ABONE OL

2019 Yılı Alan Değişikliği Başvuruları Başladı
Bakanlığımızda kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerden adaylıkları kaldırılmış olmak şartıyla; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananların, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin, görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan yükseköğrenim bitirenlerin,Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararı eki Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına göre, mezun oldukları yükseköğrenim programına göre atanacakları alanlara, Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı”nı başarıyla tamamlayanların ise Özel Eğitim alanına alan değiştirmek üzere başvuruları alınacaktır.

KONTENJANLAR NASIL BELİRLENECEK?

Öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin tercihine açılacak alanlar ve kontenjanlar, (spor liselerinin beden eğitimi, güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar alanları, bilim ve sanat merkezleri, halk eğitimi merkezleri ile özel program ve proje uygulayan okullar hariç) illerin alanlar bazındaki boş norm kadro ve öğretmen ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenecektir. 

TERCİHLER ve ATAMALAR NASIL OLACAK?

- Alan değişikliği ön başvurusu onaylanan ve geçmek istediği alanda görev yaptığı ilde kontenjan belirlenen öğretmen ve eğitim kurumu yöneticileri, “Tercih ve Atama” sürecine ilişkin belirlenen takvim süresi içerisinde “Elektronik Tercih Formu” aracılığıyla sisteme yansıtılacak eğitim kurumları arasından il içinde en fazla 25 (yirmi beş) eğitim kurumu tercihinde bulunabileceklerdir.

- Yirmi beş (25) eğitim kurumu tercihinde bulunanlar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışında kadromun bulunduğu ilçe içerisinde atanmayı istiyorum.”, “Tercihlerim dışında il içerisinde atanmayı istiyorum.” , “ Tercihlerim dışında atanmayı istemiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyeceklerdir.- Tercih başvuruları sadece başvuruda bulunanın kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu/kurum müdürlüğünce onaylanacak, Tercih Formunun iki adet çıktısı alınarak başvuran ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacaktır. Çıktıların bir nüshası başvurana verilecek, diğer nüshası eğitim kurumunda muhafaza edilecektir.

- Mezuniyetleri itibarıyla birden fazla alana atanma hakkına sahip olanlar ile birden fazla lisans mezuniyeti olanlar “Ön Başvuru” sürecinde (birinci aşama) hangi alana atanmak istediklerini belirtmiş iseler tercih sürecinde (ikinci aşama) o alana başvuru yapabileceklerdir. 

- 17 Nisan 2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinin “Hizmetin gereği olarak yapılabilecek yer değiştirmeler” başlıklı 50 nci maddesinin ikinci fıkrasında; “Sağlık durumu hariç olmak üzere, haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri; il dışına değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ile, il içinde değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ilçeye, ilçe içinde değiştirilenler ise daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna aradan üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamaz.” Denildiğinden alan değişikliği tercih başvurularının onaylama işlemlerinde anılan madde hükmü dikkate alınacaktır.

- Atama işlemleri başvurusu onaylananların tercihleri de dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Hizmet puanlarının hesabında alan değişikliği ön başvurusunun son günü esas alınacaktır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda sırasıyla öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana, öğretmenliğe daha önce başlayana öncelik verilecek, eşitliğin devamı halinde ise atanacak öğretmen bilgisayar kurası ile belirlenecektir. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Suat 9 ay önce

Gaziantep te Türk Dili ve edebiyatı için 15 okul açıldı. En yüksek hizmet puanı 252, en düşük hizmet puanı 89 olan olanlar atandı. Çok şükür 252 hizmet puanımla 1. Tercihim geldi. Sınıf öğretmenine elveda, edebiyata merhaba :)

Misafir Avatar
Suat 9 ay önce

Gaziantep te Türk Dili ve edebiyatı için 15 okul açıldı. En yüksek hizmet puanı 252, en düşük hizmet puanı 89 olan olanlar atandı. Çok şükür 252 hizmet puanımla 1. Tercihim geldi. Sınıf öğretmenine elveda, edebiyata merhaba :)

Misafir Avatar
Öğretmen 10 ay önce

Kilis ili için Edebiyat alanında hiç kontenjan açılmamış. İnsan en azından 1 kontenjan açardı. Bütün hayallerimiz kabus oldu.

Misafir Avatar
Öğretmen 10 ay önce

Kilis ili için Edebiyat alanında hiç kontenjan açılmamış. İnsan en azından 1 kontenjan açardı. Bütün hayallerimiz kabus oldu.

Misafir Avatar
Ummuhan 10 ay önce

Geçen yıl alan değişikliği başvurum kabul edildi aynı mezuniyetle ama bu yıl bakanlık reddediyor ne alaka anlayamadım

Misafir Avatar
misafir 10 ay önce

540 saatlik özel eğitim kursu alan sınıf öğretmenleri özel eğitim alanına geçebilecek.Ancak 540 saatlik kurs en son 2013 yılında açıldı.Geçenler zaten alan değişikliği yaptı.Laf olsun torba dolsun diye özel eğitim alanına değişiklik yapılacak deniliyor.Madem amaç alan değişikiği, o zaman 540 saatlik kursu yeniden açında geçen geçsın.

Misafir Avatar
adem 10 ay önce

Hocam siz neden alan değişikliği açtınız ki.2014 de bir yönetmelik çıkardınız tüm yolları kapadınız ben 2012 de ilköğretim sosyal bilgiler öğretmeni iken lise ye coğrafya olarak atandım.bir daha da kapattınız yolumu.coğrafya mezunu olarak her iki derse de öğretmen atanmış biri olarak artık beni o yönetmeliğe göre coğrafya da bıraktınız.şimdi tekrar soruyorum.bu yönetmelik sonrası alan değiştirebilen olacak mı.başvurumuz pasif...

Misafir Avatar
Hamit 10 ay önce

Maliye bölümü mezunuyum , bana muhasebe finans alanı açılması gerekirken bölüm açmıyor neden acaba