ABONE OL

2019 Yılı İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu
Başkanlığımızca, en az lisans düzeyinde dinî yükseköğrenim görmüş olan personelin, Başkanlığın görev alanı ile ilgili konularda hizmet içinde bilgisini artırması ve uzmanlaşması amacıyla 2019 yılı Eylül ayından itibaren hizmet içi eğitim ihtisas kursu düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu kursa katılacak personeli belirlemek için yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı kursiyer seçim sınavı yapılacaktır.

I. ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

Başkanlık teşkilatında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (A) bendi statüsünde kadrolu devlet memuru veya 4 üncü maddesinin (B) bendi statüsünde sözleşmeli olarak çalışıyor olmak,

Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 01 Eylül 2019 tarihine kadar kaldırılacak olmak (01 Eylül 2019 dâhil),

4/B sözleşmeli statüde çalışmaya 01 Eylül 2018 ve önceki tarihlerde başlamış olmak,

Dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olmak, (Dört yıllık dinî yükseköğrenim son sınıf öğrencisi olan personelin başvuruları; Fakülte Dekanlıklarından veya e-devletten aldıkları durumlarını gösterir yeni tarihli belgeyi sisteme yüklemeleri halinde kabul edilecektir.)

Uzun süreli yurtdışı görevinde bulunmamak, (01 Eylül 2019 tarihinden önce yurtdışı görevini tamamlayacakların başvuruları kabul edilecektir.)

01 Ocak 1979 ve sonraki tarihlerde doğmuş olmak,

Önceki yıllarda hizmet içi eğitim ihtisas kursuna katıldığı halde kurstan herhangi bir sebeple birden fazla ilişiği kesilmemiş olmak.
 
II. BAŞVURU, SINAV, YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ ve DİĞER HUSUSLAR

Başvuru İşlemleri
 
Adaylar başvurularını DİBBYS'ye (https://dibbys.diyanet.gov.tr) kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile girerek, İKYS sınavlar menüsünden yapacaklardır.

Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan ve posta yolu ile yapılan müracaatlar ile 31 Mayıs 2019 tarihi saat 16.30'dan sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav başvurularında adayın beyanı esas alınacaktır.      
 
Sınav İşlemleri

Kursiyer seçim sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacaktır. Sözlü sınavda 70 ve üzeri puan alan ve sıralamaya giren erkek adaylardan 350, kadın adaylardan ise 50 personel kursa katılmaya hak kazanacaktır.
 
Yazılı Sınav

Yazılı sınav yer ve tarihi daha sonra ilan edilecektir. Yazılı sınav, çoktan seçmeli test şeklinde yapılacak ve toplam 100 sorudan oluşacaktır.

Adaylar; “sınav giriş belgesi" alma ve “sınav sonuç öğrenme" işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir. 
Adaylar sınava gelirken “sınav giriş belgesi" ile birlikte T.C. kimlik no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.
 
Sözlü Sınav

Yazılı sınavda en yüksek puan alan erkek adaylardan ilk 1000 aday sözlü sınava çağrılacaktır. (1000'inci adayla aynı puana sahip diğer adaylar da sözlü sınava çağrılacaktır.)

Yazılı sınavda en yüksek puan alan kadın adaylardan ilk 150 aday sözlü sınava çağrılacaktır. (150'inci adayla aynı puana sahip diğer adaylar da sözlü sınava çağrılacaktır.)

Adaylar, yazılı sınav sonuçlarının ilanından sonra Başkanlıkça duyurulacak tarih ve sınav merkezinde sözlü sınava alınacaklardır.

Adaylar; sözlü sınav öncesinde, “sınav giriş belgesi" alma ve “sınav sonuç öğrenme" işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.

Adaylar sınava gelirken; “sınav giriş belgesi" ile birlikte T.C. kimlik no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (T.C kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

Adaylara sınava girecekleri günün sabahında sözlü sınavda değerlendirilmek üzere kompozisyon yazdırılacaktır. Kompozisyon konuları günlük olarak sözlü sınav komisyonunca belirlenecektir.
 
Yerleştirme İşlemleri ve Diğer Hususlar

Kursa katılmaya hak kazanan adayların merkezlere yerleştirme işlemleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenecek kıstaslara göre yapılacaktır.

Din hizmetleri sınıfından başka bir sınıfta olup kursa katılmaya hak kazanan adaylar, din hizmetleri sınıfında mükteseplerine uygun bir kadroya atanarak kursa alınacaklardır.

Yerleştirme işleminden sonra ve kurs süresince kursiyerlerin eğitim merkezleri arası yer değiştirme talepleri kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacak, kursa katılmış olmaları halinde kursla ilişikleri kesilecektir.

Kursa katılmaya hak kazanan kadın adaylar; İstanbul Haseki ve Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi ile ihtiyaç olması ve sınıf açılabilecek sayıya ulaşılması halinde üçüncü bir Dini Yüksek İhtisas Merkezinde kursa alınacaktır. Bu üç yer dışında başka bir merkeze kadın kursiyer alınmayacaktır.

