ABONE OL

MEB'den Çıraklık Belgeleri Yazısı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı: 19863661-198.03.02-E.30327
Konu: Çıraklık Belgeleri

02.01.2018

DAĞITIMLIDIR

İlgi: a) 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu
b) Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği
c) 06.06.2017 tarihli ve 29. Mesleki Eğitim Kurulu Kararları
ç) 16.11.2017 tarih ve EGT.PLN.ME-7.36.17/2434 sayılı yazınız

Konfederasyonumuz tarafından Ankara ESOB'a verilecek cevaba esas teşkil etmek üzere konu ile ilgili görüşlerimizin talep edildiği ilgi (ç) yazınız ve ekleri incelenmiştir.

İlgi (a) Kanunun 12'nci maddesinin üçüncü paragrafında, ''Pratik eğitim, hazırlanmış eğitim programlarına göre, işyerinin ve mesleğin özelliklerine uygun olarak usta öğreticinin gözetiminde yapılır.'' 15'inci maddesinde de; ''Aday çırak ve çırak almak için işyerinde usta öğretici bulunması şarttır.'' ve ilgi (b) Yönetmeliğin 135'inci maddesinin birinci fıkrasında; ''İşletmelerde aynı meslek alan/dalında beceri eğitimi gören en fazla 12 kişiden oluşan öğrenci grubu için işletme tarafından en az bir eğitici personel veya usta öğretici görevlendirilir.'' hükümleri bulunmaktadır. 

İlgi (b) Yönetmeliğin 70/A maddesinin ikinci fıkrasında; ''Ustalık veya işyeri açma belgesine sahip olanlar ile en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim almış olanlar, okul ve kurumlarca açılan iş pedagojisi kursuna katılabilirler. Kursu başarı ile tamamlayanlara usta öğreticilik belgesi verilir. Usta öğreticilik belgesi ustalık belgesi, işyeri açma belgesi veya en az ön lisans diploması ile birlikte kullanılır.'' şeklinde ifade edilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.