ABONE OL

Özel Öğretim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim Faaliyetleri


1- Başta sağlık çalışanlar olmak üzere çalışan veliler tarafından Bakanlığımıza yapılan başvurulara istinaden 2020-2021 öğretim yılında 5580 sayılı Ozel Oğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel okul öncesi eğitimi veren kurumlarda yaz okulu ve yaz kulüpleri faaliyetleri yapılabileceği ilgi (a) yazımızla belirtilmiş, aynı husus Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün ilgi (b) yazısının 6 ncı bendinde de "...okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir" şeklinde yer almıştır. Bu nedenle özel okul öncesi eğitimi veren kurumların kurucuları ve öğrenci velilerinin istemeleri hâlinde ilgi (c) Kılavuzda yer alan hususlara titizlikle uyulması kaydıyla bu kurumlarda kulüp faaliyetleri yapılabileceği gibi başvuru olması halinde yenileri de açılabilecektir.

2- Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün ilgi (b) yazısında da ifade edildiği üzere, özel ilkokullarda okulların açıldığı 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren resmi okullarda uygulanan yüz yüze eğitim programın aynısı uygulanacaktır. Özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim veya herhangi bir etkinlik yapılmayacaktır.

3- 17 Ağustos 2020-6 Haziran 2021 tarihleri arasında özel okulların 8 inci ve 12 nci sınıf öğrencileri için takviye kurs faaliyetleri yapılacaktır. Bu sınıfların dışında hiçbir suretle takviye kurs faaliyeti yapılmayacaktır.

4- Özel öğretim kursları, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 27-(0) maddesi hükmü gereği "Kisilerin. Bakanlıkça belirlenmis bilim gruplarına uygun eğitim ortamlarında, öğrenim seviyelerine, ilgi ve isteklerine uygun öğretim programları doğrultusunda, bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirdiği, serbest zamanların değerlendirdiği bir bilim grubunda eğitim veren kurumlar" şeklinde tanımlanmış olduğundan sadece kurum açma izinlerinde belirtilen bilim grubunda yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir. Kişisel gelişim kursları ile diğer çeşitli kurslarda da sadece kurum açma izinlerinde belirtilen öğretim programında yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir.

5- 8 inci ve 12 nci sınıf öğrencileri için destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kursları açık olup yüz yüze eğitim verildiğinden, bu kurslara devam eden öğrencilerin yurt veya pansiyon ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için özel öğrenci yurt ve pansiyonları "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"unda belirtilen şartlar yerine getirilerek açılacaktır.

Yukarıda yer verilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen kurumlara 5580 sayılı Kanunun 7/II maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca bu süreçte her ne ad altında olursa olsun Bakanlıktan/valiliklerden kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı almaksızın eğitim faaliyetinde bulunan ve ilgi (c) yazı ile valiliklerde kurulan izleme ve koordinasyon komisyonlarınca tespit edilen kişi veya yerler hakkında da aynı Kanunun 3 üncü maddesi gereği brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası uygulanacak ve bu yerler valiliklerce kapatılacaktır.
Bilgilerinizi ve sürecin hassasiyetle yürütülerek özel öğretim kurumlarının bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Mustafa SAFRAN
Bakan a. Bakan Yardımcısı

 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öz 3 hafta önce

1. sınıf öğretmenlerimizi kutluyorum fedakarlıklarından ötürü sağlık personeli gibi ücretlerinde artış yapılasını istiyorum saygılarımla