ABONE OL

Din Görevlisi Açığı Kapatılmalıdır


“Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyada İslam’ın yanlış düşünce ve fikirlere kapı aralamasına neden olan IŞID gibi zararlı terör akımlarına gençlerimizin katılmasını önlemek için büyük mücadele verdi. Din görevlileri bu terör örgütüne katılımı engellemek amacıyla aktif görev yaptı. Bu çerçevede tehdit edilen, darp edilen din görevlileri oldu.
Din görevlileri, pandemi sürecinde de Vefa Çalışma Guruplarıyla gönüllü olarak çalıştı; hasta, kimsesiz, yaşlı ve bakıma muhtaç olanların ihtiyaçlarını gidererek büyük bir vefa örneği sergilediler. Bu çalışma sırasında hastalığa yakalanan ve ölenler oldu. Halen akşam; sala, salavat ve dualarla vatandaşlarımın moralini yüksek tutmaya çalışan din görevlilerimiz, aynı zamanda da namazlardan sonra halkı uyarmaya devam etmektedirler.
Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi ülkemizin ve milletimizin en zor zamanlarında ön saflarda yer alan din görevlilerinin hak ettiği değerin ve önemin devletin üst makamınca takdir edilmesi anlamlı ve manidardır. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi içinde yaşadığımız çağı ‘cami merkezli bir hayata’ dönüştürüp özendirebilirsek o zaman toplumda görülen manevi hastalıkların da tedavisini sağlamış olacağız. Bu nedenle camilerimiz toplum hayatının önemli merkezlerinden biridir. Bu merkeze sahip çıkmalı ve yüceltmeliyiz. Bunun için, Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi ‘Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de doğru tebliğ ve irşat metodu olarak güzel söze ve sabra, sevgi, şefkat ve merhamete vurgu yaptığını, Hazreti Muhammet'in de insanlara yaşantısıyla örnek olup, nefrete şefkatle, hakarete güzel sözle, kötülüğe iyilikle karşılık verdiği’ gibi din görevlileri de toplumu bu minvalde şekillendirerek Müslümanları camilere çekmeli ve sürekli açık kalmasını sağlamalıdır.
Sayın Cumhurbaşkanımız din, Diyanet konularında çok güzel açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığının önemine ve etkinliğine işaret etti. Bu kadar etkili olan bir kurumun mensupları olarak gururluyuz. Halkımıza her şart ve koşulda hizmet ettiğimizin bilinmesi bizleri onurlandırmıştır.
Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları yaylada, köyde, mahallede, kısaca bayrağın dalgalandığı her yerde vardır, olmaya da devam edecektir. Ancak burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine sunmak istediğim önemli konulardan bir tanesini arz etmek istiyorum; hızla artan nüfus sebebiyle yeni camilere ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin Kur’an-ı Kerim’i ve İslam ahlakını öğrenmeleri için ihtiyaç duyulan Kur’an kurslarına da ihtiyaç var. Bu nedenlerle cami görevlilerine ve Kur’an kursu öğreticilerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Yeni açılan camiler dikkate alındığında din görevlilerine duyulan ihtiyacın tam anlamıyla karşılanamadığını belirtmek istiyorum. Din görevlileri açığının ihtiyacı karşılayacak şekilde kadro ihdas edilerek giderilmesi gerekmektedir. 2020 yılı içinde her ne kadar 5000 kadro tahsis edilmiş ise de bu sayının yetersiz olduğu bilinmektedir. 2021 yılında en az 25 bin din görevlisinin alınması planlanmalı ve kadro tahsisi de buna göre yapılmalıdır. 2021 Mali Yılı planlamasında bu konunun değerlendirilmesini talep ediyoruz. Zira halen 20 bin kadronun boş olduğunu biliyoruz. Personel açığının kapatılması için bu talebimizin dikkate alınmasını istiyoruz.
Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyanet İşleri Başkanlığına verdiği değer ve önem nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyor, talebimizin değerlendirilmesi hususunda ilgililere emirlerini bekliyoruz.”

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adamin biri... 2 hafta önce

Din adamina oyle ihtiyacimiz varki 10.000.000 atama yapilsa yine yetmez...Hatta doktor,muhendis,bilim adami,ogretmen hic alinmamali nekadar kadro varsa din adamlarina verilmeli.

Misafir Avatar
uzay 2 hafta önce

Açık mı kaldı ki kapatılacak.