ABONE OL

Anayasa Mahkemesi, MEB’deki Bazı Atamalara İlişkin Kararını Verdi


Anayasa Mahkemesi, 15 Mart 2017 tarihinde yaptığı toplantıda, 652 sayılı KHK’nın 37. maddesinin (9) ve (10) numaralı fıkralarının iptaline ilişkin talebi de görüşmüştü. Verilen karar, bugün (12 Nisan 2017) Resmi Gazete’de yayımlandı.

İptal talebinin konusu

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, konuyu Anayasa Mahkemesine taşımış ve 652 sayılı KHK’nın 37. maddesinin (9) ve (10) numaralı fıkralarının iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesini talep etmişti.

Talepte, 652 sayılı KHK’nın “atama” başlıklı 37.maddesinin iki fıkrasında yer alan bazı ibarelerin iptali yer almıştı. İptali istenen düzenlemeler;

*Yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlara Bakan tarafından öğretmen atanmasına ve yönetici görevlendirilmesine imkan veriyor.

*Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlara Bakan tarafından öğretmen atanmasına ve yönetici görevlendirilmesine imkan veriyor.

*Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara Bakan tarafından öğretmen atanmasına ve yönetici görevlendirilmesine imkan veriyor ve ayrıca, bu kurumlara öğretim üyelerinin ve Bakanlıkta görevli öğretmenlerin atanmasında/görevlendirilmesinde mevzuattaki sınav ve atama hükümlerinin uygulanmamasını sağlıyor.

İptal talebi reddedildi

Anayasa Mahkemesi, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirme neticesinde verdiği 15/3/2017 tarihli ve E: 2016/164, K: 2017/75 sayılı Kararla, 652 sayılı KHK’nın 37.maddesinin (9) ve (10) uncu fıkralarında yer alan bazı ibarelerin iptaline ilişkin talebi reddetti.

Anayasa Mahkemesinin 15/3/2017 Tarihli ve E: 2016/164, K: 2017/75 Sayılı Kararı için tıklayınız... 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
672 İhraç öğretmen 4 yıl önce

Yasal banka yasal sendika suç değildir. Suç olsa devletimiz izin vermezdi. Görevime dönmek istiyorum. Khk zulmü bitsin artık.

Misafir Avatar
evet 4 yıl önce

mülakatzedeler anladınız siz onu akmeb