Engelli sorunlarının çözülmesi için sesimize kulak verin!
Türkiye’de engelli haklarını savunan vakıf, federasyon, sendika komiteleri ve çok sayıda dernek bulunduğuna dikkat çeken Keleş, birbirinden bağımsız çalışan bu kuruluşların engellilerin sorunlarına çözüm olmadığına dikkat çekti.

Necati Keleş, açıklamasında önemli konulara değindi.

“Diyanet Bir-Sen Engelliler Komitesi olarak bizim önceliğimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan engelli kardeşlerimizle bir araya gelerek sesimizi duyurabilmek, kurumumuz da engellilerle ilgili çalışma koşullarının düzeltilmesi için düzenleme yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca özlük ve mali haklarımızın yeniden düzenlenmesi bu kapsam da ele aldığımız konular arasındadır. 

Diyanet Hizmet Kolunda kurulmuş sendikaların engelliler komiteleri bulunuyor. Ancak bunların sendikalarında söz hakkına sahip olduğuna şahit olmadık. Bugüne kadar engellilerle ilgili bir çalışma yapmadıklarını, teşkilatımız da herhangi bir panel, konferans ya da buna benzer bir etkinlik faaliyetinde bulunmadıklarını üzülerek görüyoruz. Engelli çalışanların haklarıyla ilgili çalışma yapılmaması, rapor hazırlanarak ilgili kuruluşlarla paylaşılmaması nedeniyle engelli çalışanların sorunları çözülemiyor. Her yıl engelliler haftası kutlamaları yapılıyor ve maalesef bu kutlamalar hamaset söylemlerinden ileri gidemiyor. Engelli sivil toplum komiteleri hazırlayacakları raporlarla devletin bu konu da yapacağı çalışmalara katkı sunabilir. 

Diyanet Bir-Sen Engelliler Komitesi olarak, sendikaların engelliler komiteleriyle ortak çalışmalar yaparak sosyal, kültürel ve özellikle diyanet camiasında çalışanların sorunlarının ilgili bakanlıklara aktarılarak çalışmalarına katkı sunmak amacıyla ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Yapacağımız bu çalışmalar, teşkilatımız da çalışan engellilerin sorunlarını çözme de ve sosyal hayatın akışı içinde daha rahat ve huzurlu olmalarını sağlayacaktır. Bu çerçeve de yapmayı planladığımız çalışmalar; engelliler festivallerine katılmak, kurumumuz da engelliler festivali, panel ve konferanslar düzenlemek, bu çerçeve de düzenlenmiş etkinliklere katılmak, engelli üyelerimizin sosyal ihtiyaçlarını temin edecek çalışmalar yapmak, engelliler ile ilgili kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemek, 2022 Sayılı Kanun ve yönetmelik ve evde bakım hizmetleri kapsamında problem yaşayan üyelerimizin sorunlarına çözüm bulmak ve destek olmak, engelli ve aileleri kampları düzenleyerek sorunları paylaşmak ve birbirimize destek olmak, engelli sorunlarına dikkat çekmek ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek rapor sunmak, İş Sağlığı ve Güvenliği sorunlarını ve bu sorunların giderilmesi için ilgili bakanlıklarla görüşmeler yapmak… Böylece engelli sorunlarının gündeme taşınması ve farkındalık oluşturarak çözüm bulunması amacıyla etkili ve verimli çalışmalar yapmak planlanmıştır. Bu kapsam da, Diyanet Hizmet Kolunda faal sendikaların engelli komiteleriyle görüşmeler yapacağız. 

Günlük hayatta engelli sorunlarıyla sık karşılaşıyoruz. Özellikle ehliyet konusu bunlardan biridir. 10-15 yıldır araba kullanan ve hiçbir kazaya karışmamış engelli kardeşlerimiz ehliyetlerini yenilemek istediklerinde zorluk çıkarılıyor. Engelli için zaten zor olan hayatın, resmi kurumlarca daha da zorlaştırılması hayata bakışını olumsuz etkiliyor. Bu ve buna benzer tüm olumsuzlukların giderilmesi için birlikte hareket etmek zorundayız. Güçlü olmak ve sesimizi duyurabilmek için birlikte çalışmalıyız. Umuyorum ki teşkilatımız da çalışan engelli kardeşlerimiz sesimize kulak verir.”

Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.