ABONE OL

COVID-19 Kapsamında Sabit Koltuk Uygulaması

Genel Müdür Bakan a. İsmail Çolak imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımıza bağlı okul/kurumlarda Koronavirüs (COVID-19) hastalığının yayılımını engellemek amacıyla çeşitli önlemler alınmakta olup, Sayın Bakanımızın talimatıyla taşımalı eğitim uygulaması kapsamında taşınan ve özel servis araçları ile eğitime erişimi sağlanan öğrencilerin izleme ve takibinin yapılabilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, servis araçlarında öğrenciye iat sabit bir koltuk belirlenmesi ve araç, şoför ve rehber personel bilgi girişlerinin yapılabilmesi için Taşımalı Öğrenci Modülü'nde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. 

Taşımalı Öğrenci Modülü'nde; il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından öğrenci servis hizmeti bulunan okulların belirlenmesi, Bakanlığımıza bağlı tüm resmi ve özel okul/kurum müdürlükleri tarafından araç, şoför ve rehber personel bilgilerinin sisteme girili öğrencilerin sabit koltuklara tanımlanması gerekmekte olup, söz konusu işlemlerin nasıl yapılacağına ilişkin Kılavuz gönderilmiştir.'' denilmiştir. 

İçindekiler Tablosu
1. Taşımalı Öğrenci Modülü Giriş Ekranı ............................................................................................. 2
2. Taşımalı Öğrenci Modülü Menüsü .................................................................................................. 2
3. Kurum Türüne Göre Menü Seçimi ................................................................................................... 3
4. Seçilen Kurum Türüne Göre Servis İşlemlerine Giriş ....................................................................... 3
5. Taşıma Servis İşlemleri Menüsü Kurum Sorgulama Ekranı ............................................................. 4
6. Listelenen Okul/Kurum Seçimi ........................................................................................................ 5
7. Şoför ve Servis Kayıt İşleminin Yapılması ........................................................................................ 6
8. Rehber Personel Kayıt İşleminin Yapılması ..................................................................................... 7
9. Öğrenci Oturma Düzeninin Seçim ve Kaydedilmesi/Silinmesi ........................................................ 8
10. Araç, Şoför, Oturma Düzeni ve Rehber Personelin Silinmesi ....................................................... 11 

1. Taşımalı Öğrenci Modülü Giriş Ekranı

Tüm il/ilçe ve merkez kullanıcıları kullanıcı adı ve şifresi ile okullar ise MEBBİS girişi butonunu 
tıklayarak MEBBİS kullanıcı bilgileri ile Taşımalı Öğrenci Modülüne giriş yapar. 

2. Taşımalı Öğrenci Modülü Menüsü

Taşımalı Öğrenci Modülü Menüsü tıklanarak modül seçilir. 

3. Kurum Türüne Göre Menü Seçimi

Taşıma yapılan kurum türüne göre menü içerisinden seçim yapılarak menünün genişlemesi sağlanır. 

4. Seçilen Kurum Türüne Göre Servis İşlemlerine Giriş

Seçilmiş olan kurum türüne göre menünün en altında Taşıma Servis İşlemleri seçilir. 

5. Taşıma Servis İşlemleri Menüsü Kurum Sorgulama Ekranı Öğrenim yılı seçimi yapılır.

İl seçimi yapılır. 
Seçilen ile bağlı ilçeler içerisinden ilçe seçimi yapılır. Tüm seçimler yapıldıktan sonra “Sorgula butonu tıklanarak seçiminize uygun olan kurumların listelenmesi sağlanır. Bu aşamada gelecek okullar daha önce seçilen kurum kademesinin/türünün merkez belirlemesi yapılmış taşıma yapılan okullar/kurumlar arasından listelenecektir. Bu listede giriş yapacağınız okulun/kurumun adını görüntüleyemiyorsanız aramış olduğunuz okulun/kurumun “Taşıma Merkezi Belirleme” menüsünden belirlenmiş olduğundan emin olunuz. 

6. Listelenen Okul/Kurum Seçimi

Seçilmiş olan Öğrenim Yılı, İl ve ile bağlı ilçe seçiminiz sonucunda daha önce merkezi belirlenmiş olan 
okullar/kurumlar arasından servis oturma düzeni girmek istediğiniz okulun isminin yanında yer alan düzenleme resmine basılarak servis ve öğrenci kayıt ekranı açılır. 

