ABONE OL

MEB'den Okul Aile Birliği Toplantıları Hakkında Açıklama


Konuya ilişkin Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Başkanlığımıza gönderilen 09.10.2020 tarih ve 14521962 sayılı yazıda;
"okul aile birlikleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurulan; ancak tüzel kişilikleri bulunmayan, yönetim organları üyelerin seçimi ile oluşan ve idarenin memurları tarafindan denetlenip kontrol edilen bir yapıya sahiptir. Böyle olunca da, kamu hukuku ve özel hukuk kurallarının birlikte uygulandığı bir durum söz konusu olmaktadır.

Bu kapsamda, Yönetmelikte genel kurulun her yıl toplanacağı ve genel kurulun düzenli bir şekilde yapılmasından da okul müdürünün sorumlu olduğu belirtilmiş ise de; genel kurulun yapılamaması durumunda nasıl bir yol izleneceğine dair bir düzenlenmeye yer verilmemiştir.
Aynı şekilde, yönetim kurulunun görev süresinin bir yıl olduğu emredici kural olarak belirtilmiştir. Bu bir yıllık sürenin hak düşürücü süre olduğu görülmektedir. Ancak, genel kurulun yapılamaması, dolayısıyla, yeni yönetim kurulunun oluşturulamaması durumunda eski yönetim kurulunun görev ve yetkilerinin devam edip etmeyeceğine dair bir hükme yer verilmemiştir. Böyle olunca, bir yıllık sürenin sonunda yönetim kurulunun yetkisi kesin bir şekilde sona ereceğinden ve yönetim kurulu üyeleri de idarenin memuru olmadığından, üstleri tarafından talimat verilmek suretiyle yetkilendirilmelerinin de söz konusu olamayacağı değerlendirilmektedir.

Bu itibarla; Yönetmeliğin yürütme makamı olan Bakan tarafından, okul aile birlikleri genel kurullarının ertelenmesine dair bir karar alınması mümkün ise de; özellikle, yönetim kurulunun görev süresinin bir yıl olarak sınırlandırılmış olması nedeniyle, erteleme durumunda yönetim kurulunun yetkilerinin tartışma konusu olabileceği" ifade edildiğinden okul aile birliklerinin genel kurul toplantılarının Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılması gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mehmet Fatih LEBLEBİCİ
Bakan a. Başkan
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Recep TUNA 4 gün önce

ÇÖZÜM: Benim Müdürüm işini bilir... Kılıfına uyduramazsa o zaman takkeleri değişiriz.

Misafir Avatar
SözünÖZÜ 2 hafta önce

Bence bu yazıyı yazan farklı bir dünyada yaşıyor.

Misafir Avatar
HASAN 2 hafta önce

Okul idareleri yazışma,istatiski veriler,kovid-19 hijyen kuralları Temiz okul TSE belgesi, beyaz bayrak ,kurs,yüz yüze eğitim,eba uzaktan eğitim,zoom üzerinden eğitim,dyk kursları,resmi yazışmalar, bilmem hangi okulun mührü kayboldu gibi gerekli gereksiz yazışmalara boğulmuş durumdalar....

Misafir Avatar
Osman 2 hafta önce

Okul müdürleri nasıl bir ortamda okul aile birliği seçimi yapacak? Her şeyi ertelemek için çözüm var, ama bu seçim için çözüm bulamıyorsunuz. Çözüm bulmak için o makamlarda oturuyorsunuz. Bulamıyorsanız bırakın koltukları yapacak olanlar gelsin.

Misafir Avatar
Fevzi 2 hafta önce

Eeee ne yapılacak yani? Çözüm bulmayın, her şeyden sorumlu olarak okul müdürlerini gösterin. Corona tedbirlerine uy, her türlü toplantı ve etkinlik ertelendi de, ama yine de okul aile birliği seçimini yapın demek nasıl bir mantık. Maçlara bile seyirci alınmıyor. Okullara seçim yapmak için gerekirse yüzlerce veli gelsin.