ABONE OL

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ders Ve Ek Ders Görevleri Yapılmış Sayılmalıdır
Bakanlığın duyurduğu çalışma programı doğrultusunda 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır. Ancak yaşamakta olduğumuz salgın süreci nedeniyle çalışma programında değişikliğe gidilmeksizin söz konusu tarihte sadece okul öncesi ve 1. sınıfların ilk hafta bir gün, ikinci hafta iki gün şeklinde eğitim-öğretime başlamaları, diğer sınıfların durumunun ileri tarihlerde kararlaştırılacağı ifade edilmiştir.
Eğitim-öğretime başlamayan sınıflarda veya haftanın bir veya birkaç günü eğitim-öğretim yapılacak sınıflarda görev yapacak öğretmenler hakkında net bir açıklama yapılmış değildir. Aynı şekilde yüz yüze eğitim faaliyetlerine hangi sınıflarda hangi tarihte başlanacağı, yüz yüze eğitim verilmeyecekse sınıflara ilişkin müfredatın EBA TV başta olmak üzere uzaktan eğitim platformları üzerinden ne zaman ve hangi program dâhilinde işleneceği de açıklığa kavuşturulmamıştır.
2019-2020 eğitim-öğretim yılı zarfında kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle 26.3.2020 tarihli ve 5906495 sayılı yazıyla Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarındaki yönetici ve öğretmenler idari izinli sayılmış; 28.8.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar” başlıklı bölümünün 2. maddesi gereği idari izinli sayılan yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yerine getirmiş sayılması kabul edilmiştir.
Söz konusu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar” başlıklı bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesinde, “(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” hükmü yer almaktadır.
Buradan hareketle Bakanlığın 26.3.2020 tarihli ve 5906495 sayılı yazısına benzer bir idari tasarrufla, yüz yüze eğitim faaliyeti yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin idari izinli sayılmaları noktasında bir düzenleme yapılmayacaksa bile yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılmayan sınıflarda bulunan öğrencilerin sınıf/okul bütünlüğünde izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılması gerektiği açıktır.
 
Bakanlığa gönderdiğimiz yazıyı görüntülemek için tıklayınız... 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MA 2 hafta önce

yaşadığım yerde mart ayından beridir öğretmenlere ek ders ücretleri yattı ama öğretmenler uzaktan eğitim ile öğrencilere nerdeyse hiç ders vermediler. Şuan bile haftada 10 dakika en fazla yarım saat bağlanarak dersler veriyorlar hatta çoğu onu bile vermiyor. Bir de ek ders ücreti istiyorlar yazıklar olsun.. Utanıyorum ülkemin öğretmenlerinden...

Misafir Avatar
öğretmen 2 hafta önce

lan öküzler biz okula gitmiyoruz diye yatimıyorum . bak gecenin 10 oldu hala öğrencilere bi şeyler yollayacağım velilere ulaşacağım diye çalışıyorum. bunun hakki yok mu .aldığımız üç kuruş maaşla siz nasıl geçiriyorsunuz çok merak ediyorum... hakkımız olanı istiyoruz..sadaka yada sizin gibi bahşiş değil.

Misafir Avatar
Abdullah 2 hafta önce

Eğitim birsen sen böyle mi üyelerinin hakkını savunuyorsun. Bu yazı sizin için bir utanç olmalı. Hiç böyle bir talep olur mu. Yapılmayan dersin ücreti istenir mi. Allah sizi ıslah etsin.

Misafir Avatar
adnan 2 hafta önce

16 MART tarihinden beri bir kaç saatlik uzaktan eğitim karşılığı maaş alıyoruz, ek ders serken biraz Allah korkusu, biraz kul hakkı ve biraz da utanma arlanma olması lazım insanlarda. DYK isteyen arkadaşa bir şey dediğim yok, Allah ıslah etsin

Misafir Avatar
UZMAN 2 hafta önce

bu zor dönemlerde maaş karşılığı çalışılsın.eğitim bir sen hak arıyorum derken devamlı devleti tırtıklamaya çalışıyor.bu yüzden istifa ettim.

Misafir Avatar
Teo 2 hafta önce

Dyk nın da ekders dışına çıkarılması öğretmenleri mağdur etmektedir. Aynı sekilde öğretmenler olarak hergun okuldayiz. Öğretmenler olarak magduruz

Misafir Avatar
Tokatlı öğretmen 2 hafta önce

Hiç ders vermeden haftada bir gün okula giderek ek ders istemek haksızlık.
Bencil olmayalım