ABONE OL

Telafi Eğitimi Ek Ders Ücreti Ödemeleri Yazısı

Genel Müdür Ömer İnan imzalı resmi yazıda ''bilindiği üzere 2020-2021 eğitim öğretim yılı 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla başlamış; bu kapsamda 31 Ağustos-18 Eylül 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik ''Eğitim Programı'' uygulaması öngörülmüştür. Bu süreçte yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin aşağıda belirtilen açıklamanın yapılması gerekli öngörülmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 4'üncü maddesinde;

''e) Ders Yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi...

ı) Öğretim yılı: Ders yılının başladığı tarihten ertesi ders yılının başladığı tarihe kadar geçen süreyi... ifade eder.'' hükmü yer almaktadır.

Aynı Kararın ''Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları'' başlıklı 8'inci maddesinde;

''(1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görüllen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında... görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar... ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde Cumartesi ve Pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir...'' hükmüne yer verilmiştir.

Bakanlığımızın 27 Şubat 2009 tarihli ve 2007/19 sayılı Genelgesinin 4'üncü maddesinde ise;

''... Kararın 8'inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikli aylık karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ek ders ücreti karşılığı değerlendirilecektir. Ancak, bu kapsamda Cumartesi ve Pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde yerine getirilen ders görevleri, aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulamadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında verilecektir.'' açıklaması yer almaktadır.

Bu çerçevede 31 Ağustos-18 Eylül 2020 tarihleri arasında;

1- Uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programı kapsamında eğitim kurumu müdürlüklerince kendilerine ders görevi verilen öğretmenlerden bu kapsamda fiilen ders okutanların, sınıf ortamında yüz yüze eğitimlerde olduğu gibi öncelikle haftada aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saati sayılarını doldurmaları, bunun üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ise haftada okutabilecekleri azami ek ders saati sayısı içerisinde kalmak kaydıyla ek ders ücretinden yararlandırılmaları; bu kapsamda varsa Cumartesi ve Pazar günleri okutulan derslerin ise aylık karşılığı ders görevlerinden bağımsız olarak doğrudan ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.

2- Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlere, uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programı kapsamında ders görevi verilmesi ve fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9'uncu maddesi çerçevesinde ek ders ücreti ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğretmen 2 ay önce

3 sınıf olmaz denilmişti, şimdi oluyor. amaç sayı değil. ilkokul 1. - 2. sınıf gibi öğrencinin elini tutarak yazı yazdırmayacaksın sonuçta. gelen geliyor, dinlemek isteyen dinliyor. kimin hangi durumda olduğunu bilemiyorsun. kamera kapalı,mikrofonu kapalı.evinde bağlanmış, almış başını gitmiş. sen ekranda adını görünce orada sanıyorsun. arada sorraka konuşturarak kontrol mü yapacaksın? bağlanması kopmaları vs düşünürsen, 30 dakikada bunları yapamazsın. haber okuyan spiker gibi sürekli biz konuşuyoruz. 2 öğrenci soru sorsa, ders uçtu gitti. temelinden sakat bir uygulamaya zorlanıyoruz sonuçta..

Misafir Avatar
Bilgin 2 ay önce

maas karsiligi sayilmasi guzel olmus. Butceden gereksiz para odenmemis olur.

Misafir Avatar
öğretmen 2 ay önce @Bilgin

komplekslerinin kurbanı, kıskanç bir öğretmen düşmanı daha. sen kahvede okey oynarken, uzaktan eğitimde 7/24 işin tam ortasındayız bizler. isteyip de ulaşamadığınızı karalamayı bırakın. telafi eğitimi zamanı okullar açılmamıştı ve tatilerde ve hafta sonlarında öğretmene yaptırılan her iş ücreti ödemeyi gerektirir. . yasa da yönetmelik de böyle. bir öğretmenden değil de kendi kendine okuma yazma öğrendiysen bilemem de öğretmenlerin bu zihniyetinden dolayıs kesinlikle haskkını helal etmiyordur sizin gibilere. ben öğretmenin olsam etmem mesela...

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Adem 2 ay önce

Peki şu soruya bir cevap...resim muzik beden egitimi ogretmenleri eba dan ders yapacak mi.yapamıyorsa onlara ekders işi nasıl olacak.hadi bi cevap.

Misafir Avatar
gökçe 3 ay önce

tüm öğretmenler ek derslerini almalılar. bizim maaşımız ek dersle bir şeye benziyor. herkes giderini ona göre ayarlıyor. neden öğretmene bu muamele anlamış değilim.

Misafir Avatar
Gaziantep 3 ay önce

Online derse 60 kişi yazmış okul iki sınıf birleşmiş...şaka gibi..

Misafir Avatar
FEVZİ 3 ay önce @Gaziantep

Ne olmuş yani? Siz şaka gibisiniz. Aynı şeyi anlatacaksınız. Ha 30 kişi ha 60 kişi. Elinizi taşın altına koyun evden bari online ders anlatın.

Beğenmedim (11)
Misafir Avatar
as 3 ay önce

Değerli arkadaşlar,
Fen bilimleri için telafi programı yayınladı. Örneğin fen bilimleri 7 için toplam 16 saatlik bir telefi programı ön görülmüş.Bu duruma göre 31 ağustos- 18 eylül arası toplam üç hafta bu programı bitirecek isek 5+5+6 şeklinde haftalık ders yapmamız gerekiyor diye yorumluyorum. Sizler okullarınızda nasıl bir uygulama yapıyorsunuz.

Misafir Avatar
Ogretmen 3 ay önce

siz canlı ders için alt yazınızı tamamladiniz da biz mi derse girmedik . okulları pandemi sürecine hazirladinizda biz mi okula gitmedik . sayın bakan öğretmeni her türlü angarya işte kullanırken ücret mi ödediniz.. geldiğiniz günden bu yana öğretmenler için hangi özlük hakkına derman oldunuz .. laf başı geldimi egitimcisiniz öğretmen olmadan hadi öğretin o zaman ne eba niz ne bulduğunuz diğer çözümler ise yaramıyor bunu siz de biliyorsunuz.. sadece derdiniz bütçe olmuş.. devlet eğitimden de elini çekmiş belli ki. o zaman ne işiniz var o koltukta . siz de devlete yük olmayın. kapatın gitsin Bakanlığı..

Misafir Avatar
Aristo 3 ay önce @Ogretmen

okulları açtınız da biz mi gitmedik . Uzaktan eğitimin alt yapısını çözdünüz de biz mi canlı dersi 15 saatten fazla girmedik

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
Bekliyorduk 3 ay önce

Hepsini anladım da ben 8.sınıflara yüz yüze ders verdim. 12 saat kurs. Hafta içi kursları da maaş karşılığı sayılıyormuş. Buna ne demeli...