ABONE OL

MEB'den Öğretmenlerin Tazminat Sorununa Çalışma Yürütülüyor
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan personelin mali, sosyal ve özlük haklarına ilişkin ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasına yönelik yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

5580 sayılı Kanun kapsamında özel öğretim kuramlarında görev yapan eğitim personeli hakkında Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu 2018/2 Karar numaralı 29 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararında özel öğretim kuramları ile eğitim personeli arasında yapılan sözleşmelerin belirli süreli iş sözleşmesi olduğuna karar vermiştir. Söz konusu karar doğrultusunda özel öğretim kurumlan ile gerçekleştirilen iş sözleşmelerine ilişkin tazminat hükümlerinde eğitim personeli aleyhine bir durum söz konusu olmuştur. Konuya ilişkin Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan personelin yıllık izinleri 4857 sayılı İş Kanununda belirtilmektedir. Buna göre 4857 .sayılı İş Kanununun 53 üncü maddesinde; “İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.
İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
az olamaz. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/5 md.) Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.
Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.
Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir. ” hükümleri ile aynı Kanunda yer alan diğer hükümlere göre özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan personelin yıllık izinleri belirlenmiştir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.