ABONE OL

4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursları İle İlgili Açıklama
Hatırlatmakta fayda olduğunu düşünerek, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili şu bilgileri tekrar paylaşalım:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Devletimizin de kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 3 Mart 1924 tarihinde kurulmuş Anayasal bir kurumdur.

Diyanet İşleri Başkanlığı; Anayasa’nın 136. maddesinde ifade edildiği gibi “laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinmiş ve toplumu din konusunda aydınlatmak gibi önemli bir görev” üstlenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 633 sayılı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 1. Maddesinde de belirtildiği gibi; “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütür, din konusunda toplumu aydınlatır ve ibadet yerlerini yönetir” görevlerini vermiştir.

Bu açıklamalar ışığında Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğü ve geleceği için önemli bir görev icra etmektedir.

Diyanet çalışanlarımız Anayasa ve yasalara göre; toplumun her kesimine ve her yaşta vatandaşlarımıza hizmet vermektedirler.

“Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak, din eğitimi almak isteyenler için kurslar düzenlemek ve Kur’an kursları açmak” görevi de Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza verilmiştir.

“Kur’an kursları, muhataplarına Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler öğretimi yanında, milli birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi, sevgi, saygı ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi, vatan, millet, bayrak, şehitlik, gazilik gibi milli ve manevi değerlerin özümsetilmesi, bir arada yaşama ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gibi değerlerin kazandırılmasını amaç edinmiş yaygın din eğitimi merkezleridir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızca Kur’an kurslarında gerçekleştirilen önemli yaygın din eğitimi faaliyetlerinden biri de, din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, toplumdan gelen talepler doğrultusunda uygulanmasına başlanan ve değerler eğitimini esas alan “Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu)”dır.

Bu programın amacı, Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkelerine uygun olarak çocukların kendi seviyelerinde; 1. İslam dininin değerlerini insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmelerini, 2. Kazanacakları değerleri gündelik hayatta kullanmalarını, 3. İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i ses ve şekil olarak tanımalarını, 4. Allah’ı sevgi temelinde tanımalarını ve yaratılıştaki düzeni fark etmelerini, 5. Peygamber Efendimizin kişiliğini ve karakterini tanımalarını, sevmelerini ve model almalarını, 6. Sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerini, 7. İyi alışkanlıklar kazanmalarının yanı sıra beden, zihin ve duygu gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte öğrenim görmelerini sağlayacak uygun bir ortam sunmayı amaçlamaktadır.”

Yukarıda açıklanan bilgiler ortada iken; Eğitim-İş Sendikası tarafından “Diyanet’in 4-6 Yaş Çocuk Öğretim Programını Yargıya Taşıması”na anlam veremediğimizi belirtmek isteriz.
 
Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; yaşadığımız olayları da değerlendirdiğimizde, Kur’an ve Sünnet’e dayalı, doğru ve nitelikli din eğitiminin Diyanet İşleri Başkanlığımızın yetişmiş personeli tarafından verilmesinin bırakın karşısında olunması, desteklenmesi gerektiğini bir kez daha tekrar vurguluyoruz.

Din, bir ihtiyaçtır, doğru bir şekilde doğru kişilerce öğretilmelidir. Özellikle de tertemiz duygularla dolu olan çocukların, her türlü sorusuna anlayacakları düzeyde cevap verebilecek bir eğitimin Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılması kimseye, Türk Milli Eğitiminin ana hedeflerine ve Tevhid-i Tedrisat’a aykırılığı bulunmamaktadır.

Bu itibarla, gelişen şartlarda vatandaşlarımızın çocuklarının, kendi seviyelerinde eğitimleri için “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretim Programı” açılması talepleri ile ilgili, Eğitim-İş Sendikası’nın konuyu tekrar ve geniş anlamıyla değerlendirmesinin daha uygun olacağını belirtmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.13.06.2019

EKLER
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hayrettin 8 ay önce

Bence bu yaş gurubu için Kur'an kursu eğitimi çok erken öğrenerek deyil ezberliyerek eyitim alır.7 yaşından sonra yaz kursları daha uygun olur.
Ve günümüzde.diyanetin kadrolarının büyük çoğunluğu tarikat.cemaat.siyaset.mensupları bu kadronun tarafsızlığına güven olmaz.cunki TC.yeti karşıtları.yavrularımız.da onları konuşmalarında.hareketlerinden.kiyafetlerinden.etkilenir ve öyle davranırlar.
Malesefki tarikat cemaat.muritlerinin büyük coğunluguda bu kurslara ve İmam hatiplilerden.

Misafir Avatar
Çaykaralı 12 ay önce

Çocuğum beni ilgilendirir tabi ki dinini, kitabınıpeygamber efendimizi yani dinimizin gerektirdiği her şeyi çocuğuma öğretirim....öğretilen yerede gönderirim kimseye de hesap vermem.bu kadar açıklama ve alttan almayada gerek yok..

Misafir Avatar
Sinan 12 ay önce

Ben oğluma 4 yaş kuran dersi aldırmak için Antep te 67 anaokulu gezdim yok.. Neyin tartışması. Ülkede din öğretilmiyorr milleti kandırmaya devam
Eğtim iş eğitim bir sen aynı zihniyet....

Misafir Avatar
Sinan 12 ay önce

Ben oğluma 4 yaş kuran dersi aldırmak için Antep te 67 anaokulu gezdim yok.. Neyin tartışması. Ülkede din öğretiliyor milleti kandırmaya devam
Eğtim iş eğitim bir sen aynı zihniyet....

Misafir Avatar
Özgür 12 ay önce

Bu kadar korkaklığa ve açıklamaya ne hacet. Yargı İslâm düşmanlarına gereken cevabı cesurca vermeli. Benim çocuğumdan kime ne? Kimsenin çocuğuna da zorla Allah ın kitabı Kur'an öğretilmiyor...