ABONE OL

Uzaktan Eğitim Sürecindeki Ders Ve Ek Ders Ücretlerine İlişkin Bakanlık Yazısı Yargıya Taşındı


28.8.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar” başlıklı bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesinde, “(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” hükmü yer almaktadır.

Buradan hareketle çalışma takvimi doğrultusunda 21 Eylül tarihi itibarıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılması gerekirken, Bakanlığın tek taraflı tasarrufuyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlamalarına onay verilmeyen (a) ortaöğretim kurumları (liseler) ile temel eğitim kurumlarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında bulunan öğrencilerin okul bütünlüğünde; (b) temel eğitim kurumlarının 2, 3 ve 4. sınıflarında bulunan öğrencilerin sınıf bütünlüğünde, yine haftada sadece iki gün derse gelen 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerinin de sınıf bütünlüğünde haftanın kalan günleri/ders saatleri özelinde izinli sayılmaları sonucunun doğduğu açıktır.

Bu itibarla yüz yüze eğitim faaliyeti yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin idari izinli sayılmaları noktasında bir düzenleme yapılmayacaksa bile yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılmayan sınıflarda bulunan öğrencilerin sınıf/okul bütünlüğünde izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılması gerektiğine şüphe yoktur.

Bakanlığın söz konusu yazısını, bu husus göz ardı edildiği ve toplu sözleşme hükmüyle kazanılan hakkı ihlal ettiği için, iptal istemiyle yargıya taşıdık.

Sendika olarak, yönetici ve öğretmenlerimizin özlük haklarının korunmasının ve toplu sözleşmeyle kazanılan hakların uygulanmasının takipçisi olacağız. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğretmen 1 ay önce

3600 ek gösterge ivedilikle verilmelidir.Sözünüzü tutunuz lütfen.

Misafir Avatar
Vatandaş 1 ay önce

Okullar, göbekli müdür, yönetici ve öğretmenlerden geçilmiyor. Biraz spor yapın. Ek dersi unutun başka bahara.

Misafir Avatar
Memur 1 ay önce

Öğretmene bak hele devletini milletini vatanını seven öğretmenlerimiz açlıktan ölüyorlar sayın cumhurbaşkanım bu öğretmenleri bir gün idlibe göndersene bakalım paracı öğretmenmi bunlar yoksa vatansever öğretmen mi topu birden ülkeden kaçmazsa yahu ne yaptınız çocuklara ne verdiniz o zaman maaşlardan vazgeçin sadece ek ders alın nedir bu aç gözlülük be

Misafir Avatar
Alparslan 1 ay önce

Şükür edebiyatı yapan karaktersizler, siz devletten zengin misiniz, devletin tepesindekiler zenginlik ve şatafat içinde hayat sürerken en ay başını getiremiyorum ne şükrü yaa bu aptal kafayı bırakın artık...

Misafir Avatar
hasan 1 ay önce

canlı ders yapmıyorum. ebaya girmiyorum. veliyle görüşmüyorum. okullar açılsa ders yapardım. ek dersimi tam isterim. açtınız da gelmedik mi?

Misafir Avatar
ALİ 1 ay önce

ÖĞRETMENLERİMİZE 3600 EK GÖSTERGE İVEDİLİKLE VERİLSİN ARTIK.

Misafir Avatar
selim 1 ay önce

1. sınıf öğretmenlerine fedakarlıklarından dolayı kutluyorum1. sınıf öğretmenlerine ek ücret ödenmeli sağlık personeli gibi

Misafir Avatar
demir 1 ay önce

aslında bu zor süreçte neden sendikalar devlet aidat ödeniyor ödenen aidatlarla kaç mağdur aile geçinir yazık