Mübaşirlerin GİH Statüsüne Geçişiyle İlgili Adalet Bakanı'ndan Açıklama
Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir. Adliye denildiği zaman akla gelen üç meslek grubunu Hakim-Savcı, Zabıt Katibi ve Mübaşirler oluşturmaktadır. 

Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçmek isteyen Mübaşirleri sevindiren açıklama Adalet bakanı Abdulhamit Gül'den geldi. Bakan gül açıklamasında bu konuda çalışmaların başlatıldığını söyledi.

On binlerce mübaşir Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçmek için sosyal medya platformları üzerinde kapmanyalar başlatmıştı. Mübaşirlerin bu istekleri karşılık buldu ve Adalet bakanı Abdulhamit Gül, Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında mübaşirlere beklenen müjdeyi verdi. Bakan Gül,  açıklamasında Mübaşirlerin GİH'lere alınması için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Bakan Gül açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Adliye personelimizin hepsi birbirinden değerli ve fedakar çalışma yapan arkadaşlarımızdır. Mübaşirlerimizle ilgili, Maliye Bakanlığımızla gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz, genel idare hizmetlerine alınmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Hükümetimiz bu konuda gerekli neticeyi aldığında da inşallah bu müjdeyi vermeyi biz de arzu ediyoruz.

Avukatlık yapanlar ve vatandaşlarımız da bilir ki mübaşirler mahkemenin iş yükünü çeken en büyük, en esaslı mütemmim cüzdür. Dosyaların tozunu, avukatların yükünü, nazını, kalemin bütün yükünü çeken mübaşirler de gerçekten hak ettikleri bu değeri, inşallah, şimdiye kadar verilen bu hizmetleri, bu husustaki çalışmalarla... Zabıt katiplerimiz, icra katiplerimiz, hepsiyle ilgili her zaman Bakanlığımız onların yanındadır ve her türlü desteklerini de sürdürmeye ve eğitim anlamında da desteklerimizi yapmaya gayret ediyoruz."

Adalet Bakanlığı’nın kadrosunda bulunan ve Zabıt Katibi gibi artık adliyeler ile özdeşleşen bütünleşen diğer bir meslek grubuda Mübaşirlerdir. Adliye denildiği zaman aklımıza gelen üç meslek grubu Hakim-Savcı, Zabıt Katibi ve Mübaşir’dir.

Mübaşirler Adliyeler haricinde hiçbir kurumda çalışmazlar. Ne adalet Bakanlığı merkez teşkilatında nede cezaevlerinde sadece adliyelerde çalışırlar. Hatta adliyelerde de sadece Mahkemelerde görevlendirilirler.


Hem adliyede çalışan hemde adalet bakanlığına bağlı olmayan mübaşirler yıllardır bu durum karşısında mağduriyet yaşıyor. Mağduriyetin artık giderilmesini bekleyen mübaşirler Başbakanlığın artık somut adım atarak mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçmeli yönünde çalışma başlatılmasını istiyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında 250 kişilik kontenjan ayrılan mübaşirler hakettikleri değeri görmediklerini yapılacak iyileştirmelerle bu durumun düzeltilmesini talep ediyor.

