ABONE OL

Kur’an Kursu Öğreticileri Mali Ve Özlük Haklarında İyileştirme İstiyor
Diyanet’in öğretmen alımıyla ilgili konuya da değinen Hasan Türüt, “Diyanet’in öğretmen alımını olumlu değerlendiriyoruz. Yalnız bu konunun sözlü sınavıyla ilgili uyarılarımız var! Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öğretmen atama ilanında sözlü sınavlar için bir komisyon oluşturulacağı belirtiliyor. Sendika olarak uyarıyoruz! Komisyonda görev alacak üyelerin yeterliliklerinin çok iyi tespit edilmesi gerekiyor.” Tartışmalara meydan vermemek için bu konuya özenle dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Türüt, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın itibarını zedelemek ve kuruma her fırsatta saldırmayı adet haline getiren kesimlerin eline yeni fırsatlar verilmemesi açısından sözlü sınavlar için oluşturulacak komisyonun yeterliliğine dikkat edilmelidir. Sınava şaibe karıştırılarak Diyanet’i yıpratacak yeni tartışmalara meydan verilmemesi açısından uyarılarımızın dikkate alınmasında yarar var. İlan da başvuruyla ilgili dikkatimizi çeken ve eleştirilere neden olan hususlar var! Sözlü sınavla ilgili ilandaki değerlendirmeler eleştiriye açık konulardır. Bu nedenlerle dikkat edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Öte yandan MEB’de olduğu gibi Diyanet’te de ilk kez 18-22 Kasım tarihleri arasında ara tatil uygulamasının yapıldığını ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin ara tatil de seminerlere alındığını belirten Türüt,  MEB’da ara tatil dönemi için tüm öğretmenlere günde 3, haftada toplam 15 saat ücret ödenmesi için talimat verildiğini ve bu talimatın yerine getirildiğini belirterek,  Kur’an Kursu Öğreticilerine ise herhangi bir ücret ödenmediğini söyleyerek, “Ara tatil de seminere alınmak suretiyle dinlenmeleri engellenerek izinleri heba edilen Kur’an Kursu Öğreticilerine ücret ödenmemesi şaşkınlığa neden oldu!” dedi.  

Hasan Türüt, öğretmenlik statüsüne alınmayı bekleyen Kur’an Kursu Öğreticilerinin haksız ve adil olmayan uygulamalar nedeniyle yaşadıkları hayal kırıklığının umutları söndürdüğüne dikkat çekerek, “Öncelikle kurum içindeki Kur’an Kursu Öğreticilerine öğretmenlik statüsü verilerek onların beklentilerinin karşılanması gerekir. Ayrıca MEB ile D.İ.B.’da öğretmenlik yapanlar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve ücretler de yaşanan haksızlıkların da önlenmesi öncelikli olarak ele alınmalıdır. Önemine binaen bu konuların öncelikli olarak ele alınıp çözülmesinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Acilen bu konuların Diyanet İşleri Başkanlığı’nca değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Kur’an Kursu Öğreticilerinin atamalarına da değinen Türüt, atamaların tercihen yapılmasını desteklediklerini, ancak eğitim araları olmak üzere yılda en az 3 sefer atama ve nakil hakkı verilmesini istediklerini söyleyerek “Kursların idaresi Diyanet’e ait olmalı, iaşe ve diğer giderlerin ise Diyanet Vakfı tarafından karşılanmasının doğru olacağına inanıyoruz. Bu konular da gerekli çalışmaların ivedilikle yapılmasını istiyoruz. Kurslar da halen yaşanan temizlik hizmeti, ahçı, kaloriferci ve güvenlik sorunlarının da acilen çözülmesi gerektiğini yetkililerin dikkatine sunuyoruz. Yatılı Kur’an kurslarında ve gündüzlü hafızlık kurslarında  yaşanan belletmen sıkıntılarının giderilmesi için İmam Hatip Lisesi mezunu hafızlardan  kadrolu belletmen atanmalıdır. 

Mevcut İmam Hatip Lisesi mezunu hafız belletmenlerin bir sefere mahsus kadroya alınmaları ve bundan sonra da belletmenlik kadroları tahsis edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

İlgili makamların dikkatine sunduğumuz konular da, Kur’an Kursu Öğreticileri ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemi ve aciliyetine binaen bu konuları ele alıp değerlendirmesinde yarar görüyoruz.” dedi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
konyalı_prof 9 ay önce

KURAN KURSLARI KAPATILSIN VE KAMUDAKİ TÜM İMAM HATİPLİLER FETOCU GİBİ TASFİYE EDİLSİNLER.. AYNI ZİHNIYETIN BINLERCE DEGISIK VERSIYONU TÜM SAGCILAR MUHAFAZAKARLAR..

Misafir Avatar
dkab 9 ay önce

diyanet malumsen başkanı neden öğretmenleri emsal gösteriyorsun öğretmenlerin yaptığı işimi yapıyor kurs öğreticileri ? KİTLERDE YÖNETİM KURULU OLUPTA BİRKAÇ YERDEN MAAŞ ALANLARI EMSAL GÖSTER BELKİ MALUMLARA DAHA FAYDALI OLURSUN.