ABONE OL

LİSE TERCİHLERİNİ VELİLER YAPMALI
Bilindiği üzere her yıl ortaokuldan mezun olan sekizinci sınıf öğrencilerinin lise tercihleri Ortaokulların Rehber Öğretmenleri ve Okul İdarecileri tarafından yapılmaktadır. Birçok sorunu ve rahatsızlığı içinde barındıran bu yanlış uygulama, bilhassa pandemi süreci fırsat bilinerek köklü çözüme kavuşturulmalıdır. Zira bu konu sadece bu seneye özgü Covid-19 meselesi olmadığı gibi, sadece öğrencilere ve velilere yardım etme amacını güden masum bir yöneltme meselesi de değildir. Bu nedenle Covid-19 ile birlikte bu konuda her yıl yaşanan birçok soruna çözüm olması adına gerekçeleri ve çözüm önerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 

1. Öncelikle hemen belirtmeliyim ki lise tercihi konusunda öğrenciler ve veliler rehber öğretmenler tarafından doğru bir şekilde elbette bilgilendirilmelidir. Öğrencinin zeka düzeyi, kapasitesi, çalışkanlığı, akademik başarısı, not durumu, ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda veriye dayalı olarak gerekli yöneltme çalışmaları en etkili bir şekilde yapılmalıdır. Nitekim Mesleki Rehberlik faaliyetleri kapsamında her yıl ikinci dönem sekizinci sınıflara yönelik yöneltme çalışmaları zaten yapılmaktadır. Kaldı ki 1739 Sayılı Temel Eğitim Kanunu’nun 6. Maddesinde Türk Milli Eğitiminin Temel İlkelerinden biri olarak düzenlenmiş olan “Yöneltme” ilkesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin 6/b. Maddesinde düzenlenmiş olan “Mesleki Rehberlik” faaliyetleri gereği de zorunludur. Bu yöneltme çalışmalarını verimli, etkili ve işlevsel hale getirerek, uygulamayı da velilere ve öğrencilere öğreterek artık gerisini velilere bırakmak işin doğası gereğidir. Böylece Rehber Öğretmenler de zaten ikinci dönem yaptıkları bir çalışmayı tekrar yaz tatilinde yapmak zorunda kalmayacaklardır.  


2.
Covid-19 Pandemi nedeniyle her türlü eğitim öğretim faaliyetinin uzaktan yapıldığı bir süreçte lise tercih işlemlerinin de bu sene uzaktan yapılması zaten bir zorunluluk olarak görünüyor. Nitekim tercih işlemlerinin e-okul üzerinden veliler tarafından pekâlâ yapılması mümkün iken binlerce insanı okullara göndererek temas ve bulaşa sebep olmak bu sürecin doğasına aykırıdır.


3.
Tüm dünyada  Covid-19 ile birlikte “Dijital devrim” yaşanırken, tüm kurum ve kuruluşlar en hayati işlerini dahi internet ortamında yaparken, bankalar milyonlarca kredi ve para işlemlerini elektronik ortamda yaparken, üniversiteler sınavlar dahil tüm faaliyetlerini uzaktan yaparken MEB’in lise tercihi gibi son derece sade ve basit bir konuyu uzaktan elektronik ortamda yapmaması düşünülemez. Kaldı ki bu konunun ısrarla ortaokul idarelerinin sorumluluğuna bırakılması, aslında teknolojiyi kullanma konusunda velilere ve öğrencilere güvenilmediğini de akla getirmektedir. Ancak oyun söz konusu olduğunda öğrencilerin, banka işlemleri söz konusu olduğunda ise velilerin internette sıfır hata ile harikalar yarattığı dikkate alındığında iş başa düşünce pekâlâ tercih işlemlerini de hatasız yapabilecekleri açıktır.


4.
Tercih işlemleri yapıldıktan sonra okul idaresinin yapmak zorunda olduğu onay işlemi ve iki adet çıktı alıp velilere imzalatmak zorunluluğu ise tek kelimeyle israftır, haliyle de haramdır.  Nitekim veliler e-okula tercih işlemlerini girip kaydettikten  sonra okul idaresinin tekrar onay vermesi ve velileri imza için okula çağırması gereksiz bir zaman israfı olduğu gibi binlerce kağıdın, tonerin ve enerjinin boşa gitmesi de bir kuruş para verilmeyen ortaokullar için israfın da ötesidir…Dahası “Sıfır Atık Projesi” ile kağıt israfını önlemek,  dolayısıyla ormanları korumak için çırpınan  devletin ve gönüllü insanların emeğini bir çırpıda heba etmektedir.


