Sınıf Derse Gelmezse Ek Ders Ödenemez!
Daire Başkanı Ahmet Aytaç imzalı resmi yazıda ''İliniz Çankaya ilçesi Nimet Dr. Erdoğan Meto Özel Eğitim Uygulama Okulu III. Kademe sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin okula gelmemeleri nedeniyle ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığı ders okutanların söz konusu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklarına ilişkin 11 Şubat 2020 tarihli ve 87302975-160.01.01-E.3077506 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16'ncı maddesinde ders görevinin hangi hallerde yapılmış sayılacağı belirtilmiştir. Ayrıca 1 Eylül 2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' bölümünün ''Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Haller'' başlıklı 2'inci maddesinde, ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisinde iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.'' hükmüne yer verilmiştir.

Görüleceği üzere gerek Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16'ncı maddesinde gerekse Hakem Kurulu Kararının yukarıda belirtilen 2'nci maddesinde, öğrencilerin okula gelmemeleri nedeniyle ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin, bu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılacaklarına dair herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Bu itibarla söz konusu eğitim kurumunda öğrenim görev öğrencilerin okula gelmemeleri nedeniyle ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin bu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9'uncu maddesinde; ''(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yükseköğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar karşısındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8'inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,
2) Resmi görevi bulunmayanlara hafta 40 saate kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.'' hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, yalnızca bu kapsamda fiilen okuttukları dersler karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olduğu, bunun dışında herhangi bir şekilde ek ders ücretinden yararlandırılmalarının ise mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.'' denilmiştir.
Anahtar Kelimeler:
öğretmen Ek Ders ücreti
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Veli 1 ay önce

Bu bakanlık idareci ve öğretmenlerden ek dersi kaldırmalıdır.İdareci zaten derse girmeyip havadan maaş ve yazında okul olmadığı halde fuul ek ders alıyor. Derslerde ve dyk kurslarında zaten ek ders alanlar doğru dürüst ders anlatmıyorlar.Ek ders kaldırılıp yeni mezun olan gençlerimiz işe alınmalıdır.Yazık meb'e büyük haksız ek ders vurgunları var.Öğretmenler arasında ek ders farklılığı çalışma azmini sıfırlıyor.Bunun görülmesi gerekiyor.

Misafir Avatar
ahmet 1 ay önce

sınıf öğretmenleri de sınıflarının dersine branş öğretmeni girdiğinde ek ders almamalılar. Bu konuya da el atılmalı.