Kursa katılmaya hak kazandığı halde son sınıf öğrencisi olup dinî yükseköğrenimden mezun olamayanlar ile memuriyette adaylığı belirtilen tarihe kadar kaldırılmayanlar kursa alınmayacak ve sınav sonuçları ileriki yıllarda müktesep teşkil etmeyecektir.

Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

Bu ilandaki şartlar, sadece bu sınav ve sınava bağlı yerleştirmeler ile ilgilidir. Bundan sonraki sınav ve yerleştirmeler için müktesep teşkil etmeyecektir.

Kursu başarıyla bitirenler ile herhangi bir sebeple kursla ilişiği kesilenler Başkanlıkça verilecek göreve gitmekle yükümlü olacaklardır.
 
SINAV KONULARI

Yazılı Sınav Konuları

Arapça
İlahiyat alanı ve Genel Kültür
Sözlü Sınav Konuları:
Kur'an-ı Kerîm
Arapça 
İlahiyat alanı 
Temsil Kabiliyeti ve Genel Kültür (Kompozisyon, bu başlık altında değerlendirilecektir.)
 
İLETİŞİM
 
Telefon: 0312 295 81 44 - 295 80 73 

Belgegeçer (Fax): 0312 287 68 59
 
SINAV SÜRECİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ TARİHLER
 
SON BAŞVURU TARİHİ: 31 MAYIS 2019

YAZILI SINAV TARİHİ: DAHA SONRA İLAN EDİLECEKTİR.

​SÖZLÜ SINAV TARİHİ: DAHA SONRA İLAN EDİLECEKTİR.
 
İlgililere duyurulur. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
EY DİYANET KURUMDA KURAN KURSU VEKİL OLAN OLMADIĞI HALDE 2013 GECESİ VEKİL İMAMLARIN HAKKINI OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU HOCALARI ADI ALTINDA PARALEL BİR EL GÖRMEZ BOZDAG MAHİR ADI ALTINDA FETOYA ORTAK MİMARLARI 1 yıl önce

DİYANETTE KURAN KURSU VEKİL SİTATÜSÜ OLMADIĞI HALDE 2013TE ASIL GÖREVLİ VEKİL İMAM MÜEZZİNLER TBMM DE KADROMUZ ELİMİZDEN ALINIP GÖRRVLİ OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU ADI ALTINDA SAHTEKARLIKLA HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI EY AKP MHP BU KURŞUN BİZE SIKANLAR SİZEDE MİLLETEDE SIKTI MECLİSTE BU YASAYI DEGİŞTİRENLER BİZE HAİNLİK EDEREK ÜLKEYEDE 15 TEMMUZDA HAİNLİK ETMİŞLERDİR KAZANILMIŞ HAKLARIMIZ ELİMİZDEN ALINDI BU HAKKIMIZI İADE EDİLMEDİĞİ DÜRECE GÖZ YAŞI AHI YANINIZA KAR KALMAZ BU DERHAL BU MÜBAREK AY HÜRMETİNE BİTMEDENNSON KEZ BU HAKKI İADE EDİLSİN HER SEÇİM VAADLERİNİZ NAMUSTUR AKP MHP KANUN TEKLİFİ MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONUNDA BEKLETİLİYOR. KALAYCI UYUMA AKLANMAZSIN BİZ CERDİK AKP RED EDİYOR BİZ GÖREV TAPTIK DİYEMEZSİN BU SON DEFA SESLENİŞİMİZ İST SA VEKİL GÖREVLİ SAYISI 2500 AİLE EŞİLE 5 BİN BŞRER ÇOCUKLARIYLA 7500 ANNE BANA 20 BİN. HİZMETE ETTGİ CEMAST HER GÜN DERDINI YAPTIĞINIZ ZULMÜ ANLATARAK ÇARESİZ KOYDUĞUNUZU İŞSZ ORTADA OARASIZ GÖREV BİTTİYIR BİZE BUNU. REVA GÖRDÜĞÜNÜZÜ EN AZ 150 CEMASTİMZ ESNAFLA. DERDİMŞZİ YSPTIKLARINIZI IYUNU KUMPASI ANLATIYORUZ BU SAYI 500 BİN YAPAR OY. EY AKP MHP ŞAKIN HAFİFE ALMAYIN BİZİM KAYBEDECEK JİÇ BİR ŞEYİMİZ KALMADI YUVALAR DAĞILDI ÇOLUK ÇOCUĞUMUZ BİZDEN KOPARDINIZ BÖLÜK PÖRÇÜK ORDAN ORSYA İŞ GÖREV BŞTTGİNDE EVSİZ İŞSZ BİR İKİ SENE SONRA O BELDEDE KÖYDE KASABADA EYDİYANET SEN KULLNIP ATTIĞIN. ACIMADIGIN POERSONEL ÇARESİZ HASTANE KÖŞESİNDE. BIRAKARSK NEYİN SHLKINI ANLTACAKSIN BUYUR. EY DİYANET KURUMDA KURAN KURSU VEKİL OLAN OLMADIĞI HALDE 2013 GECESİ VEKİL İMAMLARIN HAKKINI OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU HOCALARI ADI ALTINDA PARALEL BİR EL GÖRMEZ BOZDAG MAHİR ADI ALTINDA FETOYA ORTAK MİMARLARI