Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Akademik Jüri Ücreti Hakkında Karar
Bilindiği üzere. 7100 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle 2547 sayılı Kanunun doçentliğe atama hükümlerini düzenleyen 25 inci maddesi yürürlükten kaldırılmış, yine aynı Kanunun 5 inci maddesiyle de 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek doçentlik sınavı ile doçentliğe atama hükümleri aynı madde kapsamında düzenlenmiştir.

Görüldüğü üzere, söz konusu değişikliklerden önce doçentlik unvanının alınmasına ve Üniversitelerarası Kurul tarafından yapılan doçentlik sınavına ilişkin hükümler 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde, doçentliğe atamaya ilişkin hükümler ise aynı Kanunun 25 inci maddesinde yer almakta iken, değişiklik sonrasında tamamı söz. konusu 24 üncü maddede toplanmış bulunmaktadır.

Diğer taraftan 4. Döneni Toplu Sözleşmenin “Eğitim, öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" başlıklı Bölümünün 1 inci maddesinde;

“4/11/1981 tarihli w 2547 sayılı Kanunun 24 uncu maddesi uyarınca yapılan doçentlik sınavlarımla jüri üyesi olarak görevlendirilen öğretim üyelerine her bir jüri üyeliği için 4500 gösterge rakamının, aynı Kanunun 23. 25 ve 26 nci maddeleri uyarınca oluşturulan yardımcı doçent, doçent ve profesör atama jürilerinde görev alan öğretim üyelerine ise her bir jüri üyeliği için 3000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda jüri üyeliği ücreti ödenir. Bir kişiye hu madde kapsamında ödeme yapılacak jüri üyeliği sayısı bir yılda altıyı geçemez Söz konusu ödemenin yapılmasına ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenir " hükmü bulunmaktadır.

Buna göre. 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi kapsamında yapılan görevin niteliği dikkate alınarak üniversitelerarası kurul tarafından yapılan doçentlik sınavlarında jüri üyesi olarak görevlendirilen öğretim üyelerine 4500 gösterge rakamı, doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör atama jürilerinde görev alan öğretim üyelerine ise her bir jüri üyeliği için 3000 gösterge rakamı dikkate alınarak yapılacak hesaplamaya göre jüri üyeliği ücreti ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir. 

Ayrıca, yine anılan Kanunun 24 üncü maddesi uyarınca doçentliğe atama kapsamında üniversitelerin isteği üzerine sözlü sınav yapılması durumunda. Üniversitelerarası Kurul tarafından yükseköğretim kurumlarında görevlendirilen jüri üyelerinin de doçentliğe atama kapsamında görevlendirildiği ve dolayısıyla söz konusu jüri üyelerine de 3000 gösterge rakamı esas alınarak sözlü sınavı talep eden yükseköğretim kurumu tarafından jüri üyeliği ücreti ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, konunun genele ilişkin olması nedeniyle yükseköğretim kurumlarına gerekli duyurunun Başkanlığınızca yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.