ABONE OL

Öğretmenin Ek Dersi Gasp Edilemez!


Bu şu anlama gelmektedir: Öğretmen üç sınıfa girecek ancak öğretmen bir sınıfa girmiş gibi bir saat derse girmiş sayılacaktır. Burada sınıf kavramı ortadan kaldırılmaktadır. MEB okullarda sınıfları 9/A, 9/B, 9/C, 10/A, 10/B, 10/C, 11/A, 11/B, 11/C, 12/A, 12/B, 12/C… şeklinde oluşturdu. Her sınıfta en az 30 (hatta bazılarında 40’ın üzerinde) öğrenci bulunmaktadır.

MEB ortaokul ve liselerde EBA’yı öyle güzel programlamış ki okul yönetimi bir öğretmene üç sınıfa EBA’dan bir ders verebilmektedirler. Zaten uygulamada da üç sınıfa bir ders verdiler. Yani matematik öğretmeninin 9/A, 9/B, 9/C sınıfına dersi var. Matematik öğretmeni EBA’dan önce 9/A sınıfına sonra 9/B sınıfına daha sonra da 9/C sınıfıyla ders yapmayacak. Kiminle yapacak 9/A, 9/B, 9/C sınıfları ile birlikte aynı anda ders yapacak. Her sınıfta 30 öğrenci var ise toplamda 90 öğrenci ile ders yapacaktır. 90 öğrencinin katıldığı bir matematik dersinde öğretmenin performansı ne kadar olur? Öğrenciler ne kadar o konuyu öğrenirler. MEB bu hesabı neye göre yaptı? Bunu kamuoyuna açıklamak zorundadır. Üç sınıfın öğrencisini toplasan EBA’ya giren öğrenci sayısı toplamda 30 mu ediyor? Yoksa EBA’nın yazılım ve donanım kapasitesinde mi sorun var? soruları çoğaltabiliriz.

EBA’da üç sınıfı birleştirip tek sınıf yapıp, öğretmene bir sınıfa girmiş gibi bir saat ek ders ödemesi yapmak hukuka ve vicdana aykırıdır. Anayasa’da eşit işe eşit ücret ödemesi vardır ve angarya yasaktır.

TÖS’ün Konuya İlişkin Önerisi

Yukarıda açıklanan durum, özünde bir uzmanlık mesleği olan öğretmenliğin yalnızca günden güne itibar kaybetmesine değil, aynı zamanda zaten düşük olan öğretmen gelirinin daha da aşağı seviyeye düşmesine yol açacaktır. Oysa bilinmelidir ki öğretmenlik mesleğininin itibarı, toplumların geleceğindeki önemi sorgulanamayacak kadar önemlidir.

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda, tek maaşla geçimini sağlayamayan öğretmenlerin tam da iyileştirme beklediği dönemde, ek ders kesintisi yapılmasının gündeme getirilmesi kabul edilemez. TÖS, bu kararı öğretmenlerin ekonomik taleplerinin önüne çekilmek istenen bir set olarak değerlendirmektedir.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 Tarihli Ve 2019/1 Sayılı Kararının Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali Ve Sosyal Haklar Bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. Maddesi :

Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

demektedir.

Bu madde de açık ve ortadayken MEB’in bu karara uymasını istiyoruz. Uyulmazsa sendika olarak hukuken gereken adımları atmaktan çekinmeyeceğiz. Öğretmenlerin temel hakkı olan ek ders ücretini gasp ettirmeyiz.

TÖS Merkez Yürütme Kurulu 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hacı 1 ay önce

Öğretmenler şu anda yeni ek ders yönetmeliğinden dolayı ücret alamıyorlar.Çünkü öğretmenlerin haketmediği düşünülüyor.Aile Hekimlerine 3000Tl ek ödeme kararı alınmıştır.Soruyorum sizlere Aile hekimleri rutin işlerinden farkılı olarak ne yapmaktadırlar.Hangi aile hekimi Bakanlığın talimatları doğrultusunda Kronik hastalarını arayıp durumlarını kontrol etmektedirler.Bütün aile hekimlerinin kapısının önünde sosyal mesafe için bant çekmişler.sadece ilaç yazmaktadırlar bunun için mi 3000 tl ek ödeme verilmektedir.Korona ile hangi mücadeleyi yapmaktadırlar.Sayın Bakanıma biz her anlamda çok güvendik güvenmeyede devam ediyoruz ama eleştirilerin ve uygulamaların adil olmasını istiyoruz.Zaten haketmediğimiz ek dersi istemiyoruz.Bakanlığımızın özverili çalışmalarını da gönülden destekliyoruz.Dünyada tüm öğretmenler bu şekilde görevlerini yaparken diğer ülkelerin tutumu bizler açısından eğitimin geleceği için iyi değerlendirilmelidir.Okulumu istiyorum.Sendikalar bir ses verin neden susuyorsunuz..

Misafir Avatar
Adil 1 ay önce

Bu bilgi yanlış 3 sınıfa sistem ders aramaya müsade etmiyor 1
İki. Hangi öğretmen 3 sınıf 90 öğrenci ile ders vermiş ispatlasınlar alnından öperim.ben 5 kişiyi geçmedim

Misafir Avatar
memur 1 ay önce

gözünüz doysun emi bu devlet 3, aydan beri hem maaş hem ek ders bedavadan baktı sizi bir ayda çıkın elinizi taşın altına koyup devletimizin yanındayız zaten maaş alıyoruz ekders kalsın diyeniniz varmı sizlermi geleceğe vatansever evlat yetiştireceksiniz ben olsam hepinizin ek ödemelerini keserim çalıştığın kadar maaş alacaksın derim bak nasıl değerli olur bu devlet nankörler

Misafir Avatar
aksoy 1 ay önce

gasp kelimesi çirkin. her biri 5000 tl maaş alıyor memurların yüzde kaçı bu maaşı alıyor. yattığı yerde

Misafir Avatar
sıradan insan 1 ay önce

bu resmi kim ne zaman çektiyse -ki o bir mankendir kesin-, hastanelerde görmeye bıktığımız hani o elini ağzına burnuna götürüp sus işareti yapan hemşire resmi gibi. baydı artık. her öğretmen haberinde aynı resimler...

Misafir Avatar
sendikalı 1 ay önce

sendikalar nasıl olsa siz sendikadan maaş alıyorsunuz, yan gelip yatmaya devam,
umurunuzda mı