ABONE OL

MEB, EBA Ve Farklı Platformlardan Haftalık Ders Saati Sınırlamasını Kaldırdı


kapsamında okul öncesi eğitim ve ilkokul 9. sınıf öğrencileri için haftada 2 (iki) gün yüz yüze eğitim yapılacağı, diger similarda ise uzaktan eğitin sürecinin devam edeceği ilgi (b) ve (c) yazılarda belirtilmiştir. Ayrıca Bakanligimiz www.eba.gov.tr internet adresinde yayınlanan ilkokul ve ortaokullar için canh derslere yönelik açıklamalar dikkate alınarak ilkokullarda günlük toplam 4 ders saati, ortaokullarda ise günlük toplam 6 ders saati geçmeyecek şekilde derslerin işlenmesi gerektiği ilgi ç) yazıda belirtilmiştir. Ancak okullarda canlı ders uygulamalarında ders saatlerinin sınırlandırılmasından dolayı yapılacak planlamalarda sorunlar yaşandığı Bakanlığımıza gelen bildirimlerden anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün ilgi (e) yazısında istenilen zamanda canlı ders yapılabilmesi için gerekli sistem altyapısının EBA Canlı Ders sisteminde oluşturulduğu ve ilkokullarda derslerin mümkün olduğunca %50'sinin sistemin anlık eş zamanlı kullanıcı sayısı açısından daha uygun olduğu 14.00-17.00 zaman aralığında tanımlanması gerektiği belirtilmektedir.

Bu bağlamda ilgi (R) yazıda belirtilmiş olan ilkokullarda günlük 4 ders saati, ortaokullarda ise 6 ders saati canlı ders yapılacağı sınırlaması kaldırılmıştır. İlkokul ve ortaokullarda uygulanmakta olan ilgi (a) Ilköğretim Kurumları (Ilkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi'nde belirtilen her bir sinif seviyesindeki toplam ders saatleri doğrultusunda bütün derslerin (ilkokul 1. sınıflarda yüz yüze eğitim dışındaki derslerin) uzaktan eğitim eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecektir. Öğretmenlerin EBA platformu ile diğer platformlardan gerçekleştirdikleri canlı ders uygulamalarının okul müdürlükleri tarafindan düzenli olarak takip edilmesi ve öğretmenlerin maaş karşılığı ve ek ders ücretleri ile ilgili iş ve işlemlerin ilgi (d) yazı doğrultuda yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

Dr. Cem GENÇOĞLU
Bakan a. Genel Müdür

 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Ek DersMEB
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mansur Hoca 1 ay önce

5. sınıflar yabancı dil 10 gün önce olmaz. Dün veya önceki gün yeni yazı. Değişti. Artık olur. Şimdi de 4 saat sınırlaması bir hafta var 2-3 gün sonra yok.

Misafir Avatar
Ogretmen 1 ay önce

böylece anladık ki bakanlık hiç bir şeye hazır değilmiş. kervan yolda düzülür misali .. bi ders programıni yapmayi bile beceremediniz.

Misafir Avatar
Ogretmen 1 ay önce

bu ne kardeşim yaz boz tahtasına çevirdiniz iyice . ne halt yiyeceksiniz artık bi kere yiyin. Bi ek ders veriyorsunuz diye iki günde bir sistem değişmez. cildirttiniz gerçekten insanları.

Misafir Avatar
Selami Uygun 1 ay önce

"Beceremediğin halde makam, mevki işgal etmek, en büyük ihanettir."

Misafir Avatar
Muammer Kayadibi 1 ay önce

"İşler ehil olmayanlara verildiği zaman, kıyameti bekleyiniz."Buharı, (Sahih,3.Kitabu'l-İlim,Bahr.2.)

Misafir Avatar
Serhat Yalçıntepeler 1 ay önce

Sayın yetkililer bu kaosu oluşturduğunuz için istifayı düşündünüz mü hiç? Yarın bu da değişir artık. Yeter sabrımızı taşırdınız...

Misafir Avatar
ahmet 1 ay önce

okul müdürlerine büyük sorumluluk düşüyor, derslerin yapılıp yapılmadığı sıkı takip edilmeli, yoksa büyük vebal altında kalırlar