ABONE OL

İdari İzinli Personele Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?


Bilindiği üzere; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (mülga) Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esasların "Ders niteliğinde egzersiz görevi" başlıklı 5'inci maddesinde, "Bakanlık ... teşkilatında görev yapan öğretmenlerin, eğitim öğretim, planlama, rehberlik, araştırma-geliştirme ve benzeri görevlerinden haftada (15) saati, bu görevlerini fiilen yerine getirdikleri sürece "Ders niteliğinde egzersiz görevi" sayılır ve karşılığında ek ders ücreti ödenir. Bu ücret, nöbet izni hariç her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez." denilmektedir.

Diğer taraftan; "Diğer Hükümler" başlıklı 9'uncu maddesinde: "I) Bu Esaslarda belirtilen nitelikleri taşıyanlardan Esaslar kapsamında kendilerine ek ders görevi verilecekler; Bakan veva vetkilendireceği ilgili makam onayı ile tespit edilir. Almacak onada eğitim görevlilerinin adları ve imanları, girecekleri ek ders ve saat sayısı belirtilir.

(2) Bu Esaslar kapsamında ek ders görevi karşılığında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması şarttır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu kapsamda. Covid-19 salgını nedeniyle idari izinli sayılan öğretmenlere ilişkin ücret ödemesi de dahil olmak üzere yapılacak iş ve işlemlerin; yukarıda yer alan hükümler doğrultusunda ilgili harcama birimi tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır

Bilgilerinizi rica ederim.

Zeliha SAĞLAM
Bakan a. Strateji Geliştirme Başkanı
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Idari IzinücretEk Ders
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ahmet 3 hafta önce

ücret verilse bir kazancım oluşmayacak ana cumhurbaşkanımızın genelgesi gayet net ve açıkken bunu ıygulanmsını anlamak mümkün değil geçen sene öğretmenlere idari zin verildiğini unuttular galiba o idari izinle öğretmenlere ekdersleri ödendi dini bayramlarda 9 gün tatil oldupu zaman memurlara bayram olmayan günler idari izin veriliyor ve ücretleri kesilmiyor bunu unutmuşlar))

Misafir Avatar
Mithat cevik 3 hafta önce

Syina bürokratlar lütfen cumhurbaşkanlığına ve hukuka saygılı olun.cok şükür okuma yazma biliyoruz.Cumhurbaskanligi genelgesi gayet nettir.

Misafir Avatar
misafir 3 hafta önce

ne günlere kaldık cumhurbaşkanlığının konu ile ilgili genelgesinde bu sürede görevlerini yerine getirmiş sayılırlacak ve bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile birlikte diğer özlük hakları saklı kalacakdır diye açık ve net olarak yazıldığı halde bunu uygulamayan bir bürokrat kesimi illa mahkemeyemi gidlmesi lazım yazık valla

Misafir Avatar
Behzat 3 hafta önce

Arkadaş, öğretmenlerin ek dersi ile ilgili MEB karar verir, neden başka bakanlığın uygulamalarını tüm öğretmenleri kapsar şeklinde vermeye çalışıyorsunuz, Haberin başlığı ile içeriği tutarsız.