7. Şoför ve Servis Kayıt İşleminin Yapılması

Seçimi yapılan okul için servis ve şoför kaydının yapılması için zorunlu alanların düzgün bir biçimde 
doldurulması gerekmektedir. Şoför TC(zorunlu) alanına şoförün Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası eksiksiz ve düzgün bir şekilde yazıldıktan sonra sağ tarafta yer alan “T.C. Kimlik No ile Ara” butonuna basılarak girmiş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası’nın karşılığı olan bireyin Adı ve Soyadı Şoför Adı Soyadı bölümüne otomatik olarak gelecektir. Şoför T.C. Kimlik numarasının eksik, yanlış girilmesi durumunda yanlış girilmiş olduğuna dair bir uyarı mesajı alınacaktır. 

Şoför T.C. ve girilen T.C kimlik numarasına ait ad soy d bilgileri görüntülendikten sonra şoförün telefon bilgisi, aracın plaka numarası ve araç kapasitesi eksiksiz ve hatasız doldurulacaktır. Tüm bilgilerin eksiksiz ve hatasız doldurduğundan emin olduktan sonra kaydet butonuna basılarak servis ve servis şoför bilgilerinin kayıtları tamamlanır. 

Servis araç bilgisi ve servis araç şoför bilgilerinin kaydedildiği mesajı alınır. Sisteme eklenen servis araç bilgisi ve servis araç şoför bilgileri aşağıda listelenir. 

8. Rehber Personel Kayıt İşleminin Yapılması

Eklenen araç için rehber personel kaydının yapılması için seçilen aracın yanında yer alan rehber 
personel butonu tıklanarak rehber personel kayıt ekranı açılır. Açılan ekranda T.C. Kimlik No alanı düzgün ve eksiksiz doldurulduktan sonra T.C. Kimlik No Sorgula butonu tıklanarak girilen T.C. Kimlik numarasına ait ad ve soyad görüntülenir. Ad ve soyad şoför kayıt ekranında da olduğu gibi elle manuel olarak girilemez T.C. Kimlik No Sorgula butonu ile otomatik sorulanacak ve otomatik olarak doldurulacaktır. Rehber personel telefon bilgileri düzgün ve eksiksiz bir şekilde doldurulur. Ekranın altında yer alan Yeni Personeli Kaydet butonu tıklanarak kayıt işlemi tamamlanır. Telefon numarası girilmemesi, T.C. Kimlik no’nun eksik ve ya yanlış doldurulması durumunda yeni personel kaydı yapılamayacak ilgili hata mesajı alınacaktır. 

9. Öğrenci Oturma Düzeninin Seçim ve Kaydedilmesi/Silinmesi

Kaydı yapılan servis için öğrenci oturma planının girilmesi için ilgili servisin sırasında yer alan öğrenci 
bilgisi butonu tıklanır. Açılan ekranda koltuk düzeni standart belirlenmiştir. Servisin koltuk düzenine göre öğrencinin oturmuş olduğu koltuk seçimi yapılır. Seçilen aracın okul bilgileri doğrultusunda okulda bulunan sınıf listesi görüntülenir. 

Seçimi yapılan koltuğa yerleştirme yapmak için seçilen sınıf öğrencileri listelenir. Listelenen öğrencilerden koltuk düzeninde seçilen koltuğa yerleştirilecek öğrenci seçilir. Kaydet butonu tıklanarak öğrencinin koltuğa kaydının başarı ile yapıldığı mesajı alınır. Kaydı yapılan öğrenci koltuk düzeni ekranında koltuk resmi üzerinde öğrenci okul numarası ile görüntülenir.

Kaydedilen öğrencinin kaydının hatalı yapılması sonucunda ya da servis oturma düzeninin değişmesi sonucunda öğrencinin servisten silinmesi için öğrencinin okul numarası ile bulunduğu koltuk tıklanarak sil butonu aktif edilir. Sil butonu tıklanarak öğrencinin servis üzerindeki kaydı silinir ve öğrencinin silindiği mesajı alınır. 

10. Araç, Şoför, Oturma Düzeni ve Rehber Personelin Silinmesi

Listelenen araçlar içerisinden silinmek istenen araç seçilir. Seçilen aracın sıra rengi sarıya dönüşür. 
Seçim yapıldıktan sonra sil butonuna basılır. Sil butonuna basılarak seçili aracın araç bilgileri, şoför bilgileri, rehber personel bilgileri, oturma düzeninde kayıtlı öğrenci bilgileri tamamen silinir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.