5.
Ayrıca tüm liselerin tanıtım faaliyetleri adı altında adeta karpuz seçer gibi öğrenci seçme yarışına girmiş olması ise bu işi farklı bir boyuta taşımıştır. Zira sınavlı liselere LGS puanı, sınavsız liselere ise okul puanı üstünlüğüne göre yerleştirme sistemi pekala tıkır tıkır işlemekte iken, öğrenci yönlendirme çabalarına tevessül etmek sistem üzerinde soru işaretlerine neden olduğu gibi toplum vicdanında da rahatsızlık yaratmaktadır. Nitekim hem sistemi hem de ortaokul yönetimlerini zor durumda bırakan bu tür “yönlendirme” çabalarının, yukarıda belirttiğimiz “yöneltme” faaliyetinden başka bir şey olduğu açıktır.  Dahası artık tüm dünyada ulusal kurallar çerçevesinde çocuğun geleceğine, eğitimine, meslek seçimine ve nihayet okul tercihine dair tüm tasarrufun tartışmasız velilerde olduğu gerçeği orta yerde dururken sırf yanlış bir tercih sistemi uygulaması nedeniyle birçok olumsuzluğa sebebiyet vermek makul ve masum değildir.

 

Çözüm Önerisi: Tüm bu nedenlerle liselere tercih sistemi başlamadan masaya yatırılıp, hem Covid-19 sürecini hem de yukarıda belirtilen sorunları dikkate alarak köklü bir çözüme kavuşturulmalıdır. 

Çözüm ise gayet basit olup, zaten hâlihazırda e-okulda altyapısı kurulu olan tercih sistemine göre bizzat veliler tarafından yapılan okul tercihlerinin kaydedilmesiyle bitirilmelidir. Okul idaresinin onayı, çıktı alınması, veliye imzalatılması gibi gereksiz işlemlerden arındırılmalıdır.

Ancak bu sene ikinci dönem Covid-19 süreci nedeniyle Mesleki Rehberlik ve Yöneltme faaliyetleri yapılamadığı için Rehber Öğretmenler tarafından uzaktan çeşitli iletişim araçları ve telefonla öğrenci ve velilere yardım edecek şekilde planlama yapılmalı, sonraki yıllarda ise zaten ikinci dönem gerekli bilgilendirme çalışmaları yapılacağı için tüm iş ve işlemler veliler tarafından yapılacak şekilde kalıcı hale getirilmelidir. 

02.07.2020

Cafer GÜZEL

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği

Kamuajans.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ertan yanli 2 ay önce

Neden kimse düz lise mantığının yeniden geldiğini söylemiyor, yazık değil mi çocuklarımıza, bir çok ilde dört tane sınavla öğrenci alan lise var, diğer çocuklarımızdan bilinçli aileler çocuklarını meslek liselerine gönderiyor,ama sahipsiz gariban olanlar ne yazık ki sınavsız amacsolan liselere gidiyor, mezun olduklarında meslek yok yetenek yokmuş,peki bunlar ne iş yapacaklar,biraz da bu konuya değinince,

Misafir Avatar
soner 2 ay önce

Ben meslek lisesinde idareciyim, 9. sınıftan 10. sınıfa geçenlerin alan tercihleri var. Veliler tercihlerini uzaktan yapabilecekken, maalesef tüm uyarılarımıza rağmen okula gelerek okuldan yapmak istiyorlar.

Misafir Avatar
müdür 2 ay önce

çok doğru tamamen katılıyorum.tekrar tekrar onay ,onayın onayı. ne gerek var. umarım bu yazıyı okurlar.uzaktan eğitim yapıyoruz ama ,velilerin onayına güvenmiyoruz.zaten imzalayacak olan veli

Misafir Avatar
Veli 2 ay önce

Cafer Bey bizlere tercüman olmus.Tebrikler ve tesekkurler.Bundan sonraki surec5e vebal MEB in dir.Covid19 düşüse gecerken tekrar artmas8na sebep olmak bir vebaldir.Bu vebali umarim Bakanimiz da görur vesselam

Misafir Avatar
DRC 2 ay önce

ÇOK DOĞRU BİR TESPİT İNŞALLAH DİKKATE ALINIR