ABONE OL

Sedat DEGER: Öğretmenliğe Atanmada 40 Yaş Sınırı Yok
Atama bekleyen öğretmen adayları ön başvurular öncesinde, en doğru ve tarafsız eğitim makaleleri ve kendisine sorulan soruları en şeffaf şekilde cevaplandırmasıyla tanınan Eğitimci-Yazar Sedat Değer’i soru yağmuruna tuttu. 


Eğitimci-Yazar Sedat Değer'e soru soran öğretmen adaylarının birçoğu öğretmenlik ilk atamada 40 yaş sınırının olup olmadığını sordu. Sedat Değer de 40 yaş sınırının ne zamana kadar uygulandığını ve ne zaman kaldırıldığını şu an hangi aşamada olduğunu, gerek mevzuat bakımından gerekse bir örnek ile açıklık getirmeye çalıştı.Öğretmenlik ilk atamada herhangi bir yaş sınırının olmadığını belirten Sedat Değer, 28 Ocak 2015 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile beraber o tarihe kadar uygulanan 40 yaş sınırının kaldırıldığını ifade etti. 


Sedat Değer, ''06 Mayıs 2010 Tarihli MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ''Atama Şartları” Başlıklı 11. Maddesinin “g” bendinde ''öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda halen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz.'' hükmünün bulunduğunu hatırlattı.Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından verilen talimat neticesinde 28 Ocak 2015 Çarşamba tarihli 29250 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik değişikliği ile beraber yürürlükten kaldırılarak öğretmenlikte 40 yaş sınırının da kaldırılmış olduğunu açıklayan Sedat Değer; 17 Nisan 2015 CUMA günkü 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde de öğretmenliğe ilk atamada 40 yaş sınırının uygulanmadığını söyledi.


Sedat Değer, 17 Nisan 2015 CUMA günkü 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5. maddesi ile 7. maddelerinde de öğretmenliğe ilk atamada 40 yaş sınırı şartına yer verilmediğini açıkladı.

Açıklanan şartların “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik'' hükümlerinde de aynen yazılı olduğunu sözleşmeli öğretmenliğe atanmada da 40 yaş sınırının bulunmadığını belirten Sedat Değer, ''kısacası Sözleşmeli Öğretmenlik de dahil olmak üzere öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda 40 yaş şartı aranmamaktadır.'' dedi.

Son olarak Sedat Değer, konuya ilişkin ''Haziran 2020’de atama süreci başlayacak olan Sözleşmeli öğretmenlik atama başvurularına 43 yaşına girmiş bir öğretmen adayı başvuru yapabilir. Örnekte vermiş olduğum 43 yaş durumunu öğretmenlik ilk atamada 40 yaş sınırının kaldırılmış olmasından dolayı daha üst bir yaş olarak da yükseltebiliriz.'' dedi.

http://www.sedatdeger.com/
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.