MEB'in Ek Ders Ücreti Kararını Sendikalar, Yargıya Taşıdı!

 Türk Eğitim Sen:

01.12.2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, 16.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda; 13.03.2017 tarihli ve 2017/10010 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, 03.07.2017 tarih ve 30113 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile değişiklik yapılmıştır.

Yapılan ilgili değişikliğin 1. Maddesiyle, “ders görevleri hariç olmak üzere” ibaresi “ders görevleri ile” şeklinde değiştirilmiş, 5. Maddesiyle aynı Kararın 15 inci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan “ek” ibareleri madde metninden çıkarılmıştır. Değişiklikle yapılan bu düzenlemeler ile işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri yüz yüze eğitim tanımı kapsamına alınmış olup, işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan görevler, eğitim öğretim yılı içinde mesai saatleri dahilinde, aylık karşılığı ders görevi olarak verilebilecektir.

Dolayısıyla ek ders görevi kapsamında olmadığından, ek ders ücreti ödenmeyecektir. Kaldı ki, işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan görevlerin yüz yüze eğitim kapsamında değerlendirilmesi yerinde değildir. Türk Eğitim Sen olarak, değişiklikle getirilmiş olan yukarıda belirtilen ilgili maddelerin, yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açtık.

Eğitim İş:

Meslek ve teknik liselerindeki öğretmenlere, öğrencileri işletmelerde staj yaparken yüz yüze eğitim dayatması yapan ve öğretmenlerin ek ders ücreti hakkını hiçe sayan MEB düzenlemesi, Eğitim İş tarafından yargıya taşındı.

‘Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da yapılan değişiklik, mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin ek ders ücretleri ve çalışma saatlerine ilişkin memuriyet güvencesini hiçe sayması ve eğitimcilere yeni angaryalar getirmesiyle tartışma yaratmıştı.

Değişiklikle birlikte, öğrencilerin işletmelerde meslek eğitimi ve staj sürecindeki ders görevlerinin yüz yüze yapılması dayatılmıştı. Bu değişikliğe, ortaöğretime ilişkin temel düzenleme olan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile çelişkili ve işin mahiyetine aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan Eğitim İş- Merkez Yürütme Kurulu, konuyu Danıştay’a taşıdı.

EK DERS ÜCRETLERİNİ YUTAN DEĞİŞİKLİK

Sendikanın yaptığı hukuki itirazda, bu çelişkiye dikkat çekildi. Yapılan değişikliğin aksine; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, işletmelerde yapılan staj ve mesleki eğitimlerin okuldaki eğitim sürecinden farklı olduğunun belirtildiği ve buradaki öğretmenlere tam da bu nedenle koordinatör öğretmenlik sıfatı verilerek, yüz yüze eğitimin dışında tutulduğu vurgulandı.

MEB’in son değişikliğiyle, öğretmenlerin öğrencileri staj dönemindeyken verdiği emeğin ek ders olmaktan çıkartıldığına işaret eden sendika, öğretmenlerin ek ders ücreti hakkının da kırpılması anlamına geldiğinin altını çizdi. Değişikliğin iptalini talep eden Eğitim İş, başvurusunda “Söz konusu değişiklik; öğretmenlerin ücretleri bakımından son derece hakkaniyete aykırıdır. Çalışma huzurunu bozacak ve eşitsizlik yaratacak sonuçlar ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sendikalar göreve 12 ay önce

burada göz göre göre haklarımız yeniyor memlekette sadece iki sendika mı var ? diğerleri nerede ? acilen yetkili sendika da dava açmalı ve toplu görüşme masasında bu durumu çözmelidir.

Misafir Avatar
Meslek liseli 12 ay önce

O zaman hafta sonları bu öğretmenlerde kurs açabilsin

Misafir Avatar
Selli 12 ay önce

Kulturcu arkadaslar 15 saat maas karsiligi derse giriyorlar meslekciler 20 saat hic bu taraftan bakmiyorlar bizim hakkimizda ne dusunuyorsaniz Allah size iki katini versin

Misafir Avatar
Meslek Öğrt. 12 ay önce

Niye birbirimizin ayağına çelme takiyoruz. Hafta sonu kurslarda derse girmeden haftalik 40 saat ücret alıyor kültür öğretmenleri kimse bi şey diyormu.

Misafir Avatar
Doğru bir karar ancak 12 ay önce

Karar çok yerinde meslek lisesinde yönetici olarak adil bir karar diyorum aslında bir mesleksiniz işletmeye gidip gitmediğini ne kadar süre kaldığını tespit etmek çok zor onun için bence öğretmenin işletmeye gitmesini ayda bir kereye indirip bütün sorumluluğu iş berene yükleyen bir düzenleme şart

Misafir Avatar
İLK ÖNCE MAAŞ KARŞILIĞINI DOLDUR. 12 ay önce

Mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğünün aldığı karar doğrudur.Meslek öğretmenlerinin maaş karşılığını doldurup sonra ekders alması gerekir.Milletin ve Devletin parası çarçur edilmemelidir.Hakkaniyet budur.Bu kararı bir öğretmen olarak destekliyorum.

Misafir Avatar
Polat arslan 12 ay önce

merhaba arkadaşlar herkes kendine baksın bilmeden konuşmasın 15 saat maaş karşılığı olanlar 20 saat maaş karşılığı olanların halinden anlamaz.

Misafir Avatar
Öğretmen 12 ay önce

Meslek öğretmenleri bu ülkenin uyanık kesimi her halde haftalık 6 saat çalış koordinatörlük ve staj çalışması ayağıyla full ekders al .Ne güzel yağ.Eğitim bir bütündür.İlk önce maaş karşılığı dolacak sonra ekders alacak.Olması gereken budur.