Eğitim-Öğretim Hazırlık Ödeneği Tüm Eğitim Çalışanlarına Ödenmelidir
Söz konusu resmi yazıda ''Bilindiği üzere her öğretim yılı başında Bakanlığınıza bağlı kadrolarda öğretmen olarak görev yapanlara bir defaya mahsus öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir. Ancak, bu ödenek Bakanlığınız kadrolarında öğretmen kadrosu dışında çalışanlara ödenmemekte, bu durum ise çalışma barışını bozmaktadır.

Devlet Memurları Kanununun Ek Madde 32. maddesinde, ''Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (İlköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzmanı yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir.

Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz.'' hükmü amir olup hüküm uyarınca, her öğretim yılı başında öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir.

2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun (K) cetvelinin ''IV-Diğer Ödemeler'' bölümü 3. maddesinde ''3-657 sayılı Kanunun ek 32'nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır.'' hükmü amir oluğ hüküm uyarınca öğretim yılına hazırlık ödeneğini, Eylül ayı dışında göreve başlayan öğretmenlere kademeli olarak ödenecektir.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme'' kısmı ''Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği'' başlıklı 11. maddesindeki ''(1) 657 Sayılı Kanunun Ek 32'nci maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; 2018 yılında 1130 TL, 2019 yılında 1180 TL olarak ödenir.'' kararı uyarınca 2019-2020 öğretim yılında bu ödenek brüt 1.180.00 TL olarak ödenecektir.

Yılda bir defaya mahsus olmak üzere Eylül ayında eğitim öğretim hayatı için gerekli olan kırtasiye vb. harcamaların karşılanması amacıyla fiilen öğretmenlik yapanlara ödenen bu ödeneğin, eğitim öğretim hayatına katkısı olan öğretmen kadrosu dışındaki personellere ödenmemesi hakkaniyete uygun değildir. Eğitim öğretim faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olan öğretmen dışındaki personellere de çalışma barışının sağlanması ve iş veriminin artırılması bakımından öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, her ne kadar Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmede bu ödenek miktarı 1.180.00 TL olarak belirlenmiş olsa da günümüz ekonomik şartları dikkate alındığında ve ödenek miktarını belirleme yetkisinin Cumhurbaşkanlığı makamına ait olduğu dikkate alındığında bu ödeneğin tüm eğitim çalışanlarına brüt bir maaş tutarında ödenmesi uygun olacaktır.

Bu bağlamda, Bakanlığınızca öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarının artırılması ve tüm eğitim çalışanlarına ödenmesine ilişkin çalışma yapılarak, bu ödeneğin brüt bir maaş tutarında tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi ve sendikamıza konunun akıbeti hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.''denilmiştir.
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
EĞİTİMCİ 6 ay önce

Eğitim-öğretim hazırlık ödeneği derhal ama derhal hemen kaldırılmalıdır.Çalışanlar arasında ayrımcılık ve çatışmaya,kıskançlığa sebep olmaktadır.
Tüm eğitim çalışanlarına verilmesi önerisi ise kökten yanlış bir tez yada düşünce.Kamu çalışanları arasında çatışmaya sebep olmaktan başka bir işe yaramaz.
Bunların yerine tüm memurların özlük hakları düzenlenmeli.Böyle ek harçlıklara gerek kalmaz.Teşekkürler.

Misafir Avatar
Ege 7 ay önce

Eğitime hazirlik ödeneği tüm eğitim çalisanlarina verilsin önerisi yerine
Kaldirilmalidir.Verilen parayla öğretmenler hangi eğitim araçlarini almaktadirlar??? Pardon öğretmenlere fazladan ödeme yapilacaksa bu işin adi değistirilmeli yada maaşlarina ek ödeme yansitilmali.Sorunlar hemen biter.Saygilarimla.