banner220

Öğretmen Eşi İle İşi Arasında Tercih Yapmaya Zorlanamaz

Aile birliğini ve bütünlüğünü koruma ilkesi, gerek anayasamızda gerekse uluslararası hukukta devletin vatandaşa karşı görevleri arasında sayılmıştır. Anayasanın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. maddesinde ailenin toplumun temeli olduğu vurgulanarak, devletin ailenin huzuru ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alacağı; her çocuğun korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahip olacağı ifade edilmiştir.

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşmenin “Haklar ve Özgürlükler” başlıklı 1. bölümünün “Özel hayatın ve aile hayatının korunması” başlıklı 8. maddesinde de herkesin özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahip olduğu hükmüne yer verilmiştir.

Nitekim ILO ve UNESCO’nun ortak kararı olan Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesinde “Evlilik, kadınların öğretimde bir konum (makam) elde etmelerine ve onu korumalarına engel olmamalıdır. Evlilik, onların ne ücretini ne de çalışma koşullarını etkilemelidir” ve “Aile yükümlülükleri olan kadın öğretmenin oturduğu yerde bir konum (makam) edinmesini sağlayan ve her ikisi de öğretim (öğretmenlik) mesleğinde bulunan eşlerin birbirine yakın yerlere ya da aynı kuruma atanabilmelerine olanak veren önlemler alınmalıdır” hükümleri yer almaktadır.

Uluslararası hukuk ve ülkemiz hukuku, aile birliğinin sağlanmasını ve bütünlüğünün korunmasını devletin vatandaşına karşı başlıca görevleri arasında saymasına rağmen, eşleri atandıkları yerden başka bir yerde çalışan öğretmenleri işleri ve eşleri arasında tercihte bulunmaya zorlamak, hukukun ihlali olduğu kadar insan haklarına saygı göstermeyen eski Türkiye’den kalma kötü bir alışkanlık örneğidir.

657 sayılı Kanun dahi yer değiştirme suretiyle atamalarda aile birliğinin muhafazasını esas almış iken bu temel insan ve çalışan hakkını görmezlikten gelmek, öğretmenlerin motivasyonlarının kaybına, çalışma barışının bozulmasına ve mesleğin itibarına zarar vermektir.

Öğretmenler, işi ile eşi arasında bir tercihte bulunmaya zorlanmamalıdır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
bakan 11 ay önce

sayın bakanım size de benim bir sözüm var: ya eşini seç ya evini... her iki durumda da bakanlığı bırakıyorsun ha, unutma.. yanlış yapma...

Misafir Avatar
gölge 11 ay önce

hayırlı bir iş yap, istifa et demiyorum. zaten yapmazsınız siz. . lakin beklentim o ki; artık bu zülmü bitirin, pek çok alternatif çözüm var. onları deneyebilirsiniz.. üstelik mecburi hizmet bölgeleri dışına bile çıkmadan çözebilirsiniz. sadece bunun için ihtiyacınız olan tek bir şey var... VİCDAN...

Misafir Avatar
Kaygısız 11 ay önce

İkinci il dışı yer değiştirmelerde il içi ile birlikte yapıldı. Ancak ikinci il içi özür grubu yer değiştirme yapılırken il dışı özür grubu yer değiştirme yapılmadı. İkinci İl dışı atama iptali isteyen öğretmenlerin il dışı ataması iptal edilmelidir. Sayın müsteşarımızdan talep ediyoruz.

Misafir Avatar
Kaygısız 11 ay önce

İkinci il dışı yer değiştirmelerde il içi ile birlikte yapıldı. Ancak ikinci il içi özür grubu yer değiştirme yapılırken il dışı özür grubu yer değiştirme yapılmadı. İkinci İl dışı atama iptali isteyen öğretmenlerin il dışı ataması iptal edilmelidir. Sayın müsteşarımızdan talep ediyoruz.