ABONE OL

Özel Yetenekli Öğrencilere Eğitsel Yetersizlik Formu İşkencesi!
Tarih boyunca toplumları ve insanlığı yönlendirmiş kişiler üstün yetenekliler arasından çıkmıştır. Yaşadığımız zaman diliminde çocuk yaşta olan üstün yetenekliler iyi bir biçimde belirlenip eğitilirse, toplumu hatta insanlığı iyi yönlendirecek bireyler haline getirilebilirler. Tersi durumda ise insanlığa büyük zararları olması kaçınılmazdır. Toplumsal yaşamla uyum sağlamak, toplumsal yapı içindeki kişi, grup ve kurumlarla birlikte uyumlu bir biçimde yaşamak, aslında son derece güç bir iştir. Bunu başaramayan kişilerde genellikle davranış bozuklukları gözlenir, üretken olamazlar, kendilerine ve çevrelerine zarar verirler.

Ülkemizde, üstün veya özel yetenekli çocukların tanılanması, seçilmesi ve eğitilmesi Bilim-Sanat Merkezleri tarafından yapılmaktadır.

Bilim-sanat Merkezleri, iki aşamalı seçme ve tanılama sınavı yapmakta ve bu öğrencileri ilkokulların 1,2, ve 3.sınıflarında tespit etmektedir. Tespitten sonra bu öğrencilere, orta öğretim sürecinin sonuna kadar yetenekleri doğrultusunda eğitimler verilmektedir.  

Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı; Bilim-Sanat merkezlerinin yanında, Destek Eğitim Odası Yönergesi kapsamında, isabetli bir şekilde, bu uygulamadan, özel yetenekli öğrencilerin de yararlanması yönünde düzenleme yaptı. 2018/2019 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren, özel yetenekli öğrenciler de Destek Eğitim Odası hizmetlerinden haftada sekiz saat olmak üzere, yararlanmaya başladı. 

Buraya kadar süreç gayet normal bir şekilde ilerlerken, eğitsel açıdan yetersizliğin tespit edildiği bir form olan ve Destek Eğitim Odasından yararlanmak için doldurularak, Rehberlik Araştırma Merkezlerine tanılama yapılmak üzere gönderilen, “Eğitsel Değerlendirme Tespit Formu”, üstün ve özel yetenekli çocuklardan da istenmeye başladı. Bu noktada iki garip durum ortaya çıkmakta ve özel yetenekli çocuklar ve aileler için adeta işkence haline gelmektedir. 

Birincisi; zaten ikili tanılama sınavından geçen bu öğrencilerin yeniden tanılamaya ihtiyaç duyulup, duyulmayacağı. Çünkü yürürlükteki Bilsem Yönergesine göre tanılaması yapılan bu öğrencilere, Bakanlığın başka bir birimi tarafından yeniden tanılama yapılması garip bir durum.

İkincisi ise tanılama için Rehberlik Araştırma Merkezlerine yönlendirilen bu öğrencilere, eğitsel açıdan yetersiz öğrencilere uygulanan “Eğitsel Değerlendirme Tespit Formu”nun uygulanması. Bu formdaki soruları gördükten sonra üstün yetenekli öğrencilere ve velilerine neden işkence yapıldığını açıklıkla göreceksiniz. Merak edenler, formu internet ortamından indirerek soruları görebilir. 

Özel veya üstün yetenekli öğrenci ve velilere yapılan bu garip uygulamanın bir an önce kaldırılması, tanılaması yapılmış öğrencilerin ve velilerinin bürokrasiye boğulmaması, hakkettikleri destek eğitiminin verilmesi ve toplumumuzun geleceği açısından bu öğrencilerden azami ölçüde yararlanılmasının sağlanması için gereken düzenlemelerin yapılması gereklidir.  
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sultan murad 10 ay önce

ağzı olan konuşuyor.işi öğrenin sonra haber yapın.daha size ne yazayım,en iyisi haberi kaldırın.

Misafir Avatar
RAM 10 ay önce

Keşke biraz daha araştırıp öyle yazsaydınız bu yazıyı. İnsanları yanıltıyorsunuz. BİLSEM kayıtlı öğrencilerden yalnızca BİLSEM öğrenci belgesi ile kayıtlı olduğu okuldan öğrenci belgesi istenir. Rapor düzenlenir ve Destek Eğitim Odasından faydalanması sağlanabilir. Süre ilkokulda 12 saate kadardır. 12 yoldur RAM yöneticisiyim, Eğitsel değerlendirme tespit formu nedir bilmiyorum. Eğitsel Değerlendirme Formu deseniz anlarım, bu form BİLSEM kayıt hakkı elde edemediği halde öğretmeni/leri tarafından özel yetenekli olabileceği değerlendirilen öğrenciler için doldurulur ve duruma uygun sorular vardır. Bu öğrenciler için RAM larda değerlendirme yapılır. BİLSEM kayıtlı öğrencilerinin RAM larda yeniden değerlendirdiğini ve teste tabi tutulduğunu kim söylediyse sizi trollemiş, sizde yazmışsınız. Lütfen araştırın.

Misafir Avatar
Sınıf öğretmenleri 10 ay önce

Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır özel kurumlar kamulaştırılmalıdır