ABONE OL

Diyanet Personelinden Uzlaştırma Komisyonu Kurulması Talebi

Halen Adalet Bakanlığı, SGK, Vergi Daireleri ve Mal Müdürlükleri gibi resmi kurumlarda uygulanmakta olan uzlaştırma komisyonu gibi bir komisyonun Diyanet İşleri Başkanlığında kurulması halinde bu sıkıntıların giderilebileceğine işaret eden Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt“Diyanet İşleri Başkanlığında uzlaştırma veya uzlaşma komisyonu kurulmasını defaten ifade ettik. Müftülükler de yürütülen soruşturmalar neticesinde haksız yere mağduriyet yaşayanların artması bu talebimizde haklı olduğumuzu göstermektedir. Kurum da uzlaştırma komisyonu kurulmasını ısrarla talep edeceğiz. Zira yürütülen soruşturmalarda tarafsızlık ilkesine bağlı kalınmıyor. Sendika ve müftü etkisi nedeniyle haksız yere disiplin cezası veriliyor. Bunu önlemenin tek yolu da Ceza hukukunda olduğu gibi tarafsız bir görevlinin arabuluculuğuyla uyuşmazlığın çözülmesi için çalışma yapılmasıdır: Eğer mağdur vatandaş ise vatandaşla, mağdur kurum ise kurum yetkilisiyle iletişim kurulması sürecinde problemin çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Böylece her iki tarafın haksızlığa uğraması önlenmiş olacaktır. Aynı zamanda hizmette aksamanın önüne geçilerek konunun hızlı bir şekilde çözülmesi sağlanmış olacaktır. Tarafların bir arada bulunduğu tarafsız bir görevli tarafından uzlaşının sağlanması daha adil bir çözüme kavuşmayı sağlayacağı gibi mağduriyeti de önleyecektir.


Uzlaştırma komisyonunun hem kuruma hem de görevliye kazandıracağı şeyler;


1- Haksız yere soruşturma açılmasının önüne geçilerek mağduriyet yaşanması engellenecek ayrıca ailelerin de mağduriyet yaşamaları önlenmiş olacaktır.


2- Sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacak,


3- Görevlilerin moral ve motivasyonunu artırarak çalışma şevki verecek,


4- Haksızlığın önlenmesiyle kuruma olan güven artacak,


5- Bir takım zafiyetler ortadan kalkacak,


6- Görevlilerin kuruma olan aidiyet duygusu gelişecek,


7- Tazminatlar nedeniyle kurumun maddi zararı önlenecek,


8- İdari Mahkemelerdeki yığılma önlenecektir.


Diyanet İşleri Başkanlığınca bu konuda bir çalışma yapılmalıdır. Çünkü böyle bir komisyonun kurulması kurum açısından son derece yararlı olacaktır. TBMM’de halen görüşülmekte olan torba yasa da böyle bir düzenlemenin yapılması sorunu kökten çözecektir. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş başta olmak üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda dikkatlerini çekmek istiyoruz. Ayrıca konuyu Cumhurbaşkanlığı Makamına da ileteceğiz.” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.