Mübaşirlerin görevleri nelerdir?
  • Mübaşirler duruşma sırasında genel tarafları ve tanıkları çağırmak, salona almak ve duracakları yerleri göstermek, tarafların verdiği belgeleri hakime iletmek, duruşmanın disiplinini sağlamak üzere hakim tarafından verilen emirleri uygulamak
  • Duruşma sırasında söz söyleyecek kişilerin ayakta söylemeleri ve karar sırasında salonda bulunan herkesin ayağa kalkmasını sağlamak
  • Duruşma tarihi ertelenirse bunu taraflara bildirmek
  • Mahkeme başkanı veya hakimin tensibiyle yazı işleri müdürünün denetiminde kalem işlerinde çalışmak
  • Mahkeme tarafından yazılmış olan yazıları zimmet defterine kayıt ederek ilgili yerlere teslim etmek
  • Mahkemeye ait posta ve tebligat evrakı listesi ile posta işletmesine teslim etmek
  • Şayet duruşma gizli yapılır şeklinde karar çıkarsa, duruşma salonunu boşaltmak ve bunu bildiren levhayı salon dışına asmak
  • Kılık kıyafet yönetmeliği kapsamında resmi üniforma giymek
  • gibi çok sayıda görev yetki ve sorumluluğa sahiptir.
Son olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, mübaşirlerin Genel İdare Hizmetleri sınıfına getirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, “Yasal, anayasal altyapı meselelerini çözdükten ve belli bir aşamaya getirdikten sonra ama en az bunun kadar önemli olarak yargı, adalet personelimizin tüm sorunlarını çözmek zorundayız. Gerçekten, adaleti tesis etmek istiyorsak her şeyden önce bu meseleyi de çözmek zorundayız. Buna başlıklar hâlinde baktığımızda, örneğin, adliye personeliyle ilgili “adalet hizmetleri sınıfı” oluşturmak suretiyle adliye personeliminiz hakkı olan özlük hakları bakımından önemli bir aşama katedebileceğimizi düşünüyoruz ama bunu hemen yapamayacaksak özellikle ve yeniden tekrar etmek isterim ki yargı teşkilatımızda adliye personelimiz arasında mübaşirlerimiz var, bizim de bu yönde kanun teklifimiz var, yargıda çok önemli bir yük taşıyan, son döneme bu yükleri daha da artan mübaşirlerimizin “Genel İdare Hizmetleri” sınıfına geçmek gibi bir haklı beklentileri var. Hepsi 5 bin civarında olan mübaşirlerimizin bu haklı taleplerinin sonuca kavuşması için, Sayın Bakanım, yarın bile değil bu akşam sizin yapacağınız konuşmada, emin olun, mübaşirler şu anda bir müjde bekliyor. Bunu buradan aktarmış olayım.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''Yine, adliyelerde 2002 yılında 9.349 olan hâkim, savcı sayısı yüzde 73 oranında artmış, bugün itibarıyla 16.106 hâkim ve savcımız vardır. Bu artış, yine iş yüküyle uyumlu olarak devam edecektir. Adliyelerde ilgili birimlerde ve ceza infaz kurumlarında görev yapan personelimiz 2002 yılında 51 iken bugün 115.638’e çıkmıştır ve bildiğiniz gibi, son KHK’da ceza infaz kurumlarımızda görev yapan personelimize fiilî hizmet süresi zammını tanımış olduk. Gerçekten büyük bir fedakârlıkla çalışan infaz koruma memurlarımıza özellikle bu darbe yargılamaları, 15 Temmuz sonrasında cansiparane çalışan infaz koruma memurlarımıza ve tüm adliye çalışanlarımıza ben buradan selamlarımı, saygılarımı, muhabbetlerimi gönderiyorum. Keza, değerli arkadaşlar, sadece bu çalışanlar değil, adliye personelimizin hepsi birbirinden değerli ve fedakâr çalışma yapan arkadaşlarımızdır. Mübaşirlerimizle ilgili, Maliye Bakanlığımızla gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz, genel idare hizmetlerine alınmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Hükûmetimiz bu konuda gerekli neticeyi aldığında da inşallah bu müjdeyi vermeyi biz de arzu ediyoruz. Avukatlık yapanlar ve vatandaşlarımız da bilir ki mübaşirler mahkemenin iş yükünü çeken en büyük, en esaslı mütemmim cüzdür. Dosyaların tozunu, avukatların yükünü, nazını, kalemin bütün yükünü çeken mübaşirler de gerçekten hak ettikleri bu değeri, inşallah, şimdiye kadar verilen bu hizmetleri, bu husustaki çalışmalarla… Zabıt kâtiplerimiz, icra kâtiplerimiz, hepsiyle ilgili her zaman Bakanlığımız onların yanındadır ve her türlü desteklerini de sürdürmeye ve eğitim anlamında da desteklerimizi yapmaya gayret ediyoruz.'' dedi.

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hizmetli 1 yıl önce

diğer hizmetliler insaf dışı mı kaldı

Misafir Avatar
MUhammet 1 yıl önce

İnşAllah olunda dualvrımızkabul olur reisdenbekliyoruz

Misafir Avatar
Mübaşir 2 yıl önce

Lütfen artık mübaşirleride görün Allah rızası için gih olsun lar

Misafir Avatar
Hukuk: Mübaşirlerin haklı talepleri engellenmesin 2 yıl önce

Ne acıdır ki Mübaşir olan arkadaşlar kendi özlük haklarını kazanmaları için ellerinden gelen her şeyi yaparak bu zamana gelmişlerdir.Tam da GİH ne geçecekler derken bunların haklı taleplerine karşı bir takım sendika kuruluşları bir takım mazeret ve gerekçe göstererek bu zamana kadar hiç ele almamış oldukları konuları gündeme getirerek kendilerine mal etmeye ve bu arkadaşların davasına da taş koymaya çalışmaktadırlar.Her ne hikmetse birileri Bir şey yapmaya çalıştı mı hemen biz yaptık biz bu işin peşini bırakmayacağız diye hep bir ağızdan konuşmaya başlıyorlar.Bırakın yapmayı haberleri bile olmadıkları konuları gündeme getirmeye çalışıyorlar.Soruyorum sizlere hangi temsilciler kendi üyelerinin bir hakkına sahip çıkarak onu sonuca bağlamıştır.Tüm memur sendika kuruluşlar işte size bir şans yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını sağlayın ki bizlerde bakın bir şeyler yaptılar diyelim.Saygılarımla

Misafir Avatar
Hasan 2 yıl önce

Mübaşir arkadaşlar eminim ki hepiniz bu konuda muzdarip siniz dır malumunuz içerisinde bulunduğumuz son günlerde bir çok ilde uygulamaya geçilen yeni kıyafetler çalışma ortamlarına uygun kıyafetler değil ler her kurumda sivilleşmeye gidilirken bize yapılan bu resmi üniforma işi ciddi anlamda bizi sıkıntıya sokuyor eminim ki hepinin

Misafir Avatar
yavuz 2 yıl önce

mubasirlerin sorunu artik kesin çözüm bulmali

Misafir Avatar
yorgun hizmetli 2 yıl önce

Sadece mübaşirler değil tüm yardımcı hizmetler gih istiyor

Misafir Avatar
Hukuk: Mübişirler gerçekten unutuldumu 2 yıl önce

Ne acıdır ki devletle hiç alakası olmayan çalışanlara kadro tahsisi için her türlü kurum kuruluşlar kadro vermek için sıraya girmiştir. Ama nedense çalışanların özlük hakları gündeme geldi mi kimse elini taşın altına koymamaktadır. Adliyelerde çalışan Mübaşir arkadaşlar özlük haklarının düzenlenmesi ve GİH ler sınıfına geçirilmesi için ellerinden gelen her türlü girişimlerde bulunurken, bir bakıyorsun bir satır yazı geçmiş arkasından unutulanlar sınıfına giriyorlar. Yazık değil mi bu çalışan arkadaşlara yıllardır kronikleşen bu GİH ne geçirilmeleri konusunda kimseden bir ses yok . Yapılan talepte yeni kadro da istemiyorlar mevcut bulunan kadroların özlük haklarının iyileştirilmesini istiyorlar.Yapılacak düzenleme devlete herhangi ekstra bir yük de getirmeyecektir. Toplam 5200 mübaşir.Yazık değilmi bu arkadaşlara.