ABONE OL

Eğitimde Neler Oldu? (7-13 Ekim 2019)
DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINA ‘SORU KAYNAĞI’ DESTEĞİ

Bakanlığımızca, ücretsiz düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarına devam 
eden öğrencilerimize kaynak desteği sağlamak için 1.140 soruluk ölçme paketi hazırlayarak öğrencilerimizin kullanımına sunduk. Ölçme destek paketinde 5, 6 ve 7’nci sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, sosyal bilgiler ve İngilizce derslerinden sorular yer alıyor. 

Bakanlık olarak bu yıl destekleme ve yetiştirme kurslarında verimliliği artırmak için önemli adımlar attık. İlk olarak tüm süreçleri elektronik ortamda izleyebilmek ve veri analizi yapabilmek için e-Kurs modülü geliştirdik. İkincisi ise bu kurslarda izleme, değerlendirme ve iyileştirmeye ağırlık vereceğiz. 

“TÜRK İŞARET DİLİ” EĞİTİM PORTALI YAYINDA

İşitme engelli öğrenciler ve işaret dilini öğrenmek isteyen vatandaşlarımız için ilk 
kez hazırlanan Türk İşaret Dili Eğitim Portalı’nı kullanıma açtık. Bakanlık olarak, 5 bin kelimeden oluşan, görsel ve video destekli güncel Türk İşaret Dili Sözlüğünü de hizmete sunduk.

Etkileşimli, video ve sınavlarla zenginleştirilmiş içeriğe sahip portalda, 43 eğitim 
ve 14 ana eğitim teması yer alıyor. “tid.meb.gov.tr” adresinden kullanıma açılan portalla Türkiye’de ortak işaret dilinin oluşturulmasına, bunun doğru ve kolay öğrenilmesine, kavram zenginliği oluşturularak yazılı ve sözlü anlatım becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

“BENİM OYUN SANDIĞIM” İLE OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ULAŞAMAYANLARA BİZ ULAŞIYORUZ

2023 Eğitim Vizyonu ile okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almak 
amacıyla sürdürdüğümüz çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda geçiş sürecinde özellikle kırsal bölgelerdeki çocuklarımıza ev ortamında ulaşmak için “Benim Oyun Sandığım” adlı eğlenceli bir eğitim seti ve her güne özel aktivite önerileri barındıran bir takvim hazırladık.

Sandıklar, pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilde tespit edilen ailelere ulaştırılmak 
üzere yola çıktı. Oyun sandığında; sayı çubuğu, bloklar, kuklalar, yap-boz ve hikaye setleri gibi 25 parça eğitim materyali belirledik. Sandıkta, materyallerin yanı sıra, aileleri çocuk gelişimi konusunda bilgilendirecek, çocukları ile iletişimi ve bağını destekleyecek mesajlar, çocukların gelişimine katkı sunacak etkinlikler
ve pratik bilgilerin yer aldığı bir de takvim bulunuyor. 365 günlük Erken Çocukluk Eğitimi Takvimi’nde 21 ayrı başlıkta yaklaşık 2 bin 650 içerik var.

LİSELERDE “AKRAN KARDEŞLİĞİ” 
İLE OKULA UYUM

Bakanlığımıza bağlı pansiyonlu okullarda eğitim alan üst sınıf öğrencilerimiz, 
bu yılki yeni öğrencilerimize ilk kez “akran kardeşliği” programını uygulayarak okula uyumlarını kolaylaştırdı. Bu kapsamda pansiyonlu okullarda öğretime başlayan hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimizin okul hakkında bilgilendirilmesi, okula aidiyet duygusunun geliştirilmesi, okulun anlamlı ve değerli bir parçası olduklarına dair inançlarının kuvvetlendirilmesi amacıyla hazırladığımız Ortaöğretime Uyum Programını okullar başlamadan önce uygulamaya koyduk.

Uyum programı kapsamında pansiyonlu okullar tarafından okula yeni başlayan 
binlerce öğrencimize şehir ve okul tanıtım broşürleri, aile hekim bilgi kartı, dikiş seti, diş fırçası ve diş macunu gibi malzemelerin yer aldığı “hoş geldin paketi” hazırlayarak dağıttık. 

“TRAFİKTE KÜÇÜK HATA YOKTUR” 
SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

“Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerimize trafik güvenliğini ‘Trafikte Küçük Hata 
Yoktur’ adlı tiyatro oyunuyla anlatacağız. Bu bağlamda Bakanlığımız ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Shell Türkiye iş birliğiyle trafik eğitimini çocuklara tiyatro gösterileriyle vermek amacıyla hazırlanan “Trafikte Küçük Hata Yoktur” sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik.

Okul öncesi, ilkokul öğrencilerine tiyatro gösterisi yoluyla trafikte küçük hata 
olmamasının anlatılmasının başka bir değeri var. Dramanın, tiyatronun çocukların eğitiminde çok fonksiyonel ve çok daha duygu taşıyan, bu duyguyu, düşünceyi hareketle birlikte karşımıza çıkaran bir etkisi var.

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİNDE 
KURUMSAL DÖNÜŞÜM

“Olgunlaşma Enstitülerimizde geleneğin güçlü mirası ile yenileniyoruz...

Gençleşiyoruz...
Derinleşiyoruz...
Sadeleşiyoruz...
Markalaşıyoruz.”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan 
Hanımefendi’nin katılımıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde, Olgunlaşma Enstitüleri Kurumsal Dönüşüm Toplantısı ve Hafıza Sergisi” programını gerçekleştirdik.

Olgunlaşma Enstitülerimizin hak ettiği noktaya gelebilmesi için herkesin 
bir mesuliyeti var. Yeni dönemde Türk iğnesinin mucizesini bütün dünyaya anlatacağımıza inancımız tamdır. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İl içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir 9 ay önce

İl içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir

Misafir Avatar
Serkan öğretmen trabzon 10 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Misafir Avatar
Serkan 10 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir

Misafir Avatar
Trabzonspor 61 10 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir

Misafir Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 10 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Misafir Avatar
Öğretmen 10 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın