ABONE OL

DANIŞTAY: 1709 MÜLAKATLARI SAKAT
Yaptığımız incelemede 1709 şube müdürlüğü kadrosuna yapılan tüm atama işlemlerinin ve o atama sürecinde yapılan tüm mülakatların Ankara 7. İdare Mahkemesinin 26.02.2015 tarihli ve E:2014/955, K:2015/341 sayılı kararıyla genel anlamda iptal edildiğini gördük. Bu karar Danıştay’a taşınmış ve Danıştay 2. Dairesinin 15.10.2015 tarihli ve E:2015/3097, K:2015/8038 sayılı kararıyla da onanmıştır. Böylelikle 1709 şube müdürlüğü kadrosuna yapılan atamaların tümü Danıştay kararıyla iptal edilmiştir.  

Son olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, tek dosyada birleştirdiği 1709 Şube Müdürlüğü Atamalarının tamamını 17.02.2020 tarihli ve E:2020/4, K:2020/14 sayılı kararıyla son ve kesin olarak iptal etmiştir.

Bu dosyada birleştirilen kararların, dolayısıyla da Danıştay İDDK’nın son kararının gerekçeleri bir bütün olarak incelendiğinde iptale dayanak teşkil eden en temel gerekçenin mülakatların sakatlığı konusu olduğu görülecektir. Bir başka ifadeyle kararın diğer gerekçelerinin de aslında mülakatların sakatlığından hareketle hukuksuz sonuçlar doğurduğu görülmektedir.

Nitekim  Danıştay İDDK tarafından birleştirilmiş dosyada yer alan İstanbul 4. İdare Mahkemesinin 28/11/2016 tarih ve E:2016/207, K:2016/2023 sayılı Kararının gerekçelerinden biri olan “Bu durumda, sözlü sınav işlemleri ve bu sınavlarda alınan neticelere göre atama yapılmasının bütünlük arz eden bir sistem içinde yapıldığı dikkate alındığında, söz konusu Yönetmelik hükümlerinin yürütmesinin durdurulmuş olmasının, liyakat ilkesine aykırı olan bu sistem çerçevesinde gerçekleştirilip, dava konusu atamalara esas teşkil eden sözlü sınav işlemlerini de sakatladığı, …. işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.” şeklindeki gerekçe de tüm mülakatların sakatlığını vurgulamış, Danıştay İDDK’da bu önemli konuyu dosyasına alarak altını çizmiştir. 

Dolayısıyla 1709 Şube Müdürlüğü konusunda tüm iptal kararlarının dolaylı ya da dolaysız olarak en temel gerekçesi olan, bir başka ifadeyle bütün hukuki tartışmaların ana kaynağını oluşturan mülakatların sakatlığı konusu, Danıştay İDDK’nın bu son ve kesin kararıyla bir kez daha tescillenmiş olmaktadır. Nitekim öncelikle kamu vicdanında kabul görmeyen mülakatların, tüm yargı kararlarında görüldüğü üzere hukuk aleminde de kabul görmediği açıktır.

Hal böyleyken kamuoyuna yeni yansıyan Danıştay İDDK’nın 17/02/2020 tarihli ve E: 2020/4, K: 2020/14 sayılı kararından sonra mülakatların sakatlığı durumu düzeltilmeden yapılacak olası tüm işlemler, yine hukuksal sakatlık üzerine bina edilmiş olacak ve yeni davaların konusu olacaktır.

 

Bu nedenle hukuksal açıdan nızasız, tartışmasız ve sorunsuz köklü bir çözüm isteniyorsa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1709 şube müdürlüğü kadrosu için yapılan tüm mülakatların yenilenerek bu yeni puanların aritmetik ortalamasına göre de atama işlemlerinin yapılmasının en doğru yöntem olacağını düşünmekteyiz.
 

Av. Ece Rukiye KALAY


Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
SakatMülakat1709Danıştay
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hukuk herkese lazım 3 hafta önce

İmkansız rumuzlu arkadaşım benimde bu konuya vakıf bir avukata ihtiyacım var.sizinle nasıl irtibat kurabilirim kardeşim bilgi alabilmek için.

Misafir Avatar
sadi 3 hafta önce

İsimsiz rumuzlu arkadaşım benimde bu konuya vakıf bir avukata ihtiyacım var.sizinle nasıl irtibat kurabilirim kardeşim bilgi alabilmek için.

Misafir Avatar
Hukuk herkese lazım 3 hafta önce

İsimsiz rumuzlu arkadaşım benimde bu konuya vakıf bir avukata ihtiyacım var.sizden rica etsem bana konuda isim verebilirmisiniz.Sizinle nasıl irtibat kurabilirim kardeşim.

Misafir Avatar
şehmettin 1 ay önce

yeniden %50 %50 atama istiyoruz

Misafir Avatar
murat 1 ay önce

idare mülakatları iptal etmeli,yeniden değerlendirme yapmalı.mülakat puanı yazılı puan ile aynı olmalı...eninde sonunda iptal olacak.

Misafir Avatar
hekim 1 ay önce

bence başlık sakat. mülakatlardan ziyade geçersiz olan bir sınava dayalı yapılan her şey sakat. tamamen şaibeli hale gelen sınavın iptal konusundan dolayı, atamalar iptal edilerek, yeniden sınava tabi tutulmaları gerekir. veya 2018 puanı olanlara hak vermeleri gerekir

Misafir Avatar
Adalet 1 ay önce

Yazılıdan 70 alana 95 ver,yazılıdan 86 alana 60 ver. Hangi vicdana sığar. İlahi adalet var. Teşekkürler kamu ajans. Adaletsizlik karşısında susan sessiz şeytandır.

Misafir Avatar
Doğrucu 1 ay önce

Uygulama imkân ı yoktur deyip. Kararı yok sayarlar. Beğenmedikleri yargı kararını uygulamıyorlar. Örnekleri çok.. Hakkı olan mahşeri beklesin.