ABONE OL

Mahkeme Kararıyla Şube Müdürlüğü Ataması Doğru Mu (?)

Bilindiği üzere sözlü puan ile yapılan bu atamanın üzerinden 5 yıl geçse de atamalar iptal edilmemiş 1709 kişi görevdeyken bunun üzerine 2015 , 2016 yılında iki defa ,2017,2018,2019 yıllarında olmak üzere toplam 6 defa atama yapılmıştır. Bakanlık ilk başlarda tercih hakkı verilen kişi sayısını açıklasa da sonraki atamalarda bu sayıyı gizli tutmuştur. 2015,2016 yılında iki defa ,2017,2018,2019 yıllarında yaklaşık 570 kişi ( gerçek sayı bakanlıkça açıklanmamaktadır) daha atanmıştır. Bilindiği üzere aleyhte karar veren İstanbul Bölge idare mahkemesinin kararı da Danıştay İdari dava daireleri kurulunun 2020/4 Esas ,2020/14 numaralı kararları ile iptal edildiği için İstanbul, Tekirdağ , Bursa, Kocaeli başta olmak üzere İstanbul bölge idare mahkemesine bağlı illerde görev yapan adaylarda dava açmaya başlamıştır.Yani yazılı ve sözlüyü kazanan 3287 kişi atanıncaya kadar isterse 20 yıl geçsin dava süreçleri başlamıştır. 


2014 yılında FETÖ nün henüz çözülmediği dönemde sadece sözlü puandan yüksek puan alanların ataması yapılmış ,bu atamalar  korunmaya alınmış ve halen koruma altındadır. Zira komisyon üyelerinden FETÖ den ihraç alanların olduğu kamuoyuna yansımıştır. Atamaların aritmetik ortalama ile yenilenmesi ve sadece 1709 kişilik atama yapılması gerekirken,  1709 kişi sadece sözlü puan ile ,570 kişi aritmetik ortalama ile ve halen devam eden davalar ve İstanbul bölge davaları ile bu sayı 3287. kişi atanıncaya kadar devam ettirilmek istenmektedir. 


Buna rağmen 3 Ağustos 2018 tarihinde yapılan yaklaşık 180 kişinin  ataması ile ilgili yapılan itirazda Ankara 2. İdare Mahkemesi 2019/828 Esas numaralı dosyasında karar vermiştir. Kararda Bakanlığın duyurusunda Kanunilik ilkesine aykırı olarak mevzuatta yer almayan “ Mahkeme kararı ile sözlü puanı yenilenlerden sözlü sınav puanı 70 ve üzeri olan ve yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması atanmak için dava açanlardan lehte karar alan şube müdürü adayları başvuruda bulunabilecek” şartının getirildiği görülmektedir.


Bu durumda , kanunilik ilkesine aykırı olarak mevzuatta yer almayan şartların duyuru ile getirildiğinden dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Kararını vererek  03/08/2018 yılındaki atamaların iptaline karar vermiştir. 2018 yılındaki atamalarda iptal edilmemiştir. Halen atanan kişiler göreve devam etmektedir.


Bu durumda  Bakanlığın 2015,2016 yılında iki defa ,2017,2018 ve 2019 yıllarındaki atamalardaki duyurularda da  aynı şartlar bulunduğu için kanunilik esasına aykırı olarak yaklaşık 570 kişiye duyuru yapılıp atama yapılmıştır.
 
1709 kişi için yazılısı ve sözlüsü yapılan  Şube Müdürlüğü kadrosuna 1709 kişinin ataması yapılmalıdır. Yazılı ve sözlüyü geçen 3287 kişilerin tercihleri alınarak  aritmetik ortalama ile atamalar yenilenmelidir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali Derin 1 ay önce

Sen de Mülakatı yapan komisyondaki FETÖ cü bürokratları biliyorsun... Peki bu mülakatın neresi adil... Yeniden mülakat yapılmalı. InşAllah Ziya Hocam Mülakatı tekrarlatir

Misafir Avatar
Adalet 1 ay önce

7 yıl olacak. 1709 u korumak için her şey yapıldı. O kadar mahkeme kararına rağmen iptal olmadı.

Misafir Avatar
Gücünüz yetmeyecek 1 ay önce

Mahkemeyi yok sayan kafa neyin kafası hele 5 yıl 6 yıl önceki mahkeme kararını göstererek.. geçti Bor un pazarı sür eşeği Niğde ye iptal imkansız iptal olma ihtimali yüzde değil milyonda bir bile değil... atanamamış mahkemede 6 yıldır hukuk mücadelesi veren biri olarak. Boş işlerle uğraşmayın mahkemeye verip kazanmaktan başka şansınız yok.... mahkemeler mülakatı iptal etmemiştir, mahkeme sınavıda iptal etmemiştir. Haftaya bu yazıyı yine göreceğiz... alıştık....

Misafir Avatar
Abdurahman 1 ay önce

Bakanlık ywni sınav açıyor yakında

Misafir Avatar
Mağdur 1 ay önce

kaç ek atama yapıldı.haber doğru.yazılıya göre atama yapılmalı.

Misafir Avatar
Ali 1 ay önce

Önceki atamalar adil değildi çünkü yazılı puanları hiç saydılar. Bakanlık yeniden kameralar önünde bir mülakat yapmalı sonra iki sınavın ortalaması ile atama yapmalı ola ki önceki yazılı ve sözlü ortalamasına göre eğer atama yapılacaksa pek sonucu değiştirmez çünkü mülakat da torpillilere çok yüksek puanlar verilmişti. Önceki
Yazılı ve sözünün ortalaması ile atama yapmak sonuç pek değişmeyecek

Misafir Avatar
Ali 1 ay önce

Önceki atamalar adil değildi çünkü yazılı puanları hiç saydılar. Bakanlık yeniden kameralar önünde bir mülakat yapmalı sonra iki sınavın ortalaması ile atama yapmalı ola ki önceki yazılı ve sözlü ortalamasına göre eğer atama yapılacaksa pek sonucu değiştirmez değiştirmez çünkü mülakat da torpillilere çok

Misafir Avatar
Fırat Yaman 1 ay önce

1709 kadük olmuştur.Sadece yazılı puana göre atama yapılmalıdır.