Mesleki Ve Teknik Eğitim Kurumlarındaki Öz Değerlendirme Zorunluluğu Kaldırılmalıdır

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Kalite Güvencesi Yönergesi gerekçe gösterilerek çıkarılan Öz Değerlendirme Uygulama Rehberi gereğince mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerce “öz değerlendirme formları” düzenlenmesi istenmektedir. Ancak yönetici ve öğretmenlerimiz tarafından düzenlenen bu formların, somut bir gerekçe, düzeltme önerisi ve inceleme sonucu gösterilmeksizin reddedildiği ve yeniden düzenlenmesinin istendiği yönünde sendikamıza çok sayıda şikâyet iletilmektedir.

Uygulamanın dayanağını teşkil eden Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Kalite Güvencesi Yönergesi’nin, her ne kadar 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne dayanılarak hazırlandığı belirtilmekte ise de söz konusu düzenlemelerde öz değerlendirme uygulamasına veya uygulatılmasına dair herhangi bir hüküm mevcut değildir. Bu itibarla söz konusu yönergenin de bu yönergeye dayanılarak başlatılan öz değerlendirme formlarının da hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

Söz konusu yönergede eğitim kurumlarının yükümlülüğü, sadece raporlarının gönderilmesi ve gerekli görülen düzeltmelerin yapılmasıyla sınırlı tutulmuş, il millî eğitim müdürlüklerine ise uygunluk kontrolü yetkisi verilmiştir. Diğer bir ifadeyle, yönetici ve öğretmenlerin bireysel form düzenleme yükümlülüğü de il millî eğitim müdürlüklerinin raporları kabul etmeyerek eğitim kurumuna iade etmesi yetkisi de bulunmamaktadır.

Bakanlığa başvuru yazımız için tıklayınız 

Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adem 6 ay önce

Geçen sene iyice bir anadolu lisesinde görev yaptım.görev mi yaptım ne yaptım o kadar rahattım ki bilemedim,doyamadım .öğrencisi düzgün şimdi adını söylerken bile zor olan meslek lisesindeyim (idareci).bir bardak çayı tam içebilmiş değilim öğrenci zaten sıkıntı.sınıflar kırk kişi.bir memleket meselesi ya onlarca farklı iş.diğeri de lise ama yok bizimkinin adı mesleki ve teknik anadolu ya söylerken bile fenalık geliyor nefessiz kalıyor insan (!).ikisi de lise norm aynı ama iş çook.nassı yani.memleketi biz kurtaracaaz ya.onca dosyadan okula bakamıyoruz billahi.özü,gözü,tozu diye onlarca artı iş.sonra hepsi bir gecede bir genelge ile kalkıyor.e ile başlayan bir sürü uygulama tky mky öğr.meclisi onca komisyon.yahu bırakın öğrenciyle ilgilenelim be kardeşim

Misafir Avatar
Adem 6 ay önce

Canıma okudunuz müdür yardımcısıyım okulun son haftası ameliyat oldum ama bu ismi bile uzun hikayeye onay vermek için bastonla okula geldim.tatil başlamış öğretmen geri dönen raporu onaylıyor.ulaşamıyoruz.adam tatilde.oysa koca sene o dosya bize baktı durdu.sonra okulun ilk haftası tekrar.anadolu lisesinde yok ama meslekte bunun gibi tonla angarya iş.üveymiyiz kardeşim.bu ne plansızlık.hepsi onaylar herşeyi bilen son onay geri iade eder.yetersiz geçersiz kanıt.diğer