banner220

Özel Eğitim Öğretmenleri De Nöbet Ücretinden Yararlandırılmalıdır
Kamuajans.com - Bilindiği üzere; 2016-2017 yılına yönelik toplu sözleşme hükümleri gereğince sadece nöbet görevini fiilen yerine getiren öğretmenlerimize nöbet ücreti ödenmektedir. Bu nedenle, teneffüs ve yemek saatlerinde öğrencilerin gözetimine devam eden özel eğitim öğretmenlerimiz, nöbet görevini fiilen yerine getirmedikleri gerekçesiyle ek ders ücretinden yararlanamayacaklardır. Bu durum ise angarya yasağına aykırıdır.

Öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili 3.Dönem toplu sözleşme metnine eklenen hükümden sonra 2016 yılında haftada 2 saat 2017 yılında da haftada 3 saat ek ders ücreti ödendi. Ancak özel eğitim öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmesine MEB olumsuz yanıt vermişti.

Türk Eğitim-Sen; özel eğitim öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmeli

Sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi dayanak gösterilerek özel eğitim öğretmenleri için nöbet ücreti talep edildi.

19 Eylül 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2017/28 sayılı Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Genelgesi içeriğinde özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlerin, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde öğrencilerin gözetimine devam edecekleri hükmü yer almaktadır. Türk Eğitim-Sen ilgili hüküm gereği özel eğitim öğretmenler için nöbet ek ders ücreti talep etmektedir.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNE NÖBET ÜCRETİ


2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme ile 2017-2018 yıllarını kapsayan 4.dönem toplu sözleşme ile birlikte nöbet görevini fiili olarak yerine getiren öğretmenlere haftalık 3 ek ders saati ücret ödenmesine devam edilmekte ancak özel eğitim öğretmenleri nöbet ücretinden faydalanamamaktadır.

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen talep yazısında  özel eğitim sınıflarında görevli olup, nöbet görevini fiilen yerine getirmeyen, ancak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde bilfiil çalışarak öğrencilerin gözetimine devam eden öğretmenlere de nöbet ücreti ödenmesi istendi.
Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, özel eğitim sınıflarında görevli olup, nöbet görevini fiilen yerine getirmeyen, ancak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde bilfiil çalışarak öğrencilerin gözetimine devam eden öğretmenlerimize de 2016-2017 yılına yönelik toplu sözleşme metninin 22. Maddesi çerçevesinde nöbet ücreti ödenmesi hususunda talepte bulunduk. 

YAZI

 https://www.ogretmenlericin.com/
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Zavazingo 10 ay önce

Üç kuruş nelere kadirmiş. Yok size nöbet de para da.

Misafir Avatar
zavazi ve at-nan a 10 ay önce

ikiniz de eri zekalısınızresmen.. kavrama kabiliyeti sizin gibi olanları öğretmenler odasının önünden bile geçirmemeli... yazık size... zavallısınız da...

Misafir Avatar
Özel eğitimci 10 ay önce

Torbacın iyiymiş zavazingo

Misafir Avatar
Memo 10 ay önce

Ben anlamiyorum size ne oluyor bu para sizin mi cebinizden çıkıyor. Yüzde 25 fazla alıyoruz diye bu giciklik bu kin bu nefret nedir yahu

Misafir Avatar
adnan 10 ay önce

daha düne kadar nöbet tutmak zorunda değiliz diye haykıranlar 3 kuruş parayı görünce aşka geldiler.

Misafir Avatar
Zavazingo 10 ay önce

Hayır onlar nöbet ücreti almamalılar. Çünkü onlar nöbetten muaf. Ayrıca onların ekders ücretleri yüzde 25 zamlı ödeniyor.