Memur Öğretmenlere Pazartesi Müjde Geliyor Mu?
Kamuajans.com - Yetkililerin verimli personel rejimini de göz önünde bulundurarak devlet memurluğuna atanmış, kamu kurumlarında halen görev yapan, öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit- gazi yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere öğretmenliğe atanma hakkı verileceğine dair açıklamanın MEB tarafından 24.10.2016 pazartesi günü yapılacağı çeşitli haber kaynaklarınca belirtiliyor.

Örneğin,

1) Özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile KPSS'siz ÖABT'siz devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim2016’da atanmıştır!

2) KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçişle KPSSsiz, ÖABTsiz alım sürdürülecektir!

3) Engelliler için ÖABTsiz E-KPSS ile öğretmen alım uygulaması vardır.

4) KPSS ve ÖABT şartı olmadan “28 Şubat Mağduru” olarak adlandırılanlar için MEB öğretmen kadrolarına alımlar ve memuriyetten geçişler dilekçeyle yapılmıştır.

5) Milli sporcuların MEBe öğretmen olarak KPSSsiz ve ÖABTsiz, alımı devam ettirilecektir. MEB'in sıradaki uygulamasının ise aslında öğretmen olan ama devlette masa başı memurluk yapan kamu personelini yani memuröğretmenleri daha verimli olacakları asıl işleri öğretmenliğe döndürmeye ilişkin olacağı yönündedir.

Zira memuröğretmenlere dair haberler, çeşitli yazılı basında, sanal internet medyasında, bazı televizyon haber bültenlerinde uzun süreden beri yoğun bir şekilde yer almaktadır. Özellikle yalanlanmamış bu haberler önde gelen kamu-memur-eğitim-haber sitelerinde ve ajanslarında sık sık yayınlanmaktadır. Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerini sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de oldukça rasyonel bir çözüm olacaktır.

Devletin zaten maaş ödediği Memuröğretmenlerin görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışarak, yapmak istedikleri gerçek mesleklerinin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadroları olmalıdır. Öğretmenlik yapma koşullarını yerine getiren ama çoğunluğu zamanında verimsiz istihdam sonucu masa başı işlerde körelmeye başlayan kamuda öğretmenlik dışı memurlukta unutulmuş devletin gizli,yerli,milli hazinesi memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize göre çok uzun sürmeyecektir.

Muhtemelen 24 Kasımdan önce hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, gayet zeki ve rasyonel bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir ve verimli kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca, kapatacaktır. Şunu da vurgulamalıyız ki ülkemiz zor günlerden geçerken asıl işleri öğretmenlik olan memuröğretmenlerin MEB'in olası bu "Milli Eğitimin neferi olun!" çağrısına kurdukları aile düzelerini elbette alt üst etmeden fedakarca yüksek oranda olumlu yanıt vermelidirler. Bununla birlikte MEB de bu fedakar ve özverili kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenleri halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla bünyesine katma hassasiyetini gösterecektir. 

kamuexpress.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Memur öğretmen 11 ay önce

Memur öğretmenler okullara ve sınıflara dönsün diye meb memur öğretmenleri bünyesine almalıdır. 31.08.2012 tarihinde yapılan yanlışlıktan dönülmeli. Şuan kamuda bulunan birçok memur öğretmenler bunu hak ediyor. En azından kamudaki mevcut kişilere bu hak tekrar verilmeli. Daha sonrakilere verilmemeli. Böyle daha adil yöntem olur.

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Olacak umut ediyorum biz memur öğretmenler meb kadrosuna geçeceğiz amin...

Misafir Avatar
Ogretmen memur 2 yıl önce

Devletimiz bu yanlsitan donerek artik memur ogretmenleri kpss siz kendi siniflarina donmelidir

Misafir Avatar
hamit 2 yıl önce

destek

Misafir Avatar
vebal 2 yıl önce

Vebal

Misafir Avatar
Deniz 2 yıl önce

İnşaAllah bu sefer olacak

Misafir Avatar
öğretmen 2 yıl önce

onlar zaten memur. açıkta binlerce öğretmen adayı varken açığı bununla kapatmak adil değil

Misafir Avatar
Murat ATEŞ 2 yıl önce

Devlet için en makul ve mantıklı çözüm bu. Memur oldukları için zaten maaşs alıyorlar ve maddi ek maddi yük getirmeyecekler. ikincisi onca FETO incelemesinden geçmiş ve bu örgüte üye olmadıkları tespit edilmiş insanlar. Yani hem bedava hem de güvenilir çözüm. Devlet bu konuyu mutlaka değerdlendirmeli