ABONE OL

MEB Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL Açıklaması


Yaptığımız incelemede; Milli Eğitim Bakanlığının şube müdürlüğü kadroları için 29/12/2013 tarihinde görevde yükselme yazılı sınavı gerçekleştirdiğini, bu sınavda 70 ve üzeri puan alan 5913 kişinin sözlü sınava girmeye hak kazandığını, sözlü sınavda 3287 kişinin 70 ve üzeri puan alarak başarılı olduğunu ve bunun sonucunda 1709 kadroya atama yapıldığını gördük.

Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL edilmiştir: Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin tüm atama işlemlerinin iptali yolundaki 26/02/2015 tarih ve E:2014/955, K:2015/341 sayılı kararı, Danıştay 2. Dairesi'nin 15/10/2015 tarih ve E:2015/3097, K:2015/8038 sayılı kararıyla onanmıştır. Danıştay 2. Dairesi ilgili kararıyla mülakat puanına göre yapılan şube müdürü atamalarının tümünü iptal etmiştir ve karar oy birliğiyle alınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı 30 gün içinde kararı uygulayarak yapılan atamaların tümünü iptal etmek zorundaydı fakat dosya üzerinde yaptığımız incelemeden görülen odur ki idare bu kararı uygulamamıştır. Bu kararın uygulanmamasına şaşırdığımız belirtmek isteriz.

Anayasamız m. 138/4, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” yine; 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun m.28/1.” Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.” demektedir.

Burada en büyük sorun: Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürlüğü görevde

yükselme yazılı ve sözlü sınavında başarılı olup, atamalar sırasında yalnızca sözlü sınav puanının esas alınması sonucu atanamayan ve bu işleme karşı herhangi bir dava açmayan davacıların, bu atamaların dayanağı düzenleyici işlemlerin yargı kararı ile yürütülmesinin durdurulması üzerine kendilerine de yeniden tercihte bulunma hakkı verilip verilmeyeceği oluşturmaktadır. Bazı adaylar sözlü sınavda başarılı olarak tercihte bulunmuş, sözlü sınav puanına göre tercihlerine atanamamış ve bu işleme karşı dava da açmamışlardır. Bu durumda olan adaylara hukuki olarak destekte bulunabileceğimizi belirtmek isteriz.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kronik sorunun köklü çözümü: Danıştay 2. Dairesi'nin 15/10/2015 tarih ve E:2015/3097, K:2015/8038 sayılı kararıyla kesinleşen ve uygulanmayan 1709 atamanın tümünün iptalinin gerektiği yönündeki hukuki kararın ortada olduğu, bu kararın uygulanmasının bir hukuk devletinde şart olduğu ve o gün yapılan mülakatların tekrarlanması gerektiği yönündedir ki o gün yapılan atamaların hukuki dayanağı kalmamıştır ve hukuken yok hükmündedir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
can 5 gün önce

geç gelen adalet adalet değildir. yazılıdan 85 al mülakattan 60 versinler, yazılısı 70 olanlara 95. göz göre göre mahkeme kararları da uygulanmadı. bu kadar ahı kim ödeyecek merak ediyorum. 1709 kişiyi özel seçtiler torpillerin yarışı oldu. bizim gibi saf garibanlarda saf saf mahkeme kararlarının uygulanacağı günü bekledik. sonuç ortada 7 yıl geçti o kadar mahkeme iptal verdi kimse 1709'un iptalini uygulatamadı. torpile bak.

Misafir Avatar
adalete bak 1 hafta önce

78 sınav puanıyla sözlüde elendim...Adam 70 puan almış şimdi benim amirim..adaletiniz batsın

Misafir Avatar
kutlukduran@hotmail.com 1 hafta önce

ADALET HERKESE LAZIM RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER

Misafir Avatar
Mahmut 1 hafta önce

ösymin yaptığı yazılı sınavda 80 puan aldım mülakatda 61 puan verdiler.9 numaralı komisyon tarafından elendim.Hakkımı helal etmiyorum.

Misafir Avatar
2018 müdür atamaları 1 hafta önce

mebin yapmış olduğu müdürlük yazılı sınavı kazanıp müdürlüğe atanan görev süresi dolmuş mülakat ile haksız ve taraflı bir şekilde müdürlükleri 2018 mülaktı ile ellerinden alınan, mülakat mağduru müdürlerede çözüm üretmelidir. kazandığımız hakları mülakat ile elimizden alınmıştır. çözüm bekliyoruz

Misafir Avatar
34hk 1 hafta önce

Geciken adalet adalet değildir . geçmiş olsun hepinize, içinde adalet yaz her yer adaleti sağlamaz.... İcra eden, tatbik eden, karar verenden daima daha kuvvetlidir.

Misafir Avatar
fb 1 hafta önce

Adamlar emekli olacak nerdeyse :)))

Misafir Avatar
Serkan KOÇ 1 hafta önce

Şu ana kadar bunca idari mahkeme ve Danıştay kararına rağmen bu gerçekleşmedi ise ciddi bir engelleme ve direnç var demektir ve kolay kolay gerçekleşmeyecek son derece zor bir süreç demektir ama ne pahasına olursa olsun gerçekleşmeli hukuku aksatmanın her zaman bedeli ağır olmuştur