ABONE OL

Proje Okullarının Yöneticileri Ve Öğretmenleri Objektif Kıstaslarla Atanmalıdır

Bu okullara yönetici atanırken liyakatinde, ehliyetinde, mesleki yeterliliği tayin etmeninde ölçüsünün keyfiyete dayandığı ve hangi sendikaya üyesin sorusunun sihirli cevabında yattığı bir süreç yaşandı. Zira 1000 yakın proje okuluna sınavsız atanan okul müdürlerinin %90’ından fazlası aynı sendikaya mensup olarak kayıtlara geçti. Bu hafta içi Türkiye genelinde proje okullarında görevlendirilen öğretmenler açıklanacak. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı’na sormak istiyoruz: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği kapsamındaki okullara atanacak öğretmenlerin seçiminde hakkaniyet, liyakat ve objektiflik ilkesine özen göstererek mi seçim yapacak, yoksa ya kısmet diyerek rastgele mi belirleme yapacak, ya da sübjektif referanslar mı devreye girecek? Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki aklın yolu birdir, eğer proje okullarından randıman alınmak isteniyorsa, yöneticileri de öğretmenleri de objektif kıstaslarla belirlenmelidir. Bu okullarda görev alan öğretmenlerin mesleki kariyerleri, geniş yetkilerle donatılmış okul müdürlerinin insafına bırakılmamalıdır. Proje okulu müdürlerinin subjektif kıstaslarla ben seninle çalışmak istemiyorum diyerek istediği öğretmeni okuldan gönderme noktasında bakanlığa teklif sunma lüksü olmamalıdır.

Eğer böyle olmaya devam ederse ne gibi olumsuzlukların doğabileceğine bir misal olması babından bir hadiseyi aktarmak istiyorum. Adıyaman ilinde bir proje okuluna müdür olarak atanan yöneticinin bazı okul öğretmenlerinin adeta başarısını kıskanarak okulda hâkimiyet kurma adına sizi okuldan göndereceğim süreci ile başlayan uyumsuzluktan doğan tartışmalara binaen başlayan soruşturma neticesinde müfettişin teklifi ile birçok nitelikli eğitimciye ceza yağdırıldı. Bu öğretmenlerden bir tanesinden bahsedersek, bir öğretmen düşünün başarı belgesi, teşekkür belgesi, aylıklı ödüllendirilmesi var. MEB düzenlediği yarışma kapsamında video anlatımlı kimya deneyi projesi ile Aziz Sancar Bilim ödülü sahibi ve ödülünü dönemin Başbakanının elinden almış, alanında ayrı konulardan üç ayrı üniversitede yüksek lisans yapmış ve şu an doktorasını yapıyor.

Bizim sendikamızın da üyesi olan böyle nitelikli bir genç eğitimciye müdüre itaatsizlikten yani aynı fiilden kınama, aylıktan kesim, kademe durdurma cezası ve bunlarda yetmiyormuş gibi Adıyaman ilinin en ücra köşesine öğretmen olarak tayinin çıkarılması cezası layık görülmüş. Kademe durdurma cezası Bakanlık Yüksek Disiplin Kuruluna yapılan itirazın kabulü ile ortadan kalkmış durumda ancak diğer cezalar boyutu ile şimdi konu yargıya taşınmış durumda. Kanaatimizce eğer proje okullarında okul yöneticilerine bu kadar geniş yetki verilmese herhalde bu nahoş olaylarda yaşanmazdı. Bu olumsuzlukların önüne geçilmesi için proje okullarına yönetici ve öğretmen atamalarında süratle objektif kıstaslar belirlenerek hayata geçirilmelidir.  

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
... 1 hafta önce

Eski sistem iyi idi. Gemiyi yolda tamir edelim derken sarılacak tahta kalmamak üzere...

Misafir Avatar
Sendikasız 1 hafta önce

Müdür de sizin sendikanızın üyesi değil mi?! Müfettişler, şube müdürleri vs. Eğitimin hali ortada!

Misafir Avatar
Adalet 1 hafta önce

Öğrencilerini sınavla alan okulun yönetici ve öğretmenlerini de sınavla alması en adil olanıdır.Puan eşitliği halinde Alanında yüksek lisans doktora yapanlara öncelik verilmeli ya da ek puan verilerek sınava eklenmelidir. Takdir teşekkür başarı belgesi gibi belgeler objektif verilmediğinden dikkate alınmamalıdır.Bu konuda Adalet ancak bu şekilde olur.Kimsenin diyecek itiraz edecek bir sözü olmaz.

Misafir Avatar
Eren 1 hafta önce

Şimdiye kadar malumsen üyesi müdürler malumsenli öğretmenleri istek yaparak puanlara bakılmadan aradılar. Kul hakkı yemenin tavanı yapılıyor. Sorsan her kez müslüman ama kul hakkı torpil vb. yarış ediyor millet ama suyu sağ elle içiyorlar

Misafir Avatar
Avaz 1 hafta önce

Proje okul uygulamasına derhal son verilmelidir. Böyle bir okul türü olur mu? Öğrenciyi sınavla al yönetici ve öğretmenini torpille referansla kafa kol ilişkileriyle. Bu okulların niteliği yerlerde sürünüyor. Derhal son verilmelidir. Hele proje imam hatip nedir Allah aşkına? Sırf ideolojik kaygılarla okul türü açılır mı? Bu proje her kiminse fiyasko bir projedir. Sayın bakan el atmalı ve eğitim sistemini bundan kurtarmalıdır