ABONE OL

Proje Okulları Yönetici Seçiminde Atama Kriterleri Belirlenmelidir
Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, “01.09.2016 tarih ve 29818 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nin ‘Yöneticiliğe görevlendirme’ başlıklı 14. maddesi …  uyarınca proje okullarında yöneticilerin dört yıllığına görevlendirileceği, eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlükçe belirlenen kriterlere göre görevinde başarı gösterenlerin görev süresi ilk görevlendirmedeki usulle dört yıl daha uzatılabileceği açık olup, mahkemesince genel müdürlükçe mevzuat uyarınca kriter belirlenip belirlenmediği, belirlenmiş ise başvuru sahiplerinin bu kriterler doğrultusunda ne şekilde değerlendirildiği hususlarının açıklığa kavuşturulup, bu hususlara ilişkin bilgi ve belgeler getirtilmek suretiyle yürütmenin durdurulması istemi hakkında bir karar verilmesi gerektiği” gerekçesiyle, kararda belirtilen araştırma yapılmaksızın eksik incelemeye dayalı olarak verilen yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair kararın kaldırılmasına hükmetti.
Bu karar çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nin 14. maddesi uyarınca proje okullarında yönetici görevlendirmelerinde, başarı kriterleri belirlenerek adaylar ve görevlendirilecek kişiler bu kriterlere göre değerlendirilmelidir. Kriter belirlenmeden yapılan bu tür görevlendirmelerin mahkeme kararıyla iptal edileceği açıktır.
Mahkeme kararı için tıklayınız 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hocca 2 hafta önce

Arkadaşlar zaten yönetmelik var. Ama uygulanmıyor. Proje okullar yönetmeliği çok açık. Fen liselerine Müdür olacaklar Fizik kimya biyoloji ve matematik öğretmenleri arasından, daha önce müdürlük yapmış olanlardan, yüksek lisans veya doktora sahibi olanlara öncelik verilir.

Misafir Avatar
şenol 2 hafta önce

belliki zaten iktidarın ve eğitim bir senin borazanlığını yapmak

Misafir Avatar
yönetici 2 hafta önce

Neden proje okullarına yönetici atama için duyuruya çıkılmıyor.

Misafir Avatar
sistem 2 hafta önce

Proje okulu meselesi kalkıp eski sistem gelse daha iyi olur. En azından öğretmen ve idareci meselesinde... İyi düşünüp adaletli sistem kurulmalı.

Misafir Avatar
Hasan 2 hafta önce

Bildiğim kadarıyla var zaten. Tek kriteri var yerine getirdin mi atanıyorsun :)