Memur Öğretmenlere Pazartesi Müjde Geliyor Mu?
Kamuajans.com - Yetkililerin verimli personel rejimini de göz önünde bulundurarak devlet memurluğuna atanmış, kamu kurumlarında halen görev yapan, öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit- gazi yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere öğretmenliğe atanma hakkı verileceğine dair açıklamanın MEB tarafından 24.10.2016 pazartesi günü yapılacağı çeşitli haber kaynaklarınca belirtiliyor.

Örneğin,

1) Özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile KPSS'siz ÖABT'siz devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim2016’da atanmıştır!

2) KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçişle KPSSsiz, ÖABTsiz alım sürdürülecektir!

3) Engelliler için ÖABTsiz E-KPSS ile öğretmen alım uygulaması vardır.

4) KPSS ve ÖABT şartı olmadan “28 Şubat Mağduru” olarak adlandırılanlar için MEB öğretmen kadrolarına alımlar ve memuriyetten geçişler dilekçeyle yapılmıştır.

5) Milli sporcuların MEBe öğretmen olarak KPSSsiz ve ÖABTsiz, alımı devam ettirilecektir. MEB'in sıradaki uygulamasının ise aslında öğretmen olan ama devlette masa başı memurluk yapan kamu personelini yani memuröğretmenleri daha verimli olacakları asıl işleri öğretmenliğe döndürmeye ilişkin olacağı yönündedir.

Zira memuröğretmenlere dair haberler, çeşitli yazılı basında, sanal internet medyasında, bazı televizyon haber bültenlerinde uzun süreden beri yoğun bir şekilde yer almaktadır. Özellikle yalanlanmamış bu haberler önde gelen kamu-memur-eğitim-haber sitelerinde ve ajanslarında sık sık yayınlanmaktadır. Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerini sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de oldukça rasyonel bir çözüm olacaktır.

Devletin zaten maaş ödediği Memuröğretmenlerin görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışarak, yapmak istedikleri gerçek mesleklerinin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadroları olmalıdır. Öğretmenlik yapma koşullarını yerine getiren ama çoğunluğu zamanında verimsiz istihdam sonucu masa başı işlerde körelmeye başlayan kamuda öğretmenlik dışı memurlukta unutulmuş devletin gizli,yerli,milli hazinesi memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize göre çok uzun sürmeyecektir.

Muhtemelen 24 Kasımdan önce hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, gayet zeki ve rasyonel bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir ve verimli kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca, kapatacaktır. Şunu da vurgulamalıyız ki ülkemiz zor günlerden geçerken asıl işleri öğretmenlik olan memuröğretmenlerin MEB'in olası bu "Milli Eğitimin neferi olun!" çağrısına kurdukları aile düzelerini elbette alt üst etmeden fedakarca yüksek oranda olumlu yanıt vermelidirler. Bununla birlikte MEB de bu fedakar ve özverili kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenleri halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla bünyesine katma hassasiyetini gösterecektir. 

kamuexpress.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ahmet fatih kılınç 1 yıl önce

inşAllah meb sesimizi duyar ve bu haksızlığa son verir....

Misafir Avatar
Ufuk DOĞAN 1 yıl önce

MEMURÖĞRETMEN'lerinde hakkı veril inşAllah

Misafir Avatar
Ayşe Pervin iŞLER 1 yıl önce

İnşAllah , desteğiniz için teşekkürler kamuajansı

Misafir Avatar
OSMANİYELİ 1 yıl önce

MEB'in bu haksızlığa son vermesi lazım

Misafir Avatar
Neslihan 1 yıl önce

Kamu kurumunda memur olarak calisan asil meslegi ogretmenlik olan ve kendi meslegine 657 devlet memuru hakki olan kutumlarasi atama ile gecmek isteyen butun arkadaslari grubumuza davet ediyoruz. MEMURÖĞRETMENLER

Misafir Avatar
Yavuz Kimya 1 yıl önce

Bu memur arkadaşlar dadece GY-GK sınavı ile memur oldular. Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavlarına girmediler. Bu sınavalara eş değer sınavla öğretmenliğe geçiş yapmalılar. Aynı şekilde Dersaneciler de tüm bu sınavlara girmelidir. 471 BİN Öğretmen bu sınavlara girerek atanmayı beklerken bazı kesimlere ayrıcalık tanınması haksızlıktır. Liyakat se HERKES SINAVLA ATANMALI ve Kurumlar arası geçiş yine SINAVLA olmalıdır. Alan değişikliği yine SINAVLA olmalıdır .Artık bu işlere kriter gelmelidir

Misafir Avatar
NADİR 1 yıl önce

Sınava girmişlermiş. Hangi sınava girdiler Lise düzeyi kpss ile memur olan bi dünya memur var. Eğitim bilimleri ve ÖABT ye girdiniz mi?

Misafir Avatar
Ayşe Atıcı 1 yıl önce

ÖABT'ye girmeden öğretmen olanlar bu sınava girip, yüksek puan alıp da bu sınavsız atamalar yüzünden atanamayan her öğretmenin hakkını gasp etmiş olur bana göre. Hak yemeye razıysanız bilemem, kulun bilmediğini Allah bilir. Kendi açımdan ben hakkımı helal etmem, edene de bir şey diyemem.