bu konuda ne düşünüyor

Misafir Avatar
ali 7 ay önce

Ekys yönetici duyurusu ile ilgili bakanlı acil olarak bir takvim yayınlayarak,İller arasındaki adaletsizliği gidermelidir.21 ocaktan sonra zaten yeni sınav başvuruları başladığı için duyuru bu tarihten sonra yapılamıyor

Misafir Avatar
Halil 7 ay önce

Sendıkalar bu konuda bırsey yapmıyor boşuna uyeyız. Sınava gırdık boş kadrolar varken neden ek atama yapmıyor.

Misafir Avatar
Nur 7 ay önce

Bu kadar boşluk varken atama yapmayıp niye acele sınav yapıyorlar zaten bekliyen birçok kişi var ,ek atamayı acilen yapmaları lazım

Misafir Avatar
Mustafa Fatih 7 ay önce

Acilen MEB tarafından illere ek atama yapılması için resmi yazı gönderilmeli.

Misafir Avatar
Kerim 7 ay önce

Evet. Yazı son derece isabetli olmuş. İl MEM lerden ( KONYA dahil) bekliyoruz böyle bir adımı. İnşaAllah bu sese kulak verirler diye düşünüyorum. Çünkü ortada bir hak var. Sınav kazanılmış mülakat geçilmiş. Artık sıra bakanlığımız ve il memlerde. Top onlarda.

Misafir Avatar
ferhat manastır 7 ay önce

10 dan fazla il mem duyuru yapmış ve ek sınava dayalı yönetici ataması yapmış. diğer iller neyi bekliyor. 56 insan bu sınava girmiş ve ellerinde puan bekliyor. Sendikaların bu işe eğilmesi gerek.

Misafir Avatar
ahmet 7 ay önce

Yarıyıl tatilinde bu iş halledilmeli.