ABONE OL

Lise Giriş Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

"Yeni soru sistemine göre sınava hazırlanmak için önce karşılaşacağımız soruların özelliklerinin bilinmesi sonra da bu özelliklere uygun soru tipinde sorular bulup çözmek gerekiyor".

Ünlü Eğitimci Hatice Yılmaz'a göre, "Lise Giriş Sınavında soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yok"

Yeni sınav sorularının özelliklerini genel olarak değerlendirdiğimizde;;

Yeni LGS soruları ölçmeye değil seçmeye yönelik hazırlanmış. Ölçmeye yönelik sorular belirli bir konuya ait kazanımların öğrenci tarafından ne kadar öğrenildiğini ölçmeye yöneliktir. Seçmeye yönelik sorular ise öğrencinin tüm bilgi birikimini kullanarak yorum yapabilme, akıl yürütme, analiz -sentez ve çıkarım yapabilme becerilerini ölçmeye yöneliktir. Uzun paragraf soruları öğrencinin doğru, düzgün anlamlı okuma ve okuduğunu anlayıp yorumlama becerisinin güçlü olmasını gerektirir. Sayısal alandaki Matematik ve Fen Bilimleri soruları da okuma, anlama, yorumlama ve çıkarım yapmaya ek olarak problem kurgulama, işlem yapabilme, bilimsel kavramların anlamlarını bilme ve grafik okuma becerileri gerektiriyor. Sorular ayrıca öğrencinin disiplinler arası ilişki kurmasını gerektirecek özellikler de taşıyor.

Böyle bir sınava hazırlanmak için yapmamız gerekenler;

Böyle bir sınavda öğrencilerin bilgileri yada soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle öğretim yılı boyunca işlediğiniz her ünite ve konuyu anlayarak öğrenip, detayları ile kavramayı ilke ediniz.

Her gün düzenli olarak farklı yazı türlerinde okuma alışkanlığı edininiz. (Bilimsel dergi, öykü, roman, şiir, belirli bir konuda yazılmış makale vb.)

Okurken anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını mutlaka sözlükten bulunuz. Sözcük hazinenizi geliştirmek için her gün 10 dakika sözlük taraması yapınız.

Herhangi bir ünite ile ilgili konuyu çalışmaya başlamadan önce ünite ile ilgili kavram haritası çıkarını ve konuyu kavram haritasındaki sıralamayı gözeterek öğreniniz.

Örneğin; Matematik çalışmaya başlamadan önce, Matematik dersinin ilkokuldan itibaren her yıl eski bilgilerin üzerine yeni bilgiler eklenerek öğrenildiğini bilmeniz gerekiyor. Matematik dersinden başarılı olabilmeniz için her konuyu beşinci sınıftan alarak tekrar etmeniz olmazsa olmaz gerekliliktir. 5.sınıf tüm derslerden ilkokul bilgilerinin toparlandığı sınıftır.İkinci olarak; çalışmaya başlamadan önce her ünitenin kavram haritasını çıkarmak gerekiyor.

Sayılar;

Doğal sayılar

Tam sayılar

Rasyonel sayılar

Üslü sayılar

Köklü sayılar

Üçüncü olarak; öğrenmeye çalıştığınız konu ile ilgili terim ve kavramların anlamını öğrenmeniz gerekiyor.

Dördüncü olarak; çalışmaya başladığınızda anlayamadığınız veya unuttuğunuz bilgileri hatırlamak için geçmiş yılların kitaplarına dönmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Çalışırken her konuyu işlem basamaklarını atlamadan çözmeniz gerekiyor. Aynı şekilde tüm dersleri çalışırken bu kuralı uygulamak gerekiyor.

Kaynak olarak TEOG türü sınav soruları çözmenin size faydası olmayacaktır. Sınava etkin hazırlanmak için öncelikle ders kitabınızdaki resim altları, deney açıklamaları dahil tüm bilgileri öğrendiğinizden emin olunuz.

Mutlaka bir kaynak ihtiyacı hissederseniz eski yılların YGS ve ALES sorularını örnek alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz, ben olsaydım bu konuda en sorardım, başka ne sorardım, daha başka ne sorardım sorularını sorarsanız sınav sorularını yakalayabilirsiniz.

Bu tür bir sınava hazırlanırken akıl yürütme ve çıkarım yapma becerinizi geliştirmek için gerekirse bir sorunun çözümü için bir saat tüm çözüm yollarını deneyiniz. Böyle bir çalışma size o dersle ilgili tüm bilgi birikiminizi tekrar ettirecektir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.