ABONE OL

Eğitim-Bir-Sen Ekders Yazısını Mahkemeye Verdi


 Mengen ; 28.8.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar” başlıklı bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesinde, “(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” hükmü yer almaktadır şeklinde konuştu.

Mengen sözlerinin devamında; Buradan hareketle çalışma takvimi doğrultusunda 21 Eylül tarihi itibarıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılması gerekirken, Bakanlığın tek taraflı tasarrufuyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlamalarına onay verilmeyen (a) ortaöğretim kurumları (liseler) ile temel eğitim kurumlarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında bulunan öğrencilerin okul bütünlüğünde; (b) temel eğitim kurumlarının 2, 3 ve 4. sınıflarında bulunan öğrencilerin sınıf bütünlüğünde, yine haftada sadece iki gün derse gelen 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerinin de sınıf bütünlüğünde haftanın kalan günleri/ders saatleri özelinde izinli sayılmaları sonucunun doğduğu açıktır.

Bu itibarla yüz yüze eğitim faaliyeti yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin idari izinli sayılmaları noktasında bir düzenleme yapılmayacaksa bile yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılmayan sınıflarda bulunan öğrencilerin sınıf/okul bütünlüğünde izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılması gerektiğine şüphe yoktur.

Bakanlığın söz konusu yazısını, bu husus göz ardı edildiği ve toplu sözleşme hükmüyle kazanılan hakkı ihlal ettiği için, iptal istemiyle yargıya taşıdık.
Sendika olarak, yönetici ve öğretmenlerimizin özlük haklarının korunmasının ve toplu sözleşmeyle kazanılan hakların uygulanmasının takipçisi olacağız dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Honest 3 hafta önce

Aman ne iyi yapmışsınız.işiniz gücünüz bedavacılık....

Misafir Avatar
öğretmen 3 hafta önce

Bey efendiler ilk gündemimiz 3600 ek gösterge olmalıdır. 2 sene önce söz verdiler uygulanacaktı.Lütfen ek gösterge ile ilgileniniz.

Misafir Avatar
öğretmen 3 hafta önce

Bey efendiler ilk gündeminiz 3600 ek gösterge olmalıdır. 2 sene önce söz verilmişti.Lütfen ek gösterge ile ilgileniniz.

Misafir Avatar
Yazık 3 hafta önce

Görevini yapanlar alsın; hakkıdır ama yapılmayan, yapılmayacak eğitimin ödenmesi istemek de ne diyeyim...!!!

Misafir Avatar
adem 3 hafta önce

eğitim birsen boşa girmez (!) topa. kesin ödenecek ek dersler...galiba!! bence !!

Misafir Avatar
ALİ 3 hafta önce

Lütfen ilk gündem maddeniz 3600 ek gösterge olsun.Sabırla bekledik.Ek göstergeyi istiyoruz.

Misafir Avatar
öğretmen 3 hafta önce

Efendiler lütfen ilk gündem maddeniz 3600 ek gösterge olmalıdır.Söz verdiler.Ek göstergemiz ivedilikle verilmelidir.

Misafir Avatar
ali can 3 hafta önce

Taşıyın ne duruyordunuz...hep çalışanlar tedirgin ediliyor.Okula uğraman dyk kursu almayan ebayı tanımayan binlerce okullar çevresinde etüt merkezleri varken,resim çektir şu adrese gönder ve güzel yürüyor de sende göz yum...sahaya inin denetleyin şu etüt merkezlerinde gezen öğretmenlere ne geziyorsun deyin okulda işin yok mu